פד”ח: שיטה להגדלת כמות הפרחים בצמח קנאביס ביתי

4 שיטות להעשרת ארון או חדר הגידול שלכם בפחמן דו-חמצני – מהלך רצוי ויעיל שיגביר את קצב הצמיחה, את קצב הפריחה ובהתאם גם את כמות היבול הסופית של הצמחים שלכם. כך תעשו זאת נכון.

בכדי לגדל קנאביס בהצלחה נוהגים מגדלים רבים להקפיד על מספר פרמטרים מרכזיים: עבור התאורה החיונית לתהליך הפוטוסינתזה מתקינים לרוב נורות גידול איכותיות ועבור השורשים (ולמעשה עבור הצמח כולו) דואגים לבצע השקיה עם מים מועשרים ובטמפרטורת החדר.

אך ישנו פרמטר נוסף אשר זוכה למעט פחות תשומת לב בקרב המגדלים והוא איכות האוויר. גם בחללי גידול בהם מותקן מפוח המבטיח תחלופת אוויר קבועה, ניתן עדיין להעשיר את האוויר בפחמן דו חמצני בכדי לזרז את קצב הפוטוסינתזה ולזכות בתנובה מרשימה יותר וקציר חגיגי ושמח במיוחד.

מה זה בכלל פחמן דו חמצני

פחמן דו חמצני (Co2) הוא גז חסר ריח וצבע המצוי באופן קבוע באוויר האטמוספרה והוא מהווה מרכיב משמעותי ביותר בתהליך הפוטוסינתזה. במהלך היום הצמחים מנצלים את המים, האור והאוויר (המכיל כאמור פחמן דו חמצני) כדי לייצר סוכרים שישמשו אותם לאורך הגידול.

ריכוז הפחמן הדו חמצני באוויר נע בסביבות 0.03%-0.04% בממוצע (או 300-400 “חלקים למיליון” – ‘PPM’), אך רוב הצמחים מסוגלים להתפתח בצורה אידאלית, מהירה וחזקה יותר דווקא כאשר הריכוז הינו בסביבות 700-1000 PPM ואף יותר מכך.

במידה והקנאביס גדל בחוץ, סביר שהסביבה הטבעית והפתוחה תספק לו פחמן דו חמצני בכמויות מספקות, אך כשמדובר בגידול פנים, בתוך חדר סגור, הסיפור מעט שונה. הבעי העיקרית היא שהצמח צורך את הפחמן הדו חמצני המצוי בסביבתו הקרובה ותוך זמן קצר עלול להיווצר מצב שבו באוויר יחסר רכיב חיוני זה.

בכדי לפצות על שינוי הרכב האוויר בחלל הגידול נוהגים להרכיב ‘ונטה’ או מפוח שידאגו לתחלופה וחידוש האוויר יחד עם הפעלת מאוורר שיפעל לסירקולציה אשר תניע את זרימת האוויר באזור העלים. אמצעים אלו בהחלט משפיעים לחיוב על תנאי הגידול וקצב הצמיחה, אך יש מגדלים שאינם מסתפקים בפתרונות הללו ומקפידים להעשיר את סביבת הגידול בפחמן דו חמצני.

קנאביס ופחמן דו חמצני: היתרונות

קצב צמיחה מהיר – צמח קנאביס שיגדל בסביבה מועשרת בפחמן דו חמצני מעבר לריכוז הרגיל שלו באטמוספרה (ויקבל במקביל גם את שאר התנאים הנדרשים כמובן), יוכל לשפר את קצב הגדילה בצורה ניכרת.

הדמיה להבדלים בקצב הצמיחה בריכוזי CO2 שונים
הדמיה להבדלים בקצב הצמיחה בריכוזי CO2 שונים

עמידות גבוהה יותר לחום – ריכוז גבוה של פחמן דו חמצני בחדר הגידול עוזר לצמח להתמודד בחוסן מול תנאים של חום קיצוני (נקודה חשובה ביותר למגדלים הישראלים).

שימו לב:

 • לפחמן דו חמצני אין כל השפעה על רמות ה-THC בצמח.
 • מדידה של ריכוז הפחמן הדו חמצני בחדר צריכה להיעשות באמצעות מד שמודד את ריכוזי הפחמן הדו חמצני באופן רציף. כל שיטה אחרת לחישוב הריכוז והצריכה יובילו לטעויות שיגרמו לשימוש לא נכון במנגנון שמייצר את הפחמן הדו חמצני.

בעיות בשימוש יתר בפחמן דו חמצני:

פגיעה בריאותית – אמנם זה נכון שפחמן דו חמצני נחשב לגז בעל סיכון קטן יחסית לפגיעה בריאותית לאדם (בדמו של אדם בריא יש בממוצע כ-5% פחמן דו חמצני), אולם בכל זאת כדאי לדעת שיש מחקרים המצביעים על כך שחשיפה ממושכת לכמויות גדולות של פחמן דו חמצני עלולה לפגוע בתפקוד הריאות ולגרום לקושי בנשימה כמו גם לתחושת עייפות וסחרחורת.

עלות כלכלית – ישנן דרכים שונות להעשרת חלל הגידול בפחמן דו חמצני במחיר נמוך יחסית, אך מגדלי קנאביס רבים יעידו כי האופציה היקרה ביותר של רכישת בלון פחמן דו חמצני היא היעילה מכולן ולכן גם המשתלמת מכולן מאחר והתפוקה הסופית המתקבלת מהצמח בשיטה זו בהחלט מחזירה את ההשקעה. עם זאת יש לקחת בחשבון כי המחיר הראשוני של מיכל פחמן דו חמצני קטן-בינוני מגיע למאות שקלים כאשר לאחר מכן יש צורך במילוי בכל פעם שהבלון מתרוקן – גם המילוי כמובן עולה כסף (50 – 200 שקלים בהתאם לנפח הבלון).

יעילות תלוית תנאי גידול – פחמן דו חמצני בהחלט עשוי להשפיע באופן חיובי על אופן גדילת הקנאביס, אולם על-מנת שהשימוש בו אכן יממש את מלוא הפוטנציאל יש צורך בהקפדה על תנאי גידול אידיאליים שיוכלו לספק במקביל גם את שאר האלמנטים הנדרשים עבור צמיחה מזורזת. תאורה לא מספקת או דישון דל עלולים להפוך את פעולת העשרת החדר בפחמן דו חמצני לחסרת תועלת.

איך להעשיר חדר בפחמן דו חמצני

השימוש בפחמן דו חמצני לצרכים חקלאים נפוץ בחממות ובתי גידול בעולם כבר למעלה מארבעים שנה, אלו משתמשים לרוב במערכות גדולות ויקרות שאינן רלוונטיות עבור המגדל הביתי.

עם הזמן פיתחו מגדלים ויזמים יצירתיים דרכים מקוריות וזולות יחסית להעשרת חלל הגידול בפחמן דו חמצני. במידה ומדובר באמצעי הפעיל רק בזמנים מסוימים (כמו בלון פחמן דו חמצני או קרח יבש) חשוב להקפיד לכבות את המפוחים, הונטות וכל מערכות האוורור כמו גם לסגור את החדר. פעולה זו תבטיח שהפחמן הדו חמצני לא “יברח” החוצה. ניתן להדליק שוב את מערכת האוורור כעבור 20-30 דקות מרגע סיום ההזנה.

שיטה ראשונה: בלון פד”ח

בלון פחמן דו חמצני – כאמור מבין האמצעים השונים בלון הגז הוא האפשרות היקרה ביותר אך כנראה גם היעילה ביותר.

בלון פחמן דו חמצני
בלון פחמן דו חמצני

בחנויות הגידול השונות ניתן לרכוש “ערכת פחמן דו חמצני” הכוללת בלון קטן בנפח של כ-100 גרם, צינור ו-וסת לשליטה על שחרור הגז, אולם סביר להניח כי מיכל זעיר זה יחזיק מעמד מעט מאוד זמן כשנעשה בו שימוש על בסיס יומי.

מקומות נוספים בהם ניתן למצוא בלון CO2 גדול ופרקטי יותר יהיו עסקים המספקים שירותי גז – אך כאן לרוב יהיה צורך בהשקעה ראשונית שנעה בין 500-600 שקלים עד 1200 שקלים ויותר, תלוי בנפח הבלון. עלות המילוי גם-כן בהתאם לגודל המיכל כאשר המחיר נע בין 50 ל-200 שקלים כאמור.

https://www.youtube.com/watch?v=sV2VBKIllyg

במקרה של רכישת בלון גז באופן זה מומלץ לרכוש גם וסת לצורך בקרה על קצב שחרור הגז וצינור שיאפשר פיזור נוח ויעיל בחלל. בנוסף, כדאי גם לקנות מד וטרמוסטט המסוגלים למדוד את כמות ה-CO2 ולנטר את הריכוזים באוויר וכך למנוע בזבוז של הגז במיכל.

שיטה שנייה: קרח יבש

קרח יבש – קרח יבש הוא למעשה פחמן דו חמצני במצב מוצק ויש לו שימושים רבים בתעשיות שונות (בעיקר עבור תעשיית המזון).

ניתן למצוא עסקים המספקים משלוחים של קרח יבש עד הבית (חיפוש קצר בגוגל יניב מגוון תוצאות), אולם יש לקחת בחשבון מספר דברים לפני שמבצעים את ההזמנה:

 • הקרח פחות יעיל בחללים גדולים ונחשב לשימושי יותר באוהלי גידול וחדרים קטנים
 • בלתי אפשרי לאחסן את הקרח היבש בבית פרטי ולכן יש צורך להשתמש במוצר מרגע קבלתו
 • מגע ממושך עם הקרח עלול לגרום לכוויות קור
 • מחיר מאוד גבוה יחסית לתועלת
קרח יבש בחממת קנאביס
קרח יבש בחממת קנאביס

למרות החסרונות המצוינים כאן, יש לא מעט מגדלי קנאביס שמעשירים את סביבת הגידול שלהם בפחמן דו חמצני באמצעות קרח יבש. כך עושים זאת נכון: מניחים את הקרח במרחק של כמה עשרות סנטימטרים מעל הצמחים ונותנים לקובייה להתנדף ולהנחית את ה”ערפל” שלה על הצמחים.

אחת הבעיות בשימוש בקוביות קרח יבש היא חוסר היכולת לשלוט בקצב המראת הפחמן הדו חמצני ממצבו המוצק. לשם כך נוהגים מגדלים להכניס את הקרח היבש לתוך צידנית או קלקר ולחתוך חורים במיכל, כמות החורים וגודלם יקבעו את קצב התנדפות הגז ממצבו המוצק.

שימו לב: מכיוון שקרח יבש מספק כמות גדולה יחסית של פחמן-דו חמצני בזמן קצוב יש מגדלים שבזמן ההזנה נוהגים דווקא להשאיר את מערכות האוורור הפנימיות פועלות על-מנת שתהיה סירקולציה שתדאג לפיזור הגז בחלל (המפוחים, הוונטות ומערכות האוורור החיצוניות נשארות כבויות).

שיטה שלישית: תרבית שמרים

תרבית שמרים המייצרת פחמן דו חמצני בתהליך הנשימה – תרביות שמרים הינן דרך יעילה, זולה (באופן יחסי) ופשוטה ביותר להעשרת חדר הגידול בפחמן דו חמצני.

עקרון הפעולה: מגדלים אורגניזם חי (פטריה חד תאית) בתוך תמיסה פשוטה של סוכר. בתהליך הנשימה של הפטריה, אנו מקבלים CO2.

ראוי להזכיר כי התרביות הללו לא מסוגלות לספק כמויות גדולות של פחמן דו חמצני כמו בלון גז, אך הן בהחלט מייצרות את הגז בהספק נאה ובקצב אחיד לאורך זמן. כאשר מוסיפים לשקלול את העובדה שתרביות אלו מחזיקות מעמד למשך פרקי זמן ארוכים יחסית (תרבית אחת לאורך כל הגידול), לצד זמן ההתעסקות האפסי שהן דורשות, ניתן לומר שזהו פתרון יעיל ומשתלם עבור מגדלים מסוימים.

כדאי לציין שעבור חללי גידול הגדולים מ-2 מטר קוב היעילות של התרביות פוחתת, אם כי בשנים האחרונות החלו לייצר שקיות בנפח גדול יותר המיועדות לתת מענה גם לחללים בסדר גודל של עד 3 מטר קוב.

שקיות CO2 לתלייה בחלל הגידול
שקיות CO2 לתלייה בחלל הגידול

ניתן לבנות בבית כלי לתרביות ע”י גידול שמרים בכלי המכיל תמיסת סוכר ופתח בחלקו העליון. או לחילופין לקנות קיט מוכן מהאינטרנט או בחנויות הגידול.

איך להכין תרבית שמרים ביתית

ציוד נדרש:

 • בקבוק ליטר וחצי
 • מים
 • 3/4 כוס סוכר
 • קוביית\כף שמרים
 • פקק מתברג (הפקקים המיוחדים של בקבוקי המים המינרלים הקטנים)

אופן ההכנה:

1. למלא את הבקבוק במים חמים בטמפרטורה שלא עולה על 30 מעלות צלסיוס. מים רותחים עלולים להרוג את השמרים, מים קרים יגרמו לכך שהשמרים לא יצרכו את הסוכר כראוי.

מדריך פחמן דו חמצני: מים

2. מוסיפים את הסוכר ומערבבים עד המסתו.

מדריך פחמן דו חמצני: סוכר

3. מוהלים (בנפרד) את השמרים במים עד להמסה – ואז מוסיפים לבקבוק.

מדריך פחמן דו חמצני: שמרים

4. סוגרים את הבקבוק עם הפקק היטב ומערבבים – הבועות והקצף מעידים על פעולת התסיסה המתרחשת בתוך הבקבוק.

5. יש להניח את הבקבוק במיקום מעל הצמחים ולפתוח בעדינות (יתכן והבקבוק ירגיש מאוד “מנופח” מגזים) כעת הצמחים מקבלים פחמן דו חמצני המתנדף מהבקבוק.

כאן נעשה שימוש בפקק מוארך שהגביה את נקודת היציאה
כאן נעשה שימוש בפקק מוארך שהגביה את נקודת היציאה

שימו לב: פעולת תסיסת השמרים מלווה בדרך-כלל בריחות לא נעימים השוררים בחדר במהלך הגידול.

שיטה רביעית: חומץ וסודה לשתייה

חומץ וסודה לשתיה – השילוב בין החומץ לסודה לשתיה גורם לתגובות כימיות וכתוצאה מכך נפלט פחמן דו חמצני לאוויר. זהו פתרון זול וזמין להפקת פחמן דו חמצני עבור חלל גידול קטן.

מדריך פחמן דו חמצני: חומץ וסודה לשתיה

הטכניקה הזו בהחלט יכולה להיות יעילה עבור חדר או אוהל גידול קטן אך היא לא יציבה. ריכוז הפחמן הדו חמצני באוויר יעלה בחדות לפרק זמן קצר ולאחר מכן ידעך לרמה נמוכה.

יש מגדלים המרכיבים “ערכות פחמן דו חמצני” ביתיות הפועלות על אותו רעיון של “מחוללי הפחמן הדו חמצני” הפועלים על עקרון התסיסה. מגדלים יצירתיים יותר משכללים את המערכת עם פתרונות מקוריים לשחרור הדרגתי של החומץ כך שניתן יהיה לתמרן את קצב פליטת הפחמן הדו חמצני.

גרסה נוספת לשיטה זו היא ערבוב של סודה לשתיה עם “חומצת מלח” (הידרוכלורית). למרות שהשילוב של החומרים אכן עובד היטב ומייצר CO2 בצורה יעילה עדיין רבים מעדיפים את השימוש בחומץ על-פני החומצה מאחר והחומצה ההידרוכלורית מאוד מסוכנת. ומגע של החומצה עם העיניים או מקומות אחרים בגוף עלול להיות מסוכנת.

כך או כך העשרת חדר הגידול בפחמן דו-חמצני, אם נעשית נכון, יכולה לתרום רבות לתוצאה הסופית ולגודל החיוך.

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר