לייקים בפייסבוק ומסוקי ‘בלק-הוק’: השיטות החדשות של צה”ל להגנה מפני איום החשיש על ישראל

בשבועות האחרונים מגיעה התערבותו של צה”ל בענייני הברחות החשיש לשיאים חדשים.

מאז ומתמיד היה צה”ל שותף נכבד בענייני הברחות החשיש לישראל – לעיתים בתפקיד המבריחים עצמם, לעיתים בתפקיד המשטרה ולעיתים סתם בתור משתמשים רגילים.

מדי שנה מתקבלים דיווחים על קצינים וחיילים שעסקו בהברחות חשיש לישראל. אם זה קצין שניהל רשת להברחות סמים מהגבול, אם זה הגששים הבדואים ואם זה סתם חיילים שראו דרך קלה להתעשרות.

בנוסף, בשנים בהן שהה צה”ל בלבנון היה ידוע כי קצינים “מעלימים עין” מהברחות אשר בוצעו על ידי לבנונים שהיו מספקים מידע בנוגע לתזוזת כוחות מעבר לגבול. על אף עונשים כבדים שמוטלים על אלו שנתפסים, המגמה מעולם לא הפסיקה וכנראה ממשיכה גם היום.

מצד שני, צה”ל מקפיד לשתף פעולה עם המשטרה ומשקיע משאבים רבים בתפיסת נסיונות הברחה. רק בחודשים האחרונים דווחנו על 700 ק”ג חשיש שנתפסו בדרום על ידי כוחות צה”ל, 100 ק”ג חשיש שנתפסו על ידי גדוד 101 של הצנחנים בגבול מצרים ועל 47 ק”ג חשיש שהיו בדרכם מכיוון ירדן.

במהלך השבוע הגיע עניין צה”ל והברחות החשיש לשיא כשלפני מספר ימים עורר דף הפייסבוק של צה”ל זעם רב כאשר ביקש מהקוראים לתת לייק ללוחמי צה”ל שתפסו את נסיון ההברחה – “תנו לייק ללוחמי גדוד “פתן” הפועלים בחטיבה הדרומית של אוגדת עזה, שסיכלו אתמול הברחת כ-80 קילוגרם של סם מסוג חשיש לתוך שטח ישראל,” נכתב בפוסט בפייסבוק.

חיילי גדוד פתן - תפיסת חשיש בגבול
חיילי גדוד הצנחנים. צה”ל מבקש שתתנו להם ‘לייק’ על התפיסה…

בנוסף, הבוקר אנו מדווחים על כך שצה”ל נעזר בטייסת מסוקי בלק-הוק בכדי להילחם בנסיונות הברחות החשיש מהגבול עם מצרים. “הודות לשיתוף הפעולה עם טייסת “ציפורי המדבר” של חיל האוויר, עם אמצעי איסוף שהותקנו במקום, פריסת כוחות נכונה והתנהלות מבצעית טובה, לא התבצעה בהצלחה שום הברחת סמים בגיזרה בשבועות האחרונים. זאת אף על פי שכמות הניסיונות להברחת סמים לשטח ישראל מגיזרה זו לא פחתה כלל,” דווח באתר ‘ישראל היום’.

דיווחים אלו מעלים את השאלה – האם עניינו של צה”ל להשקיע משאבים רבים כל כך מכספי הציבור על מנת לבצע עבודת שיטור ותפיסות חשיש בעזרת טייסת של מסוקים? האם ראוי שצה”ל יתגאה ויתפאר בתפיסות החשיש כאילו מדובר לפחות בחוליית מחבלים שאיימה להרוג ישראלים?

אנו חושבים שמן הראוי שצה”ל יפנה את התקציב הגדול ביותר בממשלה בעבור הגנה אמיתית על אזרחי ישראל ולא בהתעסקות עם הברחות של חומר בלתי מזיק.

המשך קריאה
Back to top button
x
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר