אי הפללה: שוטר עצר אותי עם קנאביס – האם לשלם קנס או להכחיש?

חוק קנסות הקנאביס החדש נכנס לתוקף, אך מה יעשה צרכן שנתפס עם קנאביס לשימוש עצמי? לשלם את הקנס מיד, להכחיש הכל, או לבקש משפט? עו"ד מסביר: 'מי שחושב לשלם קנס ולגמור עם זה, יגלה שהוא רק מתחיל עם זה'.

חוק קנסות הקנאביס של ארדן, המכונה בצורה מטעה ושערורייתית בתקשורת המרכזית “אי הפללה”, הוא חוק מסוכן, בבחינת לשים מכשול בפני עיוור.

צרכני קנאביס רבים אשר יסברו שעדיף להם לשלם 1,000 שקל “ולגמור עם זה”, יגלו שהם משלמים ואז רק “מתחילים עם זה”.

תשלום הקנס אמנם לא נרשם במרשם הפלילי, אך מאחר וסעיף החוק הקובע ששימוש עצמי בקנאביס נותר עבירה פלילית של שלוש שנות מאסר, כל יתר המשמעויות הנלוות של ההפללה נשארות בעינן.

מה לדוגמא? ביטול רישיונות נשק, ביטול רישיון לעבוד כמאבטח או כל עבודה שטעונה אישור משטרתי או בטחוני, אי-קבלה וסיום עבודה במגזר הציבורי, אולי אף ביטול רישיונות נהיגה אשר על פי החוק הוא צעד נלווה וחובה למופללים בשימוש עצמי, פגיעה בהליכי אימוץ, אולי גם דחיית בקשה לקבלת דרכון וכניסה למדינות זרות ועוד ועוד.

אם החוק החדש – שפרטיו המלאים נחשפו במגזין קנאביס השבוע – לא היה כולל מנגנון הקובע שילוש של סכום הקנס נגד מי שמבקש לפנות להליך משפטי לביטול הקנס, הייתי ממליץ לכולם שלא לשלם, אך בשל העובדה שהסעיף כן קיים, להלן המלצותיי:

מי שנחקר, לפני כניסת החוק לתוקף, בגלל שקנה מסוחר בטלגרם ולא נתפס עליו קנאביס: בשום פנים ואופן לא להמיר את החקירה בתשלום קנס. המשטרה מציעה לאנשים שנחקרים על כך שקנו בטלגרם להמיר את החקירה בקנס. זה ממש מעשה נבלה של המשטרה ומי שילך על זה עושה טעות של החיים שלו. ללא תפיסת חומר לא ניתן להרשיע בשימוש או החזקה. הכחישו והתיק ייסגר מחוסר ראיות. גם אם לא הכחשתם וזו חקירה ראשונה – סבירות גבוהה מאוד שהתיק ייסגר מחוסר עניין לציבור.

מי שנחקר בעבר אחרי שנתפס עם קנאביס או הוגש נגדו כתב אישום על שימוש עצמי: מי שנחקר כבר וטרם הוגש נגדו כתב אישום – אני ממליץ להמשיך להכחיש שמדובר בסם. אם לא ישלחו את החומר לבדיקה התיק ייסגר מחוסר ראיות. אם כן הוגש כתב אישום ואין סיכוי לזיכוי לדעת עורכי דינכם – כדאי לשקול המרה לקנס מאחר ותיק שיסתיים באי-הרשעה לא בהכרח יגרור עונש פחות. עם זאת שימו לב שאי-הרשעה עדיפה מתשלום קנס. אי הרשעה בבית משפט היא אי הרשעה אמיתית שלא נרשמת בשום מקום.

מי שנתפס לאחר כניסת החוק לתוקף: אם נתפסת בלי קנאביס וזומנת כי קנית בטלגרם – להכחיש הכל ולא להודות בכלום ולא לשלם את הקנס. כאמור, ללא חומר לא ניתן להרשיע. אם נתפסתם עם קנאביס בזמן קבלת הקנס הכחישו שמדובר בקנאביס ודאגו שיירשם בדו”ח שאתם מכחישים שמדובר בקנאביס ושהחיפוש לא חוקי. לאחר מכן התייעצו עם עו”ד, כל מקרה לגופו, לגבי אם לשלם או לא. הסיכון הוא תשלום קנס מוגדל מצד אחד, אבל מצד שני יש סיכוי גבוה מאוד, בפרט אם זו פעם ראשונה, שיאלצו לסגור את התיק מחוסר עניין לציבור.

מי שכבר יש לו רישום פלילי קודם על שימוש בקנאביס: חוק הקנסות לא חל עליך וההליך נגדך יהיה פלילי כרגיל, כמו היום. פעל בהתאם לאמור במדריך לצרכן, כלומר – הכחש שמדובר בקנאביס ולמעט הזהות שלך הכחש הכל.

מי שנתפס עם עציץ קנאביס אחד בבית, במרפסת: על פי החוק כל גידול קנאביס הוא גידול קנאביס, לא משנה הכמות. יחד עם זאת ההנחייה המשטרתית החדשה לראות בגידול ביתי כשימוש עצמי היא חריג ולפיכך ייקחו אותך לתחנה. במצב כזה צריך לבחור בין שתי אפשרויות. הראשונה – לטעון שמדובר בגידול שהוא שימוש עצמי כי אתה מפחד לקנות מעבריינים. במצב כזה אמנם הודית בביצוע העבירה אבל אתה יכול לנסות להחיל על עצמך את חוק הקנסות. אין שום ודאות שהשוטרים יסכימו כי לדעתי חוק הקנסות לא נועד למצב של גידול, גם לא גידול עצמי, אבל תוכל לנסות להיאבק על זה משפטית גם אם לא יסכימו. אפשרות שניה – להכחיש הכל, כולל שמדובר בקנאביס, ולטעון שהחיפוש לא היה חוקי. לא לתת שום פרט מעבר לכך. במידה וההליך יגיע להליך משפטי (אין כל ודאות לכך כי אולי ייסגר מחוסר עניין לציבור), אז תוכל לטעון בבית המשפט את הטענות האמורות באופציה א’ או טענות אחרות לפי ייעוץ משפטי ספציפי שתקבל.

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר