מגלגל...

מה יש לשופטי העליון נגד צרכני קנאביס?

"שופטי בית המשפט העליון חיים בבועה תודעתית ומפלים בבוטות את צרכני הקנאביס" - עו"ד חץ-דוד עוזר עם טור שבועי ראשון והפעם על ההטייה השיפוטית של שופטי בית המשפט העליון כנגד צרכני הקנאביס בישראל. דעה

ב-14.4.2021 שם משפחתי, “עוזר”, הפך לשם נרדף לפסק דין שגוי אשר מחריב את חופש הביטוי הפוליטי, והוא תוצאה של אפליה והתנשאות בלתי נתפסת מצד שופטי ביהמ”ש העליון. הם קבעו שעישון מחאתי של קנאביס, ביום ספציפי אחד מסוים ומיוחד, דומה לתמיכה בטרור. בהתאם, הם דחו את הדרישה לאשר לצרכני הקנאביס להפגין מחאתם ביום הקנאביס הבינלאומי ב-20 באפריל בצורת עישון קנאביס מחאתי כפי שקורה בערים בכל רחבי העולם המערבי.

שבעה ימים לאחר מכן, ב-22.4.2021, דחו שופטי העליון, בפעם השניה, ושוב ללא כל דיון בגוף הטענות, את מה שמכונה “בג”ץ הלגליזציה” בו נטען שמדיניות הפללת צרכני הקנאביס מהווה פגיעה בלתי חוקתית ובלתי מידתית בזכויות האזרח. שופטי בית המשפט העליון בחרו שוב לתת לכנסת ולממשלה “כבוד” ולדחות את העתירה, כן, בגלל “כבוד”, וכדי למנוע “מירוץ סמכויות” בין ביהמ”ש לכנסת. הפעם הוסיפו השופטים גם תירוץ נוסף, שאפילו לא נטען על ידי המדינה בתשובה לעתירה, והוא: מדוע לא כתבתם קודם מכתב לכנסת. כאילו הכנסת היא איזה בעל תפקיד אחד שאפשר לפנות אליו במכתב והוא יחליט לעשות משהו.

למעשה, בית המשפט העליון הצליח לדרוס בשבוע את כל העקרונות עליהם הוא נדרש להגן – הגנה על חופש הביטוי הפוליטי ומתן אפשרות לטעון להפרת זכויות יסוד.

עכשיו אתם בטח שואלים את עצמכם “איך זה שרבים מתלוננים כל הזמן על ה’אקטיביזם’ של בית המשפט העליון? איפה אותו ‘אקטיביזם’ מפורסם ואיך זה שלפתע השופטים מוותרים מראש על סמכותם וטוענים ש”אין מקום למירוץ סמכויות” מול הכנסת והממשלה? מסתבר שהאקטיביזם אינו בתוקף כאשר מדובר בזכויות וחופש בסיסיים של צרכני קנאביס.

בועות התודעה של שופטי העליון

נשאלת השאלה: מדוע שופטי בית המשפט העליון, המתיימרים להיות רשות עצמאית ובלתי תלויה, הופכים כך לפתע בעצמם למין “פיונים קטנים במערכת”, חסרי סמכות ושיקול דעת ובזים כך לזכויות אזרחיות? אני מאמין שהסיבה נעוצה בתופעה ידועה שנקראת “בועות תודעה”.

אתם מכירים את זה שרבים ממי שצורכים קנאביס סבורים ש”כולם מעשנים”, אך מנגד, מי שלא צורכים, לא נתקלים בצרכנים כלל וכלל, שקועים ומושקעים בסטיגמות ודעות קדומות? הסיבה לתופעה ברורה: שופטי בית המשפט העליון הינם, בין היתר, ראש החנית של אכיפת החוק. לא יכול לקרות מצב שייבחר לתפקיד שופט עליון אדם אשר אינו מכבד בצורה הכי משמעותית, ואפילו רואה בבחינת טאבו את חובת הציות לחוק. שופט עליון יפר חוק? אין סתירה גדולה מזאת. 

אמנם שופטי העליון בישראל אינם עשויים מקשה אחת ומגיעים ממגוון אידיאולוגי, אך באופן יחסי מדובר בבני אדם ממסדיים ונורמטיביים, בעלי אמונה עצמית בצדקת דרכם ואפשר להניח די בביטחון שמדובר בבני אדם שהצליחו במערכות בהן הם פעלו לאורך ימי חייהם. בודאי לא מדובר במי שהיו בעבר נוער מנותק שאולי אף השתעשע בפשע זעיר בטרם התמסד והשתקם. לפיכך, הסבירות שאנשים כאלה נתקלו בצריכת קנאביס, או אפילו התרועעו ביודעין עם צרכני קנאביס ב-20 השנים האחרונות היא כמובן נמוכה ביותר. בו זמנית, יש סבירות גבוהה למדי שלפחות חלקם אם לא רובם (כנראה כולם) מאמינים בסטיגמות השליליות והשקריות כלפי צרכני קנאביס: “מכורים שיעשו הכל בשביל מנת הסם שלהם, שצריכים כל הזמן לצרוך עוד ועוד, חסרי עכבות, עם נטיה לפשע, צריך להתרחק מהם, הטיפול המתאים להם הוא הטיפול המשטרתי, האלים, ויותר טוב שילכו לכלא ולא יתקרבו לילדינו”, או משהו כזה.

הגיע הזמן לפוצץ את הבועה

מן הצד השני, מכריהם של השופטים, הצורכים קנאביס, לא משתפים אותם בעובדה זו. צריך לזכור שצרכני הקנאביס לא רק סובלים מסטיגמות שגויות שאין להם סבלנות או רצון להתמודד איתן, אלא הם מבצעים מעשה המוגדר בחוק הפלילי כעבירת פשע שהעונש בגינה הוא 3 שנות מאסר. לכן ברור שצרכן קנאביס שפוי לעולם לא יגלה לאנשי חוק שהוא צורך קנאביס, קרי מבצע עבירה פלילית, בשל החשש להסתבכות חוקית. ככל שהוא יוכל הוא יעדיף להימנע מכל קשר אישי עם אנשי חוק, כולל שופטים וכדומה, ואם יהיה בקשר אישי כזה ודאי ישמור את התחביב הלא חוקי שלו לעצמו על מנת שלא להעמיד את השופטים בסיטואציה לא נעימה והתלבטות מוסרית.

לכן, שופטי בית המשפט העליון לא מודעים לעובדה שהם כנראה מתרועעים ביום יום עם צרכני קנאביס, אולי לא מעטים, בין אם מדובר בחלק מילדיהם, נכדים, בני משפחה, עוזרים משפטיים, מתמחים, מנקים, קלדנים, פקידים, ועוד – צרכנים רבים ששומרים את הסוד הזה מפניהם, מתוך פחד מתגובתם. הם סבורים בודאי שאף אחד סביבם לא צורך קנאביס.

אבל ככה אי אפשר להמשיך. לא ניתן לאפשר לשופטים להמשיך לחיות בבועה הזו. כמו שהבועה התפוצצה לאט לאט בקרב חברי הכנסת, מוכרחים לפוצץ אותה גם בבית המשפט. אז אני קורא מכאן לצאצאי ומכרי שופטי העליון – הוציאו אותם מהחושך שבו הם חיים. נפצו את הבועה. דברו איתם וספרו להם את האמת. ספרו להם שמדיניות הפללת צרכני הקנאביס היא פשע מתועב של המדינה נגד אזרחיה, ספרו להם שאתם מתביישים בהם שהם שותפים לזה. ואם הם עצמם צרכנים בסתר – חשפו אותם בפומבי. 

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר