חודשיים מאסר בפועל נגזרו על פעיל הקנאביס ניר יופטרו

בית המשפט גזר הבוקר חודשיים מאסר בפועל על פעיל הקנאביס ניר יופטרו, אותם הוא אמור לרצות החל מיום 16.4. ככל הנראה הסיבה לעונש הקשה הינה אי-התייצבותו אצל הממונה לעבודות שירות. בכוונת יופטרו לערער על ההחלטה

ניר יופטרו, פעיל בתחום הקנאביס הרפואי שהתפרסם כמי שהפיק שמן קנאביס לחולי סרטן ונעצר לאחר שנתפס מגדל קנאביס בביתו ומפיק את השמן לחולים, נשלח הבוקר (ד’) לחודשיים מאסר בפועל, ככל הנראה בעיקר מטעמים טכניים בשל אי-התייצבותו אצל הממונה על עבודות שירות.

השופטת אדנקו סבחת-חיימוביץ קבעה בגזר הדין כי יופטרו סירב לעבודות שירות ולא התייצב אצל הממונה על עבודות השירות ולכן החליטה לגזור עליו עונש מאסר בפועל, בעוד שסניגוריתו של יופטרו, עו”ד פנינת ינאי, טענה כי “איש לא פנה אליו או אליי, וברור שאם היה מקבל פנייה מהממונה על עבודות השירות הוא היה מתייצב”.

“אני לא יכולה להיות המומה יותר ממה שקורה פה באולם,” הוסיפה עו”ד ינאי וביקשה לבטל את פסק הדין. “אני מודיעה שלא הייתה מעולם שיחה כזו ולא הגיע שום פקס ואני תוהה לאיזה עו”ד התקשרו כי פה כתוב שיחה עם עורך דין, ללא שם עורך דין, ואני עורכת דין. נבקש לבטל את פסק הדין.”

השופטת סבחת-חיימוביץ השיבה: “אין לי אלא להצטער על טיעוניה של ב”כ הנאשם המבקשת להטיל האחריות לפתחו של בית המשפט בעניינים שבהם ניתנו החלטות מפורשות של בית המשפט שהומצאו לצדדים אך לא זכו להתייחסות הצדדים, משמע אין לצדדים מה להוסיף או לטעון באותם עניינים”.

לבסוף קבעה השופטת כי באפשרות יופטרו להגיש בקשת ערעור לבית המשפט המחוזי, והורתה כי הוא יתייצב לריצוי עונש המאסר בפועל ביום 16.4.23. בכוונת יופטרו להגיש ערעור, שצפוי לידון עוד בטרם מועד זה וייתכן שלאחריו העונש יתוקן.

ניר יופטרו (צילום מסך: פייסבוק)
חודשיים מאסר בפועל – ניר יופטרו (צילום מסך: פייסבוק)

כזכור, בכתב האישום שהוגש נגדו בשנת 2019 לאחר שנעצר בפשיטת משטרה על דירתו (לאחר שנעצר גם שנה קודם לכן) הוא הואשם בעבירות גידול 10 צמחי קנאביס תוך שימוש בציוד גידול, החזקת כלים להפקת סם, החזקת כ-4 ק”ג קנאביס שלא לשימוש עצמי ועוד.

במעלה הדרך ולאחר קמפיין ציבורי לתמיכה בו, נמחקו מכתב האישום הסעיפים הנוגעים להחזקת כ-4 ק”ג קנאביס, להפקת השמן, להחזקת הציוד ששימש לגידול השתילים ולהחזקה שלא לשימוש עצמי, כך שלבסוף הוגש לבית המשפט כתב אישום מקל שכלל רק סעיפים הנוגעים לגידול 10 שתילי קנאביס ללא ציוד עזר (דבר שמהווה שיקול מהותי בהקלה על העונש) והחזקת כ-10 גרם קנאביס לשימוש עצמי.

בדיון שנערך לפני כחודשיים העידו קרוביו של יופטרו על אח בכור שחונך לערכים ושאיפה למצוינות, שבגיל 14 התנדב במוסד לילדים אוטיסטים ושהחל את הפעילות של הפקת שמן קנאביס לאחר שאמו חלתה בסרטן. “ברגע שהיא נפטרה ואחרי שהוא למד את הנושא הוא אמר שהוא רוצה לעזור לכל מי שהוא יכול,” העיד אביו בבית המשפט.

בדיון השתתפו גם מטופלים שהחלימו מסרטן ונעזרו בניר לצורך הפקת שמן הקנאביס. “הוא מלאך, הוא עשה בשבילנו הכל, הוא הציל אותי בזכות השמן, הכין לי אותו ותמך בי,” אמרה אחת מהן. עד אחר, עורך דין במרצויו, סיפר: “חמי חלה והרופאים נתנו לו חודשיים לחיות וגם אותם הוא לא רצה לחיות בגלל הכאב, עד שניר עזר לו והוא חי יותר משנתיים חיים טובים”.

פרקליטות המדינה דרשה מבית המשפט לקבוע עונש של 8 חודשי עבודות שירות, לדבריה בין היתר בגלל ש”הנאשם כבר נתפס בשנת 2018 מגדל 8 שתילים בביתו מה שלא מנע ממנו לשוב ולבצע את אותה עבירה בחלוף כשנה”. לגבי העדויות הסבירה השיבה כי “לא ניתן להתייחס אליהן מכיוון שבכתב האישום המתוקן לא מדובר על עבירות הפקת השמן אלא על הגידול”.

סניגוריו של יופטרו דרשו להטיל עליו עונש קנס כספי קל בלבד וללא הרשעה, והשיבו: “הבן אדם עבר דרך ייסורים בגלל החלטה שהמדינה חזרה בה ממנה (הגשת כתב אישום על החזקת 4 ק”ג והפקת שמן, מ”ק), עבר 10 חודשים של מעצר בית, לא עבד למחייתו… לגבי גידול הצמח – האישור הרפואי שהוא מחזיק היום הוא גושפנקה לצורך הבריאותי שלו לשימוש”.

יופטרו עצמו אמר לבית המשפט: “אני בן 40, נשוי, שותף בחברת קנאביס עם היתר מהמדינה, יש לנו 7 דונם חממות, אין גוף בתחום הקנאביס שרגלי לא דרכה בו… אני 6 שנים עושה למען הציבור… נכון, לפני 4 שנים עשיתי טעות, לא (רציתי) להיות מכור לאופייאטים. סורבתי מקבלת רישיון, אז החלטתי לטפל בעצמי. שתלתי ומכל שתיל יוצא 50 גרם, זה היה לשימוש עצמי”.

כפי שציין יופטרו בבית המשפט, לאחרונה הוא הצטרף לאחת החברות החדשות בתעשייה.

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר