וויד 4 יו – טלגראס הדור הבא?

“הטינדר של הקנאביס” – מנהלי טלגראס שפרשו מהארגון וחשפו את מחדל האבטחה ודליפת נתוני הסוחרים, הודיעו לפני שעה קלה על הקמת מערכת מסחר חדשה, Weed4You, שתהיה לדבריהם מאובטחת, נוחה ומגוונת בהרבה. אלפי הסוחרים קיבלו הזמנה להצטרף. “שחררנו אותם מידי המונופול,” הם אומרים.

בדקות האחרונות, בשעה 16:20 בדיוק, נשלחה הזמנה אישית לכל אחד מ-3,500 סוחרי הטלגראס שפרטיהם האישיים דלפו כזכור בשבוע שעבר.

בהודעה אישית, שנשלחה מטעם מנהלים לשעבר בטלגראס אשר חשפו את פירצת האבטחה – מוצעת לסוחרים האפשרות למחוק את שמם ופרטיהם האישיים מהמאגר בלחיצת כפתור.

לחילופין מוצע להם להשאיר את הפרטים במאגר ולהתחיל לעבוד במערכת חדשה בשם “וויד4יו” (Weed4You) שהינה לדברי מפתחיה בטוחה, מאובטחת, נוחה ואיכותית יותר.

“גט טקסי של הקנאביס”

לא מדובר בעוד קבוצה או ערוץ טלגרם כמו בקבוצות המסחר הפעילות כיום, הם קובעים, אלא במערכת בוטים מסועפת המאפשרת אוטומציה מלאה ב-100% של כל אחד משלבי המכירה והקנייה ובשיטות אבטחה שלא מסכנות את הצדדים.

וויד4יו Weed4You - טלגראס הדור הבא
“הטינדר של הקנאביס” – וויד4יו

“זה בעצם היה החלום שלנו כשהיינו בטלגראס – להקים מערכת אוטומטית לגמרי, כמו טינדר או גט-טקסי של קנאביס, שתנהל כל קשר בין סוחר ולקוח כך ששני הצדדים יהיו מאובטחים יותר,” הם מתארים בשיחה עם המגזין.

“כל עיסקה מתנהלת דרך הבוט, כולל השיחה בין הסוחר ללקוח, כולל ביטולים וכולל דירוגים וביקורות לאחר הקנייה,” הם מסבירים. “יהיו לסוחרים התראות על הזמנות חדשות ועיסקה תבוטל אוטומטית אם לא נוצר קשר תוך 10 דקות”.

“שנאת חינם הובילה לחורבן”

לשאלה מדוע בכלל חשפו את פירצת האבטחה ודליפת מאגר הסוחרים הסבירו כי “רצינו שכולם ידעו שטלגראס לא מאובטח כראוי ושהפרטים שלהם מוחזקים אצל מי שלא שומר עליהם היטב”.

“מעולם לא התכוונתי למכור או להפיץ את המאגר, אלא רק להראות כמה טלגראס לא מאובטח,” אומר אחד מהם. “מראש ידעתי שזה זמני ושבכונתי לאפשר לסוחרים למחוק את עצמם אם יבחרו”.

בוט סוחרים - "מנתק את העברת הפרטים בין הסוחר ללקוח"
בוט סוחרים – “מנתק את העברת הפרטים בין הסוחר ללקוח”

לשאלה מדוע במקביל למשיכת הנתונים גם דאג למחוק אותם משרתי טלגראס, הסביר כי “סוחרים אומרים שמנהלי טלגראס מאיימים עליהם שמי שיעבור לפלטפורמה אחרת פרטיו יחשפו בשיימינג, אז הייתי חייב שסוחרים ידעו שאין לו אפשרות לעשות את זה יותר והם יכולים לעזוב”.

“למעשה שחררתי את הסוחרים מידי מונופול שהחזיק בחופש שלהם,” הוא קובע. “אנחנו משיקים כאן את מה שהיה אמור להיות בטלגראס, זה היה התפקיד שלי שם, אבל גיליתי שיש שם שנאת חינם ומה שרע לבית המקדש רע גם לרעיון המסחר בקנאביס”.

“הסיכוי ששוטר יתפוס אותך יורד”

אתגר מסוים של המערכת החדשה הוא אולי העובדה שהיא מה שנקרא “מערכת סגורה”, כלומר שבניגוד לטלגראס שם הכל פתוח וכל אחד יכול לראות הכל, כולל מי שאולי לא רוצים שיראה, “וויד4יו” מציבה תנאי הצטרפות אליה בהזנת מס’ תעודת זהות – עוד בטרם הקנייה.

שלב זה, המכונה “שלב האימות” ונעשה כיום בטלגראס בכל קנייה מחדש, יתבצע בוויד4יו רק פעם אחת – בשלב ההרשמה למערכת. לאחר מכן גם הסוחרים וגם הלקוחות אינם נזקקים עוד לחשוף את פרטיהם בשנית לאימות נוסף.

תהליך הזמנת קנאביס בוויד4יו - "הכל אוטומטי"
תהליך הזמנת קנאביס בוויד4יו – “הכל אוטומטי”

“אני מבין את החשש בהזנת ת”ז להרשמה, אבל השאלה היא איפה עדיף שהמידע הזה ישמר, במערכת אחת מאובטחת או בטלפון של כל סוחר שאי פעם קנית ממנו,” הוא מסביר. “אחרי הקנייה הראשונה הסיכוי ששוטר שתפס את הסוחר שלך יגיע גם אליך דרך הפרטים, כמו שקרה בעכו, יורד בחצי לפחות”.

לדעתם “בטווח הארוך אנשים יתרגלו גם לזה ויבינו שזה רק לטובתם. כשאנשים התחילו לפרסם קנאביס למכירה בפייסבוק זה היה נראה משוגע, לא האמנו שדבר כזה יכול לקרות בלי שהמשטרה תוריד את זה, אותו דבר פה, זה צעד אמיץ לכיוון נורמליזציה של המסחר בארץ”.

“תחרות בין סוחרים תביא לירידת מחירים”

בין שלל יתרונות המערכת החדשה, כפי שהם מתארים באזנינו: אוטומציה מלאה, מערכת מאובטחת וסגורה, ללא מגע יד אדם (למעט טיפול בדיווחים), רכישה לפי אזור גיאוגרפי, לפי כמות נדרשת או לפי סוג מסוים, אימות אחד בלבד, אנונימיות מוחלטת, הגברת התחרות בין סוחרים שתביא לירידת מחירים ועוד.

"תהיה תחרות בין סוחרים - מה שיביא להורדת מחירים"
“תהיה תחרות בין סוחרים – מה שיביא להורדת מחירים”

“בניגוד למה שקורה היום בטלגראס, בוויד4יו לא צריך לגלול ולגלול עד שמוצאים מחיר הוגן למוצר הספציפי שמחפשים,” הם מפרטים עוד. “חיפוש של 3 שלבים (סוג, מיקום וכמות) מאפשר לקבל רשימה מסודרת מהזול ליקר של כל הסוחרים הקרובים אליך”.

לדבריהם בקרוב אף יושק שירות משלים נוסף, מן “מכירות פומביות”, במסגרתו סוחרים יוכלו “לריב” ביניהם מי יציע את המחיר הנמוך ביותר למוצר.

“אנחנו נותנים עדיפות למוצר הזול ביותר ומציגים בזמן אמת דירוג של רוכשים קודמים, כך שסוחר שרוצה להופיע ראשון בתוצאות החיפוש יוריד את המחיר, מה שיגרור סוחרים נוספים לפעול כמוהו,” הם אומרים. “בקרוב יושק שירות נוסף ומשלים המאפשר מכרז הפוך בו יוכלו סוחרים להציע את אותו המוצר שאתה מבקש לקנות במחיר נמוך יותר מהמחיר אליו כבר הסכמת, ולמעשה ‘לגנוב’ את העסקה מהסוחר הראשון”.

“שחררתי את הסוחרים מידי מונופול”

בהודעה שנשלחה כאמור לפני מספר דקות לכלל 3,500 הסוחרים, נכתב כי “הגיעה העת להפסיק את חרושת השמועות לגבי המניעים של יוצר בוט זה לפרסם בתקשורת את העובדה שהמידע שנאסף על סוחרים לא נמצא בידיים של טלגראס יותר. האמת היא שמאז ומעולם המידע הזה לא היה בידיים של טלגראס”.

הודעה לסוחרי טלגראס - וויד4יו
ההודעה שנשלחה לכל לסוחרי טלגראס מהנהלת וויד4יו

“באשר לשאלה למה פרסמתי שאין להם את המידע, התשובה היא כי מנהלי טלגראס מאיימים על הסוחרים שהם יפרסמו את הפרטים שלהם במידה ויסחרו בפלטפורמות מתחרות או במקרים מסוימים אפילו סוחטים סוחרים לפגוע באנשים פיזית על מנת שלא יפורסמו הפרטים שלהם,” נכתב עוד. “מעבר לכך גם לקוחות היו חשופים במשך חודש לפחות לפני הפרסום לעקיצות ושודים משום שללא פרטי הסוחרים אין באמת מנוף לחץ נגד סוחרים שסרחו”.

“בפרסום בעצם חשפתי את חולשת המערכת הישנה שנקראת טלגראס ושחררתי לחופשי סוחרים שפחדו מלעבוד בפלטפורמות מתחרות,” סיכם. “ריסקתי את המונופול שנקרא טלגראס וחשפתי את פרצופה האמיתי של המערכת המושחתת הזאת”.

בסיום ההודעה מוצע כאמור לסוחרים למחוק את פרטיהם מהמאגר, או לחילופין להתחיל פעילות בוויד4יו. “אין לי שום כוונה להחזיק פרטים של אף אדם שלא מעוניין בכך, זאת אף פעם לא הייתה המטרה,” נכתב.

בסוף ההודעה מוצגים קישורים לקבוצה הראשית (weed4you.club), לבוט המיועד ללקוחות (כאן) ולבוט המיועד לסוחרים (כאן).

הממשלה הבטיחה "אי הפללה תוך 100 ימים" לפני:

חדשות
שינוי גודל פונט