בדקנו: מה חושבים על קנאביס בשכונת "מאה שערים"

יצאנו לבדוק את הלך הרוח בשכונת "מאה שערים" בירושלים בכל מה שקשור לקנאביס: האם ישנה בעיה הלכתית עם צריכת הצמח? עד כמה הוא נפוץ בקרב בחורי הישיבות? ומה חושבים במגזר החרדי על לגליזציה בישראל? צפו:

לפני כשבועיים דווח על מעצרו של "רב המפורסמים", הרב יצחק גבאי מתאגיד 'כאן' בחשד לגידול קנאביס במשרד.

בעוד שהיו אולי כאלו שהופתעו, האמת היא שהקנאביס כבר מזמן לא נחשב כנושא זר בחברה החרדית והסוגיה הנוגעת ליחס ההלכה כלפיו עלתה לא פעם בפני רבנים מזרמים שונים, אשר נתנו את הפרשנות האינדיבידואלית שלהם לעניין.

זכור במיוחד היה הרב משה פיינשטיין, הנחשב לאחד מגדולי פוסקי ההלכה החרדיים, אשר נדרש לנושא עוד בשנת 1973 כאשר מהפכת "ילדי הפרחים" של אותה התקופה בארה"ב הביאה עימה ניחוחות של חשיש גם לישיבות הגבוהות בניו יורק.

הרב פיינשטיין פסק אז כי "הנה בדבר אשר התחילו איזה בחורים מהישיבה לעשן חשיש (מעראוואנא) [=מריחואנה], פשוט שהוא דבר אסור מכמה עיקרי דינים שבתורה. חדא, שהוא מקלקל ומכלה את הגוף… מקלקל הוא את הדעת, ואינם יכולים להבין דבר לאשורו, שזה עוד יותר חמור… ועוד, שהוא גורם תאווה גדולה…"

מאה שערים - חרדי מדבר3

מנגד, הרב צבי פרימן מבית חב"ד בארה"ב, פרסם לפני שלוש שנים תשובה לשאלת גולש בנושא, בה טען כי "מדובר בעניין חברתי, הנושא כאן הוא לא הסם עצמו, אלא כיצד אתה משתמש בו" והוסיף כי אין איסור הלכתי גרידא לצרוך קנאביס, אלא שהבעיות החוקיות, החברתיות והמשפחתיות שעלולות לבוא בעקבות השימוש הן למעשה מהות הבעיה.

מבחינת הקהילה החרדית פה בארץ ישראל, זכור במיוחד הסרטון שנחשף אצלנו לראשונה בו נראה הרב המוערך חיים קנייבסקי, ממנהיגיו הרוחניים הבולטים של הציבור החרדי-ליטאי, כשהוא מריח צמח קנאביס טרי, מברך 'מיני בשמים' ופוסק כי הקנאביס כשר לפסח לאוכלי קטניות.

"האדם מאבד את תחושת המציאות"

מטבע הדברים כאשר שואלים את הציבור המגוון ברחוב החרדי בנוגע לתפיסת ההלכה לגבי צריכת קנאביס, מקבלים מנעד רחב מאוד תשובות – ואנו החלטנו לצאת ולבדוק זאת במרכז של המרכז: שכונת 'מאה שערים' בירושלים.

"אדם רגיל שלוקח קנאביס זה משפיע עליו בצורה לא נכונה והדבר גורם לכך שהוא בעצם חי באשליה – זה כמעין עבודה זרה, ולכן ממילא זה אסור הלכתית," הסביר אחד התושבים. בחור ישיבה נוסף שהגיע ללמוד בירושלים מאנגליה הפנה אותנו לפסק ההלכה של הרב משה פיינשטיין שהוזכר לעיל וגרס אף הוא כי עישון קנאביס מנוגד להלכה מכיוון שהדבר גורם לאדם לאבד את תחושת המציאות שלו.

מאה שערים - חרדי מדבר2

מנגד היו אלו שנטו להקל בנושא ואף ביטלו את ההשערה הנוגעת לאיסור ההלכתי בהינף יד: "לא, זה ממש מגוחך (הרעיון שיש בעיה הלכתית בצריכת קנאביס), לחלוטין לא," הבהיר בחור ישיבה מארה"ב.

אדם נוסף הסכים עימו וטען אף הוא כי "אין שום בעיה בהלכה, שום בעיה… הביאו לרב קנייבסקי לפני החג (פסח) והוא בירך על זה בשמים".

בין לבין היו אנשים שאמרו כי אמנם אין איסור הלכתי גרידא לעשן קנאביס, אולם ההשלכות של צריכת הצמח עשויות להיות בעייתיות. "ראיתי מישהו שאומר שזה גם ביטול תורה, וגם אם זה סתם להשתטות אז לא צריך לעשות את זה סתם, אבל אין עם זה בעיה ספציפית הלכתית שאסור לעשן."

"50 אחוז המגזר החרדי צורך קנאביס"

גם כאשר ביקשנו לדעת עד כמה נפוץ הקנאביס בקרב המגזר החרדי ועולם הישיבות, זכינו לקבל מגוון רחב ביותר של תשובות.

"פה בירושלים, במאה שערים? יותר מחצי (מהאוכלוסייה צורכת קנאביס),"טענו צמד בחורים ואחר אף הגדיל ואמר כי אחוז צריכת הקנאביס במגזר החרדי מגיע גם לאזור ה-70%.

מאה שערים - חרדי מדבר5

לעומת זאת אחרים היו זהירים בהרבה בהערכות שלהם: "בציבור החרדי אין את זה הרבה, אולי שני אחוז," אמר אחד והסביר מדוע ניתן לקבל את הרושם שהנוכחת של הצמח גבוהה יותר: "מה שנראה בציבור החרדי כאחוז גבוה ,זה בגלל החוזרים בתשובה שנראים כמו חרדים ולמעשה הם הכניסו את זה לשוק הזה."

"ממשלת ישראל מפסידה מיליארדים"

השאלה האחרונה בכתבה התייחסה לעמדת תושבי מאה שערים לרעיון הלגליזציה. כמובן שגם כאן היו הדעות חלוקות.

"לא יודע אם זה צריך להיות חוקי, כנראה שלא," אמר אחד והסביר את גישתו: "אני הייתי מעשן, זה בשביל לברוח מהמציאות". אחר הסכים איתו ואמר כי "באופן אישי אינני חושב שהדבר יסייע לבניית החברה, ובמיוחד לחברה כמו החברה הישראלית."

מאה שערים - חרדי מדבר1

אולם לצד המתנגדים היו כמובן לא מעט שצידדו בלגליזציה מלאה של הקנאביס בארץ הקודש: "יש לי הרבה חברים שאוהבים מריחואנה, אני חושב שזה יהיה דבר טוב אם הם לא ייאסרו כשהם מתעסקים עם זה."

אדם נוסף ביקש להצביע על ההסדרה שחלק מהמדינות בארה"ב ביצעו בנושא: "היום אתה נכנס לקולורדו או קליפורניה ואתה יכול לשלם (על הקנאביס) בכרטיס אשראי, לשלם בצ'ק… כאן בישראל כולם עושים זה בשו-שו, יש שוק שחור עצום, אני חושב שממשלת ישראל מפסידה לא מיליונים – אלא מילארדי דולרים בכל שנה מכיוון שהיא ממאנת לעשות את זה חוקי."

"זה חייב להיות (חוקי)," קבע אחר כאשר נשאל לגבי הערכת הזמן שלו למועד בו תאושר לגליזציה בישראל. "תוך שנתיים-שלוש זה חייב להיות. למה יש איזה אופציה אחרת?"


ערוצים מומלצים

ערוץ קנדוק ערוץ פיס נטורלס
ערוץ פיס נטורלס
ערוץ קנדוק

חדשות
Back to top button