5 דרכים להבדיל בין סאטיבה לאינדיקה

שתי משפחות זני הקנאביס העיקריות – סאטיבה ואינדיקה – הן בעלות מאפיינים שונים בנראות ובהשפעה. אם רוצים להתאים את סוג הקנאביס במדויק, כדאי להכיר את 5 ההבדלים הבסיסיים שיעזרו לדעת “לפי העין” אם הפרח שלנו הוא סאטיבה או אינדיקה.

*עדכון (2019): האם באמת יש הבדל בין אינדיקה לסאטיבה? ראו כאן.

צרכני הקנאביס בעולם מכירים היטב את שתי משפחות הזנים הראשיות של הצמח – אינדיקה וסאטיבה (ופחות את בן המשפחה השלישי “רודראליס“) – שמהוות היום בנפרד ולרוב ביחד (“היבריד”) את הבסיס למרבית הגנטיקה בשוק זני הקנאביס העולמי.

שתי משפחות זנים אלו הן בעלות מאפיינים שונים – הן במראה והן בהשפעה – ולכן חשוב להכיר היטב את ההבדלים ביניהן. בעוד שכאשר מדובר בצמח הקנאביס עצמו תהליך זיהוי המשפחה הוא פשוט למדי, זיהוי המשפחה בפרחים הוא מעט פחות ברור.

אז איך נבדיל בין אינדיקה לסאטיבה?

https://www.youtube.com/watch?v=0nITlICp5SE

גם זה בטח יעניין אותך

1. צורת ועובי העלים

אחת הדרכים המוכרות ביותר להבחנה בין צמחי אינדיקה וסאטיבה היא לפי צורתם ועוביים של עלי הצמח. ככלל, צמחי סאטיבה יפיקו עלים צרים וארוכים יותר, לעומת עלים רחבים ועבים של אינדיקה.

עלי קנאביס סאטיבה אינדיקה
סאטיבה (ימין) מול אינדיקה (שמאל) – הבדל נראה לעין בצורת ועובי העלים

התאוריה המקובלת כיום היא שמאפיין זה התפתח במקור במטרה להתאים את הצמחים מהמשפחות השונות למזג האוויר ותנאי הלחות הקיימים במקום בו גדלו: זני האינדיקה, שהגיעו מהאוויר היבש והקריר של הרי אפגניסטן, פאקיסטן, הודו ונפאל, פיתחו עלים רחבים שיאפשרו להם לספוג כמות שמש מקסימלית.

זני הסאטיבה לעומת זאת, שהתפתחו בדרום מזרח אסיה וכן במקסיקו וקולומביה, “התרגלו” ללחות גבוהה הרבה יותר שמגדילה את הסיכון להיווצרות עובש על הפרחים והצריכה אותה לעצב את עליהם בהתאם.

2. מבנה וגובה הצמח

דרך נוספת להבדיל בין צמחי אינדיקה לסאטיבה היא על פי גובהם, רוחבם וצורתם החיצונית הכללית. צמחי אינדיקה נוטים להיות נמוכים וצפופים יותר ואילו צמחי סאטיבה נוטים לצמוח לגובה רב יותר ולפזר את ענפיהם לכל עבר.

אינדיקה מול סאטיבה - מבנה הצמח וצורה חיצונית כללית
אינדיקה מול סאטיבה – מבנה הצמח וצורה חיצונית כללית

מבחינת גובה צמחי אינדיקה “טהורים” צומחים לגובה ממוצע של 1-2 מטר בשיא פריחתם, לעומת צמחי סאטיבה שיכולים בתנאים טובים להגיע גם לגבהים של 4 מטרים ואף יותר.

3. אופי השפעה

מאפיין נוסף המגיע בשלב מאוחר יותר ובעזרתו ניתן להבדיל בין אינדיקה לסאטיבה רק לאחר השימוש בתוצרת, הוא אופי ההשפעה הפסיכואקטיבית, ה’היי’, או לפחות בסיס ההשפעה – כלומר האם מדובר בקנאביס מעורר שנותן תחושת היי אנרגטית, או בקנאביס מרגיע ומרדים.

חשוב לזכור שהמקור האמיתי להשפעת הצמח היא ריכוזם המדויק של כל מאות הקנבינואידים, החומרים הפעילים, שקיימים בו יחדיו (“אפקט הפמליה“) בשילוב עם מספר סוגים של טרפנים דומיננטיים. לצד זאת יש לקחת בחשבון את הצרכן, הסביבה בה נצרך הקנאביס, ותק השימוש הקודם ושאר מאפיינים אישיים שמשנים את ההשפעה.

לפיכך אין השפעה מדויקת שניתן לשייך לאינדיקה או לסאטיבה, אך בגדול הם משוייכים כך:

אינדיקה - סטיבה
ההבדלים המקובלים בין אינדיקה לסאטיבה

בשל השפעתם המרגיעה יותר של זני אינדיקה הם מתאימים בדרך כלללטיפול בכאבים, הרפיית שרירים תפוסים, חרדות ובעיות שינה ובאופן כללי הם מתאימים יותר לטיפול בשעות הלילה. לעומתם זני סאטיבה המעוררים נחשבים לכאלה המתאימים לטיפול בדיכאון ועייפות ומתאימים לכאורה יותר לשימוש יום.

4. אורך תקופת הפריחה

הבדל נוסף בין צמחי אינדיקה לסאטיבה, שאמנם מוכר יחסית אך רלוונטי רק עבור אלו המגדלים בעצמם את הצמח, הוא ההבדל באורך תקופת הפריחה שלהם.

פריחת קנאביס אינדיקה - עד 8 שבועות
פריחת אינדיקה – עד 8 שבועות

צמחי סאטיבה, בשל שאיפתם הטבעית להתרחב ולגדול לכל הכיוונים, פורחים לאורך תקופת ארוכה יחסית של עד 12 שבועות ואילו צמחי אינדיקה מסיימים את פריחתם לאחר תקופה של 6-8 שבועות.

5. צורת הפרחים

ההבדלים בין אינדיקה לסאטיבה מופיעים ברובם בצמחים עצמם, אך מרבית הצרכנים בישראל נתקלים בשאלה “האם זה קנאביס או אינדיקה?” בשלב שבו הפרחים כבר אחרי הקטיף ובתוך שקית, בלי יכולת לראות את הצמח המקורי או להתנסות בהשפעה קודם לכן.

לכן כדאי להכיר הבדל כללי נוסף שתקף לתפרחת הקנאביס בצורתה הסופית והיבשה ותאפשר לנו להבדיל בין אינדיקה לסאטיבה.

פרח סאטיבה פרח אינדיקה
פרח סאטיבה אוורירי וארוך (ימין) מול פרח אינדיקה צפוף ודחוס (שמאל)

בדומה לצמחים מהם הגיעו ולעלים הצומחים לצידם, פרחים של אינדיקה יהיו בדרך כלל עבים וצפופים יותר לעומת פרחי סאטיבה שנוטים להיות דקים וארוכים. יש לציין שוב שמרבית הזנים הם “היבריד”, כלומר שילוב של השניים, ולכן לא תמיד יהיה פשוט לזהות. תתחילו להתאמן.

ראו עוד:
איך לבחור זן קנאביס מתאים
35 תשובות לשאלות על קנאביס בגוגל

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר