טוען...

מקסיקו צפויה לאשר לגליזציה באביב 2020

ממשלת מקסיקו לא הצליחה להעביר לגליזציה לפני התאריך הסופי שקבע ביהמ"ש, וקיבלה הארכה עד סוף אפריל 2020. מחלוקת סביב סעיפים שמגבילים התערבות זרה בשוק העתידי היא כנראה הסיבה לדחייה. כך או כך המדינה בדרך להיות שוק הקנאביס החוקי הגדול בעולם.

לפני שנה בדיוק, פסק בית המשפט העליון במקסיקו כי האיסור על שימוש בקנאביס במדינה איננו חוקתי, והורה לממשלה לבטל את האיסור. למעשה השופטים קבעו כי על הממשלה להסדיר את שוק הקנאביס בחוק (“לגליזציה”) לא יאוחר משבוע שעבר (30.10.19).

הצעת החוק קובעת כי צריכת קנאביס תהיה חוקית במקומות פרטיים (לא ברחוב וגם לא בבתי קפה יעודיים), ותותר החל מגיל 18 ומעלה. ישנן גם הגבלות על שיווק ופרסום, ודרישה לאריזות מוצרים אחידות ללא עיצוב או מיתוג, כפי שנעשה בימים אלו בישראל עם מוצרי טבק.

אך שבועיים לפני המועד הקובע, ב-18.10, חשפה ועדת הסנאט של מקסיקו את הנוסח הסופי של הצעת החוק ללגליזציה, אך הודיעה כי אינה בטוחה שתספיק לאשר את החוק בממשלה. חברי הועדה ביקש הארכה מבית המשפט העליון מחשש לפספס את הדד-ליין.

הסיבה האמיתית לבקשת הדחייה אינה ברורה, אך כלי תקשורת במקסיקו דיווחו כי לחץ אדיר על חברי הסנאט מצד לוביסטים של חברות גדולות שאינן מרוצות מהנוסח הנוכחי של החוק, הוא שהוביל לדחיית ההצבעה.

על פי הצעת החוק יינתן יתרון משמעותי לחברות מקומיות, מקסיקניות, בשוק הקנאביס החוקי העתידי במדינה, והיא כוללת סעיפים שמגבילים מאוד את יכולתן של חברות ענק בינלאומיות להיכנס לשוק הקנאביס המקסיקני ולהשתלט עליו.

סעיפים מגבילים אלו, כך לפי הדיווחים, מפריעים לחברות גדולות שרוצות נתח ממה שעומד להיות שוק הקנאביס החוקי הגדול בעולם (במקסיקו 129 מיליון תושבים).

הדיווחים אושרו לכאורה על ידי הסנאטור ריקרדו מונרל ממפלגת השלטון, שלא התייחס ישירות לסיבת הדחייה אך הודיע כי “ועד התיאום של הסנאט יפעל כדי להגן על המחוקקים מפני השפעות חיצוניות”.

בסוף השבוע שעבר, 1.11, נענה בית המשפט העליון לבקשת ההארכה ונתן למחוקק במקסיקו עד 30.4.2020 לאשר חקיקת לגליזציה. בהחלטה נכתב כי מאושרת “הארכה יוצאת דופן וחד-פעמית בלבד”, וזאת בהתחשב במורכבותו של הנושא.

כעת נותר לראות האם הצעת החוק הנוכחית, שמגבילה התערבות בינלאומית בשוק הקנאביס המקסיקני, תזכה למספיק תמיכה בבית המחוקקים, או שמא הלחץ של הלוביסטים יעשה את שלו והסעיפים המגבילים יוסרו מהחקיקה הסופית.

כך או כך, תקופת האיסור על קנאביס במקסיקו עומדת להיגמר, והשאלה היחידה היא כיצד זה ייעשה. כאמור, הפסיקה ההיסטורית של בית המשפט במקסיקו היא תוצאה ישירה של עתירה שהוגשה אליו על ידי אזרחים.

עתירות כאלו כבר הצליחו לבטל את האיסור על קנאביס ב-9 מדינות שונות בעולם, והתקווה היא שעתירה דומה שהוגשה לביהמ”ש העליון בישראל תצליח להביא לפסיקה דומה גם כאן. הדיון הראשון בעתירה בישראל נקבע לתאריך ה-22.4.2020 ויתקיים בפני הרכב של שלושה שופטים.

מדינה נוספת שצפויה לאשר לגליזציה בשנת 2020 היא לוקסמבורג, שתהפוך להיות הראשונה באירופה שעושה זאת. אמנם בחלקים בהולנד וספרד כבר נמכר כיום קנאביס בחנויות באופן מוסדר, אך על פי החוק היבש מדובר עדיין בעבירה פלילית. המדינות היחידות שאישרו לגליזציה מלאה הן אורוגוואי, קנדה וכן 11 מדינות בארה”ב.

Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר