בדרך ללגליזציה: קולומביה אישרה שימוש בקנאביס גם בשטח ציבורי

אחרי שאישרה אי-הפללה של צריכה וגידול של עד 20 שתילי קנאביס בבית, פסיקה חדשה של בית המשפט מחייבת את ממשלת קולומביה להתיר גם צריכת קנאביס בפומבי. הנשיא אינו מרוצה, אך מקבל את ההחלטה.

בית המשפט בקולומביה פסק בשבוע שעבר (18.6) כי האיסור על צריכת קנאביס בציבור, בפומבי, אינו חוקתי. מומחים משערים כי המדינה, שכבר אישרה אי-הפללה של צריכה וגידול קנאביס בבית, נמצאת בדרך ללגליזציה מלאה.

עוד בשנת 2012 ביטלה ממשלת קולומביה את ההפללה על החזקת עד 20 גרם של קנאביס לשימוש עצמי ובשנת 2015 פסיקה של בית המשפט העליון הרחיבה את אי-ההפללה כך שתכלול גם גידול קנאביס ביתי של עד 20 צמחים.

כעת בית המשפט לחוקה (העליון) במדינה מתערב שוב בחוקי הקנאביס, הפעם כדי לבטל את האיסור על צריכת קנאביס בפומבי שנחקק ב-2017 כמעין תגובת-נגד של הממשלה לאי-הפללה ולאישור של קנאביס רפואי ב-2015.

השופטים פסקו כי איסור זה על צריכת קנאביס בפרהסיה אינו חוקתי מאחר והוא מפר זכויות בסיסיות של אזרחים ואינו תורם להגנה על הציבור ועל בטיחותם של ילדים כפי שהוא מתיימר לעשות.

בפסיקת בית המשפט נכתב כי "חוק אינו יכול ליצור מגבלות כלליות על החופש של אזרחים; הוא חייב להיות ספציפי לגבי זמן, מקום, ונסיבות מסויימות, ולהיות הגיוני ופרופורציונאלי".

על פי הדיווחים נשיא קולומביה איוואן דוקה, שהיה ממקדמי החוק משנת 2017 שאסר על צריכת קנאביס בציבור, אמר כי הוא אינו מרוצה מהחלטת בית המשפט אך מקבל אותה.

"החוק שנכנס לתוקף ב-2017 [ואסר על צריכת קנאביס בציבור] היה ניסיון פוליטי להגביל את השימוש בקנאביס באמצעות ענישה לאחר שהשימוש הרפואי הותר, וחלקים רבים ממנו נחשבים מוגזמים ובלתי מוצדקים", הסביר הסנאטור גוסטאבו בוליבאר, חבר האופוזיציה.

הסנאטור בוליבאר עומד בימים אלו בראש גוש רב-מפלגתי שיגיש בקרוב הצעת חוק חדשה אשר תהווה לדבריו "שינוי כיוון מוחלט במלחמה בסמים".

הצעת החוק תוגש לקונגרס בסוף יולי ועדיין לא ברור מה היא תכלול, אך מומחים משערים כי ישנו סיכוי טוב שלגליזציה מוחלטת של קנאביס תהיה על הפרק.

"אנחנו הולכים לנסח מדיניות סמים חדשה עבור המדינה שלנו; כזאת שמבוססת על ראיות ונתונים, כזאת שתאפשר לנו לחשוב על אסטרטגיה יעילה, כיוון שכל הנתונים מראים שהמלחמה בסמים שניהלנו עד עכשיו נחלה כישלון חרוץ", אמר.


ערוץ קנדוק ערוץ פיס נטורלס
ערוץ פיס נטורלס
ערוץ קנדוק

חדשות
Back to top button
שינוי גודל פונט