עישון גראס לפני גיל 18 פוגע באיי.קיו? בכלל לא בטוח

מחקר שממצאיו פורסמו לפני חצי שנה ותפס את כותרות כל העיתונים, טען כי עישון קנאביס בגיל ההתבגרות עלול לגרום לירידה באינטילגנציה ופגיעה באיי.קיו (IQ). ניתוח חדש של המחקר שפורסם לאחרונה טוען אחרת.

ניתוח חדש של המחקר שמצביע על כך שעישון מריחואנה שיגרתי במהלך שנות העשרה יכול להוביל לירידה ארוכת טווח באיי-קיו טוען שהניתוח הסטטיסטי שעומד מאחורי המסקנה שפורסמה בעיתונים הוא שגוי.

המחקר המקורי, שנערך בחודש אוגוסט האחרון ופורסם ב-Ynet, ב’הארץ‘ וב-‘וואלה!‘, כלל יותר מ-1,000 אנשים שנולדו בעיירה דנידין (Dunedin), ניו זילנד. האיי-קיו שלהם נבדק בגילאים 13 עד 38, ומעת לעת הם נשאלו על שימוש במריחואנה בין הגילאים האלה.

חוקרים באוניברסיטת דיוק ובמקומות אחרים מצאו כי משתתפים שדיווחו על התמכרות למריחואנה עד גיל 18 חוו ירידה בציון האיי-קיו בין הגילאים 13 ו-38. הממצאים מראים שמריחואנה מזיקה למוח בגיל ההתבגרות, אמרו החוקרים.

מריחואנה? או אולי מצב סוציו-אקונומי נמוך?

לא כל כך מהר, אומר ניתוח שפורסם באינטרנט על ידי האקדמיה הלאומית למדעים (PNAS).

אולה רוגברג
אולה רוגברג

אולה רוגברג (Ole Rogeberg) מהמרכז ע”ש רגנאר פריש למחקר כלכלי באוסלו, אומר שיכול להיות שלמגמת האיי-קיו אין שום קשר למריחואנה. במקום זאת, ייתכן שהיא נבעה מההבדלים בין משתתפי המחקר במצב הסוציו-אקונומי, הכוללים גורמים כמו רמת הכנסה, השכלה ומקצוע, הוא אומר.

רוגברג ביסס את מאמרו על סימולציית מחשב. הסימולציה חיקתה את מה שהיה קורה לציוני האיי-קיו לאורך זמן אם הם היו מושפעים מהבדלים במצב הסוציו-אקונומי בדרכים שהוצעו במחקרים אחרים, אבל לא בעישון מריחואנה. הוא מצא דפוסים שנראו בדיוק כמו אלה שהתגלו במחקר של אוניברסיטת דיוק.

בראיון ל’רויטרס’ אמר רוגברג שהוא אינו טוען שההסבר החלופי שלו הוא בהחלט נכון, רק שהשיטות והראיות במחקר המקורי אינן מספיקות כדי לשלול אותו והציע ניתוח נוסף שהחוקרים יכולים לבצע.

“אנחנו יודעים שהחוקרים בחנו את רמת ה-IQ של המשתתפים בזמנים שונים לאורך תקופת ילדותם, אבל אנו לא יודעים האם השינויים ברמת ה-IQ היו זהים אצל המשתתפים לפני תחילת השימוש בקנאביס,” אמר רוגברג בראיון. “איננו יודעים מהו הגורם לשינוי ברמות ה-IQ והוא יכול להיות מוסבר גם מסיבות חינוכיות, שהייה בכלא, מקצוע, רמת הכנסה וכיוצ”ב והאם גורמים אלו נבדקו במקביל לשימוש בקנאביס.”

מדעני אוניברסיטת דיוק, שלמדו אודות הניתוח החדש של רוגברג בסוף השבוע שעבר, אומרים שהם ערכו מבחנים סטטיסטיים חדשים כדי להעריך את ההסבר המוצע שלו. פסק דינם: הוא לא נכון. רוגברג טוען שהם עדיין צריכים לעשות יותר עבודה כדי לשלול אותו באמת.

מומחים שאינם קשורים לשני העיתונים אמרו שמאמרו של רוגברג אינו סותר את המחקר המקורי. זה “מעלה כמה נקודות ואפשרויות מעניינות”, אך מספק ספקולציה ולא נתונים חדשים שמבוססים על אנשים אמיתיים, אמר ד”ר דאנקן קלארק (Duncan Clark), שחוקר שימוש באלכוהול וסמים בקרב מתבגרים באוניברסיטת פיטסבורג.

ד”ר נורה וולקוב (Nora Volkow), ראש המכון הלאומי לשימוש בסמים בארה”ב, אמרה כי מחקרים תצפיתיים של אנשים כמו זה של אוניברסיטת דיוק לא מסוגלים להוכיח בוודאות שמריחואנה גורמת לתופעות בלתי הפיכות במוח. בהודעת דואר אלקטרוני, היא אמרה כי מאמרו של רוגברג “נראה ברור” אך אינו מוכיח שההסבר החלופי שלו נכון.

כך או כך, גם במחקר המקורי כמו במחקרים דומים אחרים, רובם ככולם מסכימים שמבוגרים הצורכים קנאביס אינם מסתכנים בפגיעה באיי.קיו כלל, כפי שנכתב בסיכום המחקר: “למרות התוצאות המפחידות, לדברי החוקרים הנזק שנגרם למוח מצטמצם משמעותית אצל משתמשי הקנאביס שעברו את גיל 18.”

מה שכן ידוע הוא שאלכוהול למשל, ללא ספק גורם לנזק מוחי קבוע אף על פי שהוא חוקי לחלוטין.

ראו עוד: איך קנאביס מגביר את היווצרות התאים במוח
ראו עוד: המריחואנה העצמית של המוח – המערכת האנדו-קנבינואידית

המשך קריאה
Back to top button
x
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר