הממשלה אישרה יצוא קנאביס רפואי לחו”ל

ראש הממשלה והשרים אישרו פה אחד את התכנית המתירה ייצוא קנאביס רפואי מישראל. מאות עוסקים וחקלאים מקווים להצטרף לענף עם תחילת הרפורמה באפריל 2019. מניות הקנאביס מזנקות. המטופלים חוששים.

בדיון הממשלה שנסתיים לפני שעה קלה אושר יצוא קנאביס רפואי לחו”ל באופן סופי ומוחלט, לאחר כשלוש שנות דיונים.

ראש הממשלה בנימין נתניהו הצטרף לראשונה לתמיכת שאר שרי הממשלה והצביע בעד התכנית שתכניס את ישראל לשוק הקנאביס העולמי.

בכך תתאפשר גם השקת רפורמת הקנאביס הרפואי (“מדיקליזציה”), אשר צפויה להיכנס לתוקף באפריל 2019, לאחר שנה של פיילוט בו נמכרו מוצרי קנאביס רפואי במספר מצומצם של בתי מרקחת.

המהלך יפתח גם את שוק הקנאביס הרפואי המקומי לחברות חדשות, זאת לאחר יותר מעשור במהלכו החזיקו בשוק 8 חברות גידול ומפעל קנאביס אחד.

מאות חקלאים ויזמים צפויים כעת להניע את הפעילות אליה התכוננו, כולל הקמת חוות ריבוי וגידול חדשות ופתיחת מפעלים נוספים דרכם יופצו מוצרי קנאביס למטופלים בישראל ולחו”ל.

ייצוא קנאביס יתאפשר בתצורה של תפרחות ושמנים בלבד בשלב ראשון, ללא חומרי גלם – כלומר לא יתאפשר ייצוא של גנטיקה, זרעי קנאביס וכד’, אלא רק מוצרים ארוזים ומוכנים לשימוש.

עם זאת בפועל יחל הייצוא של מוצרי קנאביס רפואי רק בעוד 9 חודשים לפחות, כך על פי נוסח התכנית. תאריך זה עלול עוד להידחות, תלוי בקצב התאמת נהלי ביורוקרטיה, שינוע ומכס.

לצד זאת נכון להיום יעדי הייצוא הינם מועטים עד בלתי קיימים. תכניות הקנאביס הרפואי במרבית מדינות אירופה טרם מוכנות לייבוא קנאביס רפואי ורבות מהן כלל לא מעוניינות בכך ומעדיפות לפתח את השוק המקומי.

כך למשל חלק מחברות הקנאביס העתידיות, חלקן נסחרות בבורסה, הצהירו על חתימת הסכמים לייצוא קנאביס רפואי לקנדה. אך בתשובה לפניית מגזין קנאביס הבהיר משרד הבריאות הקנדי כי קנדה כלל לא מאשרת ייבוא של קנאביס למטרות שיווק.

בעוד שהמהלך צפוי להכניס על פי הערכות בין 250 מיליון עד מיליארדי שקלים לעסקים הישראליים, יש גם מי שחושש מהמהלך – 32 אלף מטופלי הקנאביס הרפואי עצמם.

על פי נוסח התכנית לא חלה על חברות הקנאביס הישראליות חובה לספק קנאביס רפואי למטופלים בישראל. לפיכך עלולה להתפתח סיטואציה בה לחברות יהיה כדאי יותר כלכלית לשווק את התוצרת לחו”ל, או לכל הפחות את התוצרת האיכותית-יותר.

מניות הקנאביס בבורסה זינקו במהלך השבוע האחרון והיום ומחר יגיעו ככל הנראה לשיא של כל הזמנים. יש לזכור שמרביתן טרם החלו בפעילות ובהחלט סביר שלאור התחרות בשוק חלקן לפחות יסיימו את המסע בפשיטת רגל.

לצד החגיגות בבורסה, שמחתם של העוסקים וחששם של המטופלים, נשמעות גם ביקורות מצד תומכי הלגליזציה הישראליים המוחים על צביעות מסויימת מצד המערכת אשר מתירה פעילות עסקית חובקת עולם בתחום הקנאביס אך ממשיכה לרדוף ולהפליל עשרות אלפי צרכני קנאביס בישראל מדי שנה.

אחד המרוויחים הגדולים מאישור הייצוא על ידי נתניהו הוא דווקא יריבו הפוליטי המר, אהוד ברק, שעומד כיום בראש אחת מחברות הקנאביס הרפואי הבולטות בישראל ויכניס לכיסו עשרות מליוני שקלים.

סגן שר הבריאות ח”כ יעקב ליצמן מסר: “תמכתי בייצוא הקנאביס הרפואי בשל התרומה הכלכלית למערכת ולמשק הישראלי ולאחר שהגענו לסיכום עם האוצר להפניית חלק מהמשאבים לטובת מערכת הבריאות. מדובר בצעד דרמטי שאושר רק אחרי שעבר את כל התהליכים הקפדניים מצד גורמי המקצוע בישראל, בשיתוף מלא עם משרדי הממשלה הרלוונטיים”.

יו”ר התאחדות האיכרים, דובי אמיתי, בירך על האישור: “מדובר בבשורה אדירה למדינת ישראל, לחקלאי ישראל ולמיליוני חולים ומטופלים בעולם! שכן, קנאביס רפואי, בהיותו טיפול טבעי המסייע להתמודדות עם מחלות קשות ביותר, הוא אחד המוצרים המבוקשים ביותר בשוק הרפואה הטבעית בעולם כולו”.

מחברת ‘תיקון עולם‘ נמסר כי: “״תיקון עולם פעלה מול משרד האוצר ומשרדי ממשלה נוספים כדי לקדם את הייצוא, כבר משנת 2011 ואנו מרוצים מאוד שכיום הנושא נתמך ע״י כל משרדי הממשלה ללא יוצא מן הכלל. הייצוא מעבר לסכומים המשמעותיים שיכניס לקופת המדינה, יאפשר גם תעסוקה לחקלאים רבים”.

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר