מחקר חדש: מריחואנה לא פוגעת ב-IQ של צעירים

מחקר חדש מאשש פעם נוספת: קנאביס לא גורם לפגיעה ברמות ה-IQ, באינטילגנציה או ביכולות התפקוד המוחי של בני נוער. על פי התוצאות החומרים המסוכנים באמת לתפקוד המוחי אצל הצעירים הם אלכוהול וסיגריות.

מחקר חדש שפורסם בשבוע שעבר (ד') ב'ירחון לפסיכופארמקולוגיה', בדק את הקשר בין צריכת קנאביס לבין השפעה על רמת ה-IQ והביצועים האקדמיים של בני נוער.

המחקר נערך בקרב 2,235 בני נוער המתגוררים בכל רחבי בריטניה, שהשתתפו בסקר המקיף להורים וילדים (ALSPAC). כרבע מהמשתתפים בסקר דיווחו כי השתמשו בקנאביס לפחות פעם אחת בחייהם ו-3.3% מתוכם דיווחו על שימוש של למעלה מ-50 פעמים במהלך חייהם.

קנאביס אינו גורם לירידה של IQ

מלבד הקנאביס, לקח המחקר לראשונה בחשבון גם גורמים אחרים שעלולים להוביל לפגיעה בתפקוד המוחי כמו אלכוהול וסיגריות, ובחן לעומק כיצד הצריכה שלהם פוגעת לעומת צריכת קנאביס בלבד, ולעומת צריכה משולבת של קנאביס וסיגריות או קנאביס ואלכוהול.

קנאביס לא גורם לירידת IQ אצל צעירים
אצל צרכני הקנאביס והסיגריות נרשמה הירידה השנייה בגודלה

תוצאות המחקר אמנם מראות כי אצל חלק מצרכני הקנאביס נראו ירידות קלות (עד 2.9 נקודות) ברמת האיי.קיו, אך צוות המחקר הדגיש כי ירידות אלה משוייכות דווקא לשאר הגורמים ולא לקנאביס עצמו.

לטענת החוקרים, הקנאביס לבדו אינו גורם לפגיעה ביכולות האקדמיות או ברמת ה-IQ אצל צעירים.

החומרים המסוכנים: אלכוהול וסיגריות

בנוסף, מציין צוות המחקר כי לאור הממצאים, ייתכן מאד כי יש להטיל ספק בממצאים של מחקרים קודמים, שחלקם הראו כאמור שהקנאביס גורם לירידה ברמת ה-IQ אצל צעירים, ואף עלול לגרום לנזק מוחי חמור יותר, זאת בדומה לתוצאות שהראה מחקר אחר מ-2014.

"שימוש בקנאביס לפני גיל 15 לא הראה קשר ישיר לרמות IQ נמוכות או לביצועים אקדמאיים נמוכים," כתבו החוקרים בסיכום תוצאות המחקר, "הממצאים מראים כי שימוש בקנאביס לבדו אינו גורם לשינויים שנראו בפקוד המוחי, ומצביעים על כך שתוצאות שפורסמו בעבר היו מוטעות ונסתמכו על שינויים שנגרמו מגורמים אחרים."

קנאביס לא גורם לירידת IQ אצל צעירים
אצל צרכני הקנאביס והאלכוהול נרשמה הירידה הגדולה ביותר

מנגד ציינו החוקרים כי דווקא סיגריות ואלכוהול הם החומרים המסוכנים למוחם של הצעירים. לפי תוצאות המחקר, הירידה הגדולה ביותר ב-IQ ובתפקוד המוחי נרשמה אצל צרכני הסיגריות והאלכוהול שצרכו כל אחד מהחומרים במקביל לקנאביס.

ראו עוד:
מה קורה בגוף כשמערבבים מריחואנה ואלכוהול ביחד?
מחקר: אלכוהול מחזק את השפעת הקנאביס
שימוש קבוע במריחואנה בגיל צעיר לא גורם לנזק עתידי
פחות בני נוער משתמשים בסמים מאז אושרו חוקי לגליזציה

הממשלה הבטיחה "אי הפללה תוך 100 ימים" לפני:

חדשות
שינוי גודל פונט