מה זה הידרו – ומה זה לא!

בישראל ישנם היום מעל לחצי מיליון מעשני מריחואנה על בסיס קבוע עוד כחצי מיליון אנשים לפחות שעישנו בעבר ואינם מעשנים כיום. היקף התופעה, שבשנים האחרונות התרחבה והפכה למעין נורמה חברתית לגיטימית על אף איסורה על פי חוק, גורם לנו לתהות כיצד יתכן שגם כשרבים כ”כ מכירים את הנושא מקרוב – המשטרה, הממשלה, התקשורת וארגוני המניעה – ממשיכים הם לסלף את האמת והעובדות על מה זה ‘הידרו’.

עלה קנאביס

מתוך כתבה שפורסמה ב-MAKO ב-1.1.2013:

“בלשי מרחב יפתח במשטרה חשפו בצהריים מעבדת-ענק לייצור סם הידרו שפעלה, לפי החשד, בתוך וילה בבנייה בפתח-תקווה. שני חשודים, כבני 43, נעצרו בחשד שהיו מעורבים בהפקת החומרים”

לקורא התמים שאינו מכיר או מתמצא בתחום המריחואנה או גידולי ההידרו, יקפצו לעין ויתחברו יחדיו לכדי הבנה המילים הבאות: משטרהמעבדת ענקסם הידרוהפקת חומרים.

מילות הקישור בין לבין אינן רלוונטיות כאשר מדובר ב”מעשה פלילי כה חמור של ייצור חומר סם הידרו במעבדה” (הזוי ומגוחך ככל שזה יישמע למביני דבר). התיאור שיוצר כותב הכתבה במשפט אחד בלבד מעלה אסוציאציות של מעבדת מת’ או הרואין אפלולית, כאשר הקונוטציה הטבעית הבאה היא של ההתמכרות ואבדן השליטה בקרב המשתמשים האבודים. אנו משוכנעים, שזו בדיוק הייתה מטרתו של הכותב כמו גם של כל שאר נציגויות האכיפה, החקיקה והמניעה, שאינם נזהרים בלשונם ומטעים את הציבור בכוונה תחילה באמירות מסוג זה. מטרתם של הגופים הללו היא ליצור תבנית חשיבה מרתיעה ומאיימת בקרב אלו (שעודם הרוב) שאינם מנוסים או מודעים לעולם גידולי ההידרו או צריכת מריחואנה.

גם זה בטח יעניין אותך

ראו עוד: פנייה לעיתונאי ישראל: היידרו זה לא סם וקנאביס לא גדל במעבדה!

בניסיוננו להבהיר את מהות הטעות ההסברתית הזו נעמוד על שלוש מילים עיקריות:

1. הידרו – הידרו הוא אינו סם, גם אינו שום סוג של צמח. הידרו הינה שיטת גידול טכנולוגית מתקדמת, חסכונית ויעילה שראשיתה עוד בימי הגנים התלויים של בבל והגנים האזטקים. בשיטת ההידרו (או בשמה המלא – הידרופוניקה) הצמחים גדלים במצע המנותק מהאדמה ושאינו אדמה, שעיקרו ייצוב הצמח ומתן מעבר מים מדושנים אל עבר שורשי הצמחים. בעצם למצע בו יושבים הצמחים אין שום תועלת תזונתית לעומת אדמה בה נמצאת כל תזונת הצמחים הגדלים בה.

בגידול הידרו ניתן לחסוך עד 85% אחוזים מהמים וזוהי השיטה המהירה והטובה יותר לגדל כל דבר, החל מנבט ועד לעץ. זו בעצם שיטה שמאפשרת למגדל לשלוט לחלוטין על תנאי הגידול והבקרה של הצמח אותו הוא רוצה להביא למקסימום הפוטנציאל שלו. צמחים הגדלים בשיטת ההידרו הוכחו כבריאים יותר, חזקים יותר , טעימים יותר וכתוצאה מכך – איכותיים יותר.

ההשלכה שנעשית מהמריחואנה האיכותית הגדלה בשיטת ההידרו אל עבר הכוונת דעת הקהל לקישור שיטת ההידרו ככלל לסמים, הינה מופרכת ואינה אוחזת במציאות.

גידול קנאביס על מצע הידרופוני
גידול קנאביס בשיטת הידרו

2. מעבדה – השימוש במילה ‘מעבדה’ בכל הקשור לגידולי הידרו לא רק שאינו מדוייק, אלא מטעה את הקוראים לחשוב שהידרו הינו סם סינטטי המיוצר במעבדות כגון אלו המייצרות תרופות וסמים קשים. אך לא כך הדבר – השתילים הגדלים בשיטת ההידרו, בין אם בתוך חדר או מחוצה לו, בין אם מריחואנה ובין אם לאו, אינם גדלים במעבדה אלא אם מטרתם הינה מחקר או ניסוי.

יש את אלו שיגדילו ויאמרו שמאחר ושיטת ההידרו עובדת עם מערכות מבוקרות ושליטה מוחלטת, מדעית כמעט, בגידול הצמחים – יש להשתמש במונח המטעה. אך למענכם הבאנו את שתי ההגדרות הרלוונטיות לגידול הידרו ואתם מוזמנים לשפוט בעצמכם ולהחליט איזו מילה מתארת טוב יותר את הליך גידול הצמחים.

מעבדה – מעבדה היא מקום המספק תנאים מבוקרים המאפשרים מחקר וניסויים מדעיים. (מתוך ויקיפידיה)

משתלה – משתלה היא מקום לגידול צמחים, החל מהזרעים או הייחורים, ועל למצב של פרח, שיח או עץ המיועד לשתילה במקום אחר. (מתוך ויקיפדיה)

ובכן?

3. סם – במילה הזו אנו חורגים מרצוננו לדייק את ההתייחסות לשיטת ההידרו ומבקשים לדייק את ההתייחסות לצמח הלא חוקי המוגדר ברשימת הסמים המסוכנים – המריחואנה. איננו מאמינים שהצמח הזה, שמאות מחקרים הוכיחו את יעילותו לבריאות הגוף והנפש של האדם, הוא כפי שהגדיר החוק – סם מסוכן. בתקופה טכנולוגית, אינטרנטית כמו זו בה אנו חיים, קל הרבה יותר לחשוף את האמת שהוסתרה מאיתנו כל השנים וניתן לאמת, להפריך או לעצב מחדש דעות שהוטמעו בחשיבה החברתית שלנו אם רק נגדיל ונבחר לעשות כך. או כפי שאמר איינשטיין – “על כל אדם לשפוט ולהחליט בעצמו, על פי מה שקרא והבין, ולא על פי מה שאחרים אמרו לו.”

לסיכום , הידרו אינו סם מסוכן, צמח המריחואנה אינו גדל במעבדה והבורות של העוסקים באכיפה ומניעה מביאה עימה מחיר כבד של עיצוב דעת אותם ‘תמימים’ הניזונים מסילופי אמיתות. אל תאמינו לכל מה שכותבים או אומרים לכם, אל תאמינו אפילו לנו, לכו תבדקו – תחקרו ותבינו בעצמכם.

המאמץ האנושי החשוב ביותר הוא השאיפה למוסריות בפעולותינו. האיזון הפנימי שלנו, ואפילו הקיום שלנו, תלויים בכך. רק מוסריות בפעולותינו יכולה להעניק לחיים יופי וכבוד. להפוך את הנ”ל לכוח קיים ולהעלות את זה למודעות זוהי אולי המשימה החשובה ביותר של החינוך. הבסיס למוסר אינו צריך להיות מושתת על מיתוסים או להיות מקושר לאיזושהי סמכות, שמא ספק כלשהו לגבי המיתוסים הללו או הלגיטימיות של הסמכות הזו יפגמו בבסיס לשיפוט ולפעולה שקולים ונבונים.” (אלברט איינשטיין).

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר