מחקר מצא: כך נראה המוח תחת טריפ LSD

פריצת דרך מדעית: מחקר חדש שנערך על ידי קבוצת מדענים מאוניברסיטת לונדון, חושף לראשונה תמונות מרהיבות המדגימות את השפעתו של הסם הפסיכדלי LSD על המוח. “משמעות תוצאות אלו עבור עולם מדעי המוח זהות למשמעותו של חלקיק בוזון היגס בעולם הפיזיקה,” מסביר אחד החוקרים.

https://www.facebook.com/ajplusenglish/videos/715912888550221/

מחקר חדש וראשון מסוגו בתחום חקר ה-LSD, שנערך בשנה שעברה ופורסם בסוף חודש מרץ השנה, חושף תמונה רחבה יותר בנוגע להשפעותיו של הסם הפסיכדלי LSD (אסיד) על המוח.

המחקר נערך בקרב 20 מתנדבים שהגיעו לבדיקות במשך שני ימים נפרדים, במהלכם קיבלו פעם אחת מנה של 75 מיקרוגרם LSD ובפעם האחרת מנה של פלצבו (תרופת דמה).

לאחר קבלת המנה נערכו לכל אחד מהמתנדבים סריקות מוח ב-3 טכנולוגיות שונות (Arterial Spin Labelling, RSMRI, Magnetoencephalography) שחוברו יחדיו כדי ליצור תמונה מלאה של כל הגירויים המתרחשים במוח בעת השפעת של ה-LSD.

מטרת המחקר הייתה לבחון את האזורים המגורים במוח באופן מלא ולהבין את סוג והיקף ההשפעה המדויקים של ה-LSD על המוח.

גם זה בטח יעניין אותך

כך נראה טריפ LSD:

תחת השפעת ה-LSD, המוח האנושי מראה פעילות מוגברת של עשרות אחוזים לעומת המצב הרגיל. (מחקר חדש מראה: כך נראה "טריפ" LSD במוח)
תחת השפעת ה-LSD, המוח האנושי מראה פעילות מוגברת של עשרות אחוזים לעומת המצב הרגיל.

הגברה ויזואלית ו”חיבור חושים”

התמונות שעולות מהמחקר חושפות את היקף ההשפעה של הסם על המוח: פעילות מוגברת של עשרות אחוזים באזורים רבים, בעיקר באלו האחראיים על דימויים וניתוח מידע ויזואלי.

“ראינו כי השפעת ה-LSD מעודדת אזורים רבים במוח לתרום לניתוח המידע הויזואלי, למרות שעיניהם של הנבדקים היו סגורות,” מספר ראש צוות המחקר, ד”ר רובין צ’ארט-האריס (Robin Carhart-Harris), בראיון שנערך עמו, “יתרה מכך, היקפו של האפקט דומה לזה המתרחש בעקבות חלומות מוחשיים.”

בנוסף ציין ד”ר האריס כי השפעת ה-LSD גרמה ל”חיבור פעולות וחושים” במוח, על ידי טשטוש המסלולים העצביים שאחראיים על מגוון הפעולות במוח.

“כמו מוח של תינוק”

“במצב הרגיל מוחנו מורכב מרשתות עצמאיות שאחראיות על ביצוע פעולות ספציפיות, כמו ראייה, תנועה ושמיעה, וכן פעולות מורכבות יותר כמו קשב וריכוז,” הוא מסביר, “עם זאת, תחת השפעת ה-LSD, ההפרדה בין רשתות אלו קורסת, ובמקומן ניתן לראות פעילות מוחית באינטגרציה ואחידות גבוהה יותר.”

“ניתן לומר שמוח תחת השפעת LSD מזכיר בהתנהגותו את מצב המוח שלנו כשהיינו תינוקות: חופשי, משוחרר ובלתי מאולץ,” הוסיף.

כך נראה "טריפ" LSD במוח - תמונות ממחקר חדש שנערך בלונדון, אנגליה (בריטניה)
LSD יוצר פעילות מוחית מוגברת בתחום העיבוד הויזואלי, שוות ערך לזו הנגרמת במהלך חלומות מוחשיים

חשוב לציין שמאחר ומחקר ב-LSD טרם נערך בעידן המודרני, תמונות אלו הן הראשונות מסוגן והן שופכות אור רב על ההשפעות המדויקות של הסם הפסיכדלי, שהיו עד כה לא מדידות ומבוססות על עדויות בלבד.

החוקרים ציינו עוד כי הבנה עמוקה של השפעות ה-LSD עשויה להוביל להפקת תועלת רפואית ממנו, בעיר בתחום של טיפול בדיכאון ומגוון מצבים נפשיים שונים.

פרופ’ דיוויד נאט (David Nutt), מומחה למדעי המוח מהאימפיריאל קולג’ שבלונדון ואחד החוקרים במחקר החדש, טוען שהתוצאות שנתגלו הם “חומר מדעי לו חיכו מדענים רבים במשך 50 שנה”. בראיון שנערך עמו לאחר פרסום התוצאות, טען פרופ’ נאט כי “משמעות תוצאות אלו עבור עולם מדעי המוח, זהות למשמעותו של חלקיק בוזון היגס בעולם הפיזיקה.”

ראו גם:
כך משפיעות פטריות קסם על המוח
כמה זמן נשאר כל סוג סם בגוף
מכסחי המיתוסים: 4 שקרים נפוצים על LSD

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר