בהפתעה: רפורמת הקנאביס הרפואי נכנסה לתוקף

מנהל היק"ר יובל לנדשפט הורה על הנעת רפורמת בתי המרקחת, ועלה על טיסה לחו"ל. מעתה רישיונות הקנאביס הרפואי החדשים, וחידושי הרישיונות, יופנו לבתי המרקחת. היועץ הרפואי של משרד הבריאות ד"ר מיכאל דור לא עודכן בהחלטה.

היום (ב’) בשעה 12:00 נכנסה לתוקף רפורמת הקנאביס הרפואי (“מדיקליזציה”), כך ממידע ראשוני שהגיע למערכת מגזין קנאביס.

*עדכון (2.5): בעקבות בלאגן שנוצר מהחלטה חד-צדדית של מנהל היק”ר, החליט משרד הבריאות לדחות את המהלך בכ-4 חודשים נוספים (פרטים כאן).

משמעות הדבר היא שרישיונות קנאביס חדשים, או חידוש רישיונות קיימים, יבוצעו במתכונת החדשה של האסדרה – כלומר דרך רופאים שהוסמכו בקורס.

בהתאם לכך כל רישיון שינופק או יחודש יכלול מעתה פירוט ספציפי של אחוזי ה-THC וה-CBD שיקבל המטופל, זאת בהתאם להחלטת הרופא.

במקביל לכך פירסם משרד הבריאות את רשימת רופאי הקנאביס החדשים, ואת רשימת בתי המרקחת המנפקים.

במתכונת הישנה (הנוכחית) רופאים רק המליצו על רישיונות, ומשרד הבריאות ניפק רישיון בהתאם להחלטתו. המטופל הופנה לאחת החברות ויכול היה לבחור כל אחד מזני הקנאביס הזמינים.

מעתה מטופלים בעלי רישיונות חדשים או מחודשים, יוכלו לרכוש את הקנאביס רק בבתי מרקחת או בשינוע מבתי מרקחת – ורק בזנים מסויימים שעומדים בקריטריונים שנקבעו על ידי הרופא.

על פי הנוהל הרשמי רופא ינפק רישיון קנאביס רפואי בשלב ראשון לזני קנאביס בעלי אחוזים נמוכים של THC, ולאורך הטיפול ועל סמך ביקורת תקופתית, ישקול האם להעלות את אחוז ה-THC המותר.

בכל מקרה, גם על פי הנוהל החדש, נשמרת אפשרות להגיש בקשה לרישיון קנאביס רפואי באמצעות רופא מומחה שאינו בין המוסמכים, זאת על ידי המלצה בטופס מקוון יעודי באתר משרד הבריאות.

בכל מקרה על מנת לקבל רישיון קנאביס רפואי יש לעמוד בתנאי נוהל 106 (רשימת ההתוויות), ולאחר מכן ישנן שתי אפשרויות:

ההחלטה להניע את הרפורמה מגיעה על רקע עתירה שהוגשה לבג”ץ ע”י עמותת הקנאביס הרפואי, בבקשה לעצור את המהלך עד חשיפת כל המידע שהוביל לניסוח פרטי הרפורמה.

בגלל שיהוי בהגשת העתירה השופט לא הורה לעצור את הרפורמה, אך דרש ממשרד הבריאות למסור תשובה לטענות עד תחילת חודש יוני 2019.

לטענת גורמים בענף צפויות בעיות בעקבות החלטה זו, למשל העובדה שישנם רק כ-30 רופאים מוסמכים פעילים, כי יש רק 2 חברות שמספקות קנאביס בבתי מרקחת (“שיח” ו”שאיפה לחיים”) וכן כי אין מספיק תוצרת בבתי המרקחת.

“עד עכשיו מטופל היה יכול להגיד ‘לא, אני מעדיף להישאר בחברה לפי המתכונת הישנה, ולא לעבור בתי המרקחת’, אבל מעכשיו הוא לא יוכל לעשות זאת יותר,” מסביר גורם בענף עמו שוחחנו.

המשמעות לדבריו היא ש”בעלי רישיונות בתוקף ימשיכו לקבל כרגיל בינתיים, אבל כל מי שנגמר לו התוקף ומחדש את הרישיון, וכל מי שמקבל רישיון חדש – הכל עובר למתכונת החדשה כלומר דרך רופאים מוסמכים ובתי מרקחת בלבד”.

במקביל להחלטה זו מנהל היק”ר יובל לנדשפט עלה הבוקר על טיסה לחו”ל. לפי המקורות היועץ הרפואי של היק”ר ומי שעד כה חתם על הרישיונות, ד”ר מיכאל דור, לא היה ער להחלטה להניע את הרפורמה הבוקר.

ממשרד הבריאות לא נמסרה תגובה.

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר