משרד הבריאות מסביר: מדוע הוצא ה”קראטום” מהחוק?

משרד הבריאות מגיב לראשונה להחלטה להוציא מהחוק את צמח ה’קראטום’: “הצמח נתפס לאחרונה מספר פעמים במכס, בכמויות מסחריות, אשר מעלות חשש ממשי כי הפצתו נועדה לצורך שימוש לרעה. גם במזרח אסיה הוציאו אותו מהחוק.”

בשבוע שעבר פרסמנו לראשונה כי צמח ה”קראטום” הוצא מהחוק בהכרשה דחופה של מנכ”ל משרד הבריאות רוני גמזו. הבוקר התייחסה דוברת המשרד לעניין והסבירה מדוע הוחלט להוציא את הצמח התמים מהחוק.

רוני גמזו, מנכל משרד הבריאות
רוני גמזו, מנכ”ל משרד הבריאות

קראטום, צמח ממשפחת הקפה שהינו בעל השפעה פסיכואקטיבית, הוכרז בשבוע שעבר כבלתי חוקי – הכרזה שהפכה את ישראל למדינה השנייה בעולם שמוציאה את הצמח מהחוק, אחרי תאילנד שעשתה זאת לפני 70 שנים.

במסמך, שפורסם כאמור לראשונה כאן במגזין, הוצאו מהחוק יחד עם הצמח עצמו, גם הרכיבים הפעילים הבולטים בו: מיטראגינין והידרוקסימיטראגינין.

בתגובת משרד הבריאות שהגיעה הבוקר למערכת המגזין הוסבר כי הסיבה להוצאתו מהחוק היא שהצמח “נתפס לאחרונה מספר פעמים במכס, בכמויות מסחריות, אשר מעלות חשש ממשי כי הפצתו נועדה לצורך שימוש לרעה.”

“בהתאם לסעיף 5 לחוק המאבק בתופעת השימוש בחומרים מסוכנים, הוענקה למנכ”ל משרד הבריאות הסמכות להורות ‘הכרזה דחופה’ על חומר אסור בהפצה במצב בו קיים יסוד סביר כי השימוש בו עשוי להוביל להפרת הסדר הציבורי או לפגיעה בשלום הציבור, בבטחונו או בבריאותו, בדרך הדומה לפגיעה הנגרמת כתוצאה מהשימוש בסם מסוכן,” נכתב עוד. “לאור ממצאי המשרד ביחס לצמח, נקבע כי חומר זה ייאסר להפצה לתקופה של 12 חודשים.”

קראטום - לא חוקי
קראטום – צמח לא חוקי

“בישראל צמח זה אינו מוכר לצורך שימוש ברפואה,” נכתב עוד. “באזור מזרח אסיה מוכר הצמח לצורך שימוש מסורתי, אולם גם שם עקב תכונותיו הפסיכואקטיביות – נאסר השימוש בו. בנוסף, חומר זה מוכר כסם פיצוציות בחו”ל, לדוגמא בבריטניה.”

כפי שכתבנו בשבוע שעבר, צמח הקראטום הינו בעל השפעה דומה לזו של המורפין אך ללא תופעות הלוואי הקשות הנלוות לתרופה הנפוצה. בתאילנד, המדינה היחידה עד כה שהוציאה את הצמח מהחוק, ישנו קונצנזוס בקרב הציבור הכללי, כמו גם בין רופאים, מנהיגים ומובילי דעה, כי קראטום אינו גורם לכל נזק. למעשה, בכל היסטוריה האנושית נרשמו רק שלושה מקרי מוות שנקשרו לקראטום – בכולם היו מעורבים גם סמים אחרים, ועל פי וויקיפדיה, הצמח הוצא מהחוק לפני 70 שנה בגלל שפגע ברווחי ממשלת תאילנד מתעשיית האופיום.

נראה שמשרד הבריאות עומד מאחורי ההחלטה, על אף שזו מעמידה את ישראל בשורה אחת עם תאילנד, כשתי המדינות היחידות בעולם בהן הצמח לא חוקי.

גם היום – ועל אף האיסור בחוק – נוהגים התאילנדים ללעוס את עליו של הקראטום ומוערך כי כ-70% אחוזים מהגברים בדרום תאילנד משתמשים בו באופן יומיומי קבוע – בממוצע החל מגיל 25 ולכל אורך חייהם. צרכני הקראטום הקבועים בתאילנד נוהגים ללעוס בין 10 ל-60 ויותר עלים בכל יום.

ראו גם: 6 צמחים רעילים במיוחד אך חוקיים לחלוטין
ראו גם: מיץ גת לא חוקי

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר