מגלגל...

תביעה נגד פנאקסיה: מכרה מניות בהנחה של 58% למקורבים

משקיע הגיש תביעה נגד פנאקסיה לאחר שהציעה בשבוע שעבר מניות שלה ב-58% הנחה לקבוצת משקיעים מוסדיים ולהם בלבד. "מצב של אפליה, יד רוחצת יד, ויחסי 'תן וקח' במיטבם," הוא טוען בכתב התביעה ודורש פיצוי בסך 1,210 ש"ח לכל משקיע.

כפיר ספיר, ישראלי המחזיק ב-500 מניות של חברת ‘פנאקסיה’ העוסקת בתחום הקנאביס, הגיש השבוע תביעה ייצוגית נגד החברה בדרישה לפיצוי בסך מיליוני ש”ח עבורו ועבור שאר המשקיעים מקרב הציבור.

לטענת ספיר, המיוצג על ידי עורכי הדין עמית מנוח, יוקי שמש וצביקה מצקין, פנאקסיה הציעה מניות בהנפקה לקבוצת משקיעים מוסדיים בהנחה של כ-58% וזאת מבלי שהוצעה הנחה דומה למשקיעים מקרב הציבור.

ספיר דורש כי בית המשפט יחייב לפיכך את פנאקסיה לפצות אותו ואת שאר המשקיעים מקרב הציבור בסך של 1,210 ש”ח כל אחד, לקבוע כי אכן מתן ההנחה למוסדיים היתה פסולה ונגועה בחוסר תום לב, ולהורות על הנפקה נוספת בה יקבל הציבור הנחה זהה.

דדי סגל, פנאקסיה
“יחסי תן וקח במיטבם” – דדי סגל, מנכ”ל פנאקסיה

לדברי ספיר “החברה מכרה מניות ואופציות תוך מו”מ נסתר ושלא בדרך המלך לרוכשים מוסדיים ספציפיים כמו מור קופות גמל, פסגות ניירות ערך, תכלית מכשירים מורכבים, דנבאר פיננסים, וגידורים קפיטל”.

“המניות נמכרו לא במחיר השוק אלא במחיר מועדף באופן בולט וקיצוני, במחיר המשקף הנחה של עשרות אחוזים ביחס לערך המניה בשוק החופשי, ליתר דיוק 58% הנחה,” נטען.

על פי כתב התביעה “החברה ביצעה העדפת משקיעים תוך אפליית בעלי מניותיה מקרב הציבור ובכך הקנתה יתרון בלתי הוגן לגורמים פרטיים, ‘מיוחסים’, ונמנעה מלהעניק הזדמנות שווה במחיר אטרקטיבי לבעלי המניות האחרים.

“נשאלת השאלה מדוע זכאים המשקיעים המיוחסים להנחה של כ-58%? האם דמם סמוק יותר מזה של בעלי המניות מקרב הציבור?” נכתב עוד.

לדברי ספיר, הרכישה בהנחה איפשרה לאותם משקיעים מיוחסים “להפיק רווח מיידי במיליוני שקלים, כך למשל מור קופות גמל הזרים כ-10.7 מיליון שקל והרוויח מיד 4.5 מיליון, פסגות הזרים כ-3 מיליון והרוויח מיד 1.26 מיליון, והציבור? לא רק שנחסם מלרכוש מניות בהנחה אלא גם ספג נזק ממשי בשוויה המניה”.

נוסף על כך, לטענתו המשקיעים זיהו כנראה היטב את המעשה הפסול לכאורה והענישו כביכול את החברה, מה שהוביל לירידת שווי המניה ביום למחרת בערך של כ-14%, מה שגרם למשקיעים מקרב הציבור נזק נוסף.

“נזקם של בעלי המניות מהציבור הוא כפול – גם לא קיבלו הזדמנות להנחה, וגם ספגו נזק ריאלי,” נכתב. בנוסף לדברי ספיר מאז אותו יום ערך מניית פנאקסיה לא שיחזר את עצמו לערכו המקורי שלפני ההקצאה בהנחה.

“זה מצב של יד רוחצת יד ויחסי ‘תן וקח’ במיטבם,” סיכמו עורכי הדין. “לא מדובר רק באפליה, אלא בהתעשרות של בעלי השליטה בעצמם ובראשם המנכ”ל דדי סגל, על חשבון המשקיעים”.

מחברת פנאקסיה נמסר בתגובה כי “החברה לומדת את כתב התביעה”.

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר