מחקר ישראלי חדש: קנאביס מקל על הסובלים מפרקינסון

מחקר ישראלי חדש שפורסם השבוע מצא כי שימוש בקנאביס מפחית באופן משמעותי את התסמינים הנלווים למחלת הפרקינסון.

פרקינסון היא מחלה כרונית הנפוצה בעיקר בגילאים מבוגרים ונגרמת עקב מוות של תאי דופאמין במוח. הרכיבים הפעילים בקנאביס (קנבינואידים – THC, CBD ועוד) נמצאו כתורמים לסובלים מהמחלה על ידי כך שמגבירים את רמות הדופאמין במוח ומגינים על תאי המוח מפני תמותה.

בישראל יש כיום כ-20,000 חולי פרקינסון, מתוכם 50% עד 80% אחוזים סובלים מכאבים טורדניים שלא ניתן להם מענה תרופתי ראוי. במחקר שנערך על ידי חוקרים מאוניברסיטת תל אביב והוצג השבוע בכנס בסידני, אוסטרליה, נמצא כי שימוש בקנאביס מפחית את הרעידות הנגרמות ממחלת הפרקינסון ומקל על הסובלים ממנה.

קנאביס רפואי

במחקר השתתפו 20 חולי פרקינסון אשר לפני תחילת הטיפול בקנאביס הציגו בממוצע ניקוד של 33 במדד התפקוד של חולי הפרקינסון המקובל בעולם הרפואי (UPDRS). חצי שעה לאחר עישון קנאביס, צנח הניקוד בצורה משמעותית עד לממוצע של 24.

“מעבר לשיפור המשמעותי במדד הרעידות, ראינו שיפור גם בהקלה על נוקשות השרירים וירידה בתופעת ה’ברדיקינזיה’ (איטיות בתנועה),” אמרה פרופ’ רות ג’לדטי, מנהלת מרפאת הפרעות תנועה בבית חולים בילינסון. “הייתי ממליצה על שימוש במריחואנה למטופלים אשר סובלים מכאבים אשר אינם נפתרים על ידי תרופות אחרות.”

“ראינו ירידה דרמטית ברמות הכאב אצל המטופלים וביכולתם לישון כהלכה,” ציינה עוד. “על פי הממצאים, האפקט החיובי של הקנאביס נמשך בין שעתיים לשלוש.”

על פי נתוני המחקר, כל 20 החולים דיווחו כי התרופות הרגילות אינן מצליחות להקל על הכאבים, אך הגיבו היטב לטיפול בקנאביס.

פרופסור רות ג'לדטי
פרופסור רות ג’לדטי

ד”ר קרין גמיטרובה, עוזר פרופסור מאוניברסיטת ברטיסלבה בסלובקיה שנכח בכנס, ציין כי הממצאים הינם יוצאים דופן בחשיבותם. “הירידה הדרמטית במדד הרעידות, ה-UPDRS, איננו משמעותי רק מבחינה סטטיסטית אלא גם מבחינה קלינית,” אמר.

ד”ר גמיטרובה סיפר עוד כי השימוש במריחואנה בקרב חולי פרקינסון הפך לפופולרי מאוד בצ’כיה מיד עם קבלת חוק הקנאביס הרפואי החדש במדינה, שנחתם בחודש אפריל השנה וקבע כי רופאים מומחים יהיו רשאים לספק רשיונות למטופליהם.

על אף שכנסת ישראל החליטה אמש בהצבעה במליאה כי קנאביס אינו בעל תועלת רפואית, לאחרונה הודיע משרד הבריאות כי מחלת הפרקינסון, יחד עם טורט, תיכנס לראשונה לרשימת ההתוויות המזכות ברשיון קנאביס רפואי.

במחקר אחר שנערך השנה בישראל נמצא כי שימוש בקנאביס מוביל לירידה של 30% אחוז בצריכת תרופות.

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר