מגלגל...

מדריך: איך לבחור זן קנאביס מתאים לגידול

חושבים על גידול ביתי? בחירה נבונה של זן הקנאביס היא צעד ראשון להצלחה. מספר עצות שיעזרו לכם לבחור את זן הקנאביס שהכי כדאי לכם להכניס לארון…

אני עדיין לא אבא, וכנראה שגם לא אהיה בזמן הקרוב, אז אין לי באמת מושג מה זה אומר “להיות הורה” או “לדאוג לילד” . אבל עד אז, חווית ההורות הקרובה ביותר שתהיה לי זו כנראה חווית הגידול.

לא מעט אנשים שהתנסו בגידול קנאביס יעידו שבמהלך הגידול ועם הזמן מתפתח קשר עמוק ולא מובן בינם לבין הצמח. בתחילה חשבתי שאני פשוט מוזר, וזו מין “סטיה” דפוקה שלי לדבר עם הגינה, ללחוש להן מילים יפות, לאחל להן לילה טוב לפני שהולכים לישון ואפילו לנגן להן בגיטרה. אבל כשיצא לי להכיר מגדלים נוספים, הופתעתי לראות עד כמה התופעה הזאת שכיחה ובאיזו רצינות ואהבה אנשים משקיעים בקנאביס שהם מגדלים.

אולי קצת הגזמתי עם ההשוואה הזאת, כי באמת שיש הבדלים רבים בין גידול קנאביס לגידול ילדים, ובאחד מהם גם נעסוק במדריך זה – כשאנחנו מביאים ילדים לעולם, אין לנו ממש שליטה על איך הם יצאו – מה יהיה צבע העיניים שלהם, לאיזה גובה הם יגיעו והאם יבוא לנו ילד או ילדה. אולם למזלנו, כשמגיעים לגידול קנאביס, אנחנו יכולים לבחור בדיוק מה אנחנו רוצים לגדל, ולהתאים את הזן בצורה אופטימלית לתנאי הגידול שיהיו לו. יש לנו שליטה על מין הצמח – האם אנחנו רוצים נקבה בתולה וחסודה שתספק לנו אחלה פרחים לעשן, או אולי זכר חסון ובריא שבעזרתו נפרה את הנקבה ונייצר דור חדש של זרעים לעתיד לבוא. יש לנו שליטה על גובה הצמח, על צורת הגדילה שלו ואפילו על זמן הפריחה הרצוי. אז בואו נעיף מבט על מספר פרמטרים שכדאי לשים עליהם דגש כשניגשים לבחור זן קנאביס לגידול ביתי.

איך לבחור זן קנאביס מתאים לגידול

 • זמן פריחה – במידה ואתם מוגבלים מבחינת זמן, פרמטר זה יכול להיות קריטי. זאת מכיוון שאתם עלולים למצוא את עצמכם במצב לא נעים שבו אתם נאלצים לקצור את הקנאביס עוד לפני שהוא הגיע לבגרות, וחבל על כל ההשקעה והמאמץ. יש היום מבחר עצום של זנים כשלכל זן יש את זמן הפריחה שלו. לרוב, “אינדיקה” טהורה תפריח מהר יחסית ותיתן 7-8 שבועות פריחה (יש אינדיקות שלוקח להן קצת יותר זמן, יש גם פחות…) ולעומתן “סאטיבה” טהורה תמשוך את זמן הפריחה שלה לכיוון העשרה שבועות ולעיתים גם יותר מכך (יש סאטיבות שלוקח להן יותר משלושה חודשים להגיע רק לשלב הפריחה). רוב הזנים הקיימים היום בשוק הם “היברידים” (שילוב של כמה זנים יחד) ככה שהחלוקה ל”אינדיקה” ו”סאטיבה” לא בהכרח מחייבת וניתן פשוט לבדוק לגבי כל זן ספציפי את זמן הפריחה שלו.
 • יבול – בכל מה שקשור לכמות התפרחת היבשה שתצליחו להוציא מצמח הקנאביס שלכם, כדאי לדעת שיש הבדל משמעותי בין זן אחד למשנהו. כשמדובר באזורים בהם לעיתים נתקלים ב”יובש” או מחסור זמני בירוק, פרמטר היבול הופך להיות חשוב כפליים. לכן היינו ממליצים בחום לבדוק היטב כמה הצמח מניב. רוב חנויות הזרעים מעריכות את כמות הגרמים פר מטר רבוע של שטח גידול:

  * 300 גרם למטר רבוע – זן “דל” יחסית
  * 400 גרם למטר רבוע – כמות סבירה
  * 500 גרם למטר רבוע – זן מניב מאוד
  * 600 גרם למטר רבוע – זן מטורף…

  חשוב לציין – לפני שתתאכזבו – הסיכוי שבאמת תוציאו את הכמויות הללו רחוק מהמציאות. אלו פרמטרים שנמדדו בתנאי גידול אופטימליים ביותר של מגדלים מקצועיים עם הציוד החדיש ביותר ושנים על גבי שנים של ניסיון בגידול מריחואנה. בנוסף חשוב לזכור שכל אותן חברות הן בסופו של דבר “סוכני מכירות” והתפקיד שלהם זה לגרום לכם לקנות זרעים. חלוקת הזנים שכתבנו למעלה באה רק לתת תמונה כללית שתבינו פחות או יותר על פי מה להעריך את כמות היבול.

 • אינדיקה/סאטיבה - הבדלים משמעותיים בזמני הפריחה
  אינדיקה/סאטיבה – הבדלים משמעותיים בזמני הפריחה
 • מקום – כמה מקום באמת יש לנו? אם אנחנו מקדישים חדר שלם לגידולים שלנו אז סביר להניח שהפרמטר הזה לא יהווה בעיה. אך אם אנחנו מחליטים ללכת על גידול קטן וקומפקטי (וברוב המקרים זה מה שאנשים מגדלים, משהו קטן לעצמם, אולי גם לחברים…) – אם כך חשוב קודם כל לבדוק בדיוק (בעזרת סרט מדידה!) כמה מקום יש לנו. בנוסף יש לקחת בחשבון את המנורה, את המרחק שנצטרך לשמור בין הצמח למנורה וכל דבר אחר שייכנס לחלל הגידול שלנו. לאחר שווידאנו במדויק כמה מקום יש לנו, ניגש לברר את התכונות של הזן המבוקש – “אינדיקה” טהורה לרוב גודלת מאוד נמוך וצפוף, לעומת ה”סאטיבה” שנמתחת לגובה… זו אחת הסיבות מדוע מגדלים ביתיים מעדיפים אינדיקה על סאטיבה. כמובן שגם עם בעיות של גובה ניתן להתמודד היום בעזרת טכניקות גידול מסוימות אבל בכל זאת כדאי מאוד לשים לב לנקודה הזאת לפני שקונים זרעים.
 • טעם וריח – יש צרכני קנאביס שהתחום הזה לא ממש מעניין אותם ויש צרכני קנאביס שזה כל הסיפור בשבילם. אם אתם שייכים לקבוצה השנייה אז מומלץ ביותר שתערכו בירור לפני רכישת הזרעים כדי לוודא שהזן אותו אתם רוצים לגדל אכן עונה על הקריטריונים שלכם מבחינת טעם וריח. יש זנים שאמנם נותנים אחלה ראש וסוטול מפגר, אבל הם לא נוחים לעישון בהשוואה לזנים אחרים. לעומתם, יש זנים שיכולים להוות תחליף למטהר אוויר ריחני בבית, עם ארומה מדהימה וטעם מצוין שעושה חשק לעוד. איזה ריח אתם הייתם רוצים שהקנאביס שלכם יריח? ואיזה טעם תרצו להרגיש בפה כשתעשו שאכטה?
 • חוסן הצמח – הפרמטר הזה לא בהכרח יופיע לכם במידע הבסיסי שתקראו על זן מסוים. ולעיתים קרובות הוא יופיע בווריאציה שונה כמו “קושי גידול” או משהו בסגנון. חשוב מאוד לבדוק את זה, במיוחד אם אתם מגדלים מתחילים, מכיוון שיש זנים מסוימים שהם פחות סלחנים לטעויות – משמע שאם חלילה שמתם יותר מידי דשן או כל טעות אחרת, הצמח ישר יראה תסמינים של חולי ולעיתים אף יגסוס וימות. לעומת זאת, יש זנים חזקים מאוד שנחשבים קלים לגידול והם סלחנים לטעויות, ככה שהם אופציה מצוינת למגדלים צעירים בתחילת דרכם. לכן, השתדלו לחפש את דרגת “קושי הגידול” לפני הזמנת הזרעים. אם הנתון הזה לא מצוין, פשוט חפשו בגוגל מידע על אותו זן, בטוח שתמצאו שם “יומני גידול” של מגדלים שכבר גידלו את הזן הזה ויוכלו לתת לכם דגשים והערות.
 • Lavender - טעם וארומה ללא תחרות
  Lavender – טעם וארומה ללא תחרות
 • סוטול – מה ההשפעה שאתם מחפשים כשאתם צורכים קנאביס? גם כאן יש חלוקה ברורה בין אינדיקה וסאטיבה. כאשר זנים של אינדיקה טהורה או אינדיקה דומיננטית יתנו לנו (בדרך כלל) סוטול חזק ונרקוטי, כזה שמדביק אותך לספה (לרוב, אנשים עם בעיות שינה נוהגים לצרוך אינדיקה), זנים שהם סאטיבה טהורה או סאטיבה דומיננטית יגרמו (בדרך כלל) לסוטול מעורר ואנרגטי, סוטול כיפי, שמשפיע בעיקר בראש ופחות על הגוף. מומלץ לחשוב טוב עם עצמכם איזו השפעה אתם מעוניינים לקבל מהקנאביס שלכם, ואחר כך לקבל החלטה לגבי איזה זן לגדל.

ברור לכל שיש עוד הרבה פרמטרים שבהם זני קנאביס נבדלים אחד מהשני, והרשימה לא מסתיימת בששת הנקודות שהבאנו כאן, אולם לפחות לדעתנו – אלו העיקריות. אם תעיינו בהם היטב, תשקיעו מעט זמן ומחשבה לפני שאתם קונים זרעים לגידול קנאביס, תוכלו להתאים את התוצר הסופי לשביעות רצונכם המלאה ולקבל תמורה אמיתית למאמץ ולהשקעה שנתתם… גידול נעים!!


ערוץ הגידול

מדריכי גידול קנאביס


המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר