יותר פשעי רכוש ואלימות נפתרים במדינות שאישרו לגליזציה – מחקר

במקום לרדוף אחר צרכני קנאביס יש לכוחות משטרה במדינות שאישרו לגליזציה יותר משאבים וזמן לאכוף עבירות אמיתיות. מחקר חדש מצא שבשתי מדינות שאישרו לגליזציה בארה”ב נרשמה ירידה באכיפת עבירות קנאביס ועלייה בפתרון עבירות אלימות ורכוש.

מדי שנה נחשפים נתונים לפיהם משטרת ישראל משקיעה זמן רב ומשאבים עצומים באכיפת עבירות קנאביס פעוטות – אכיפה שהיתה מתייתרת ברובה המוחלט אם המדינה היתה ממסדת את שוק הקנאביס באופן חוקי.

כך למשל נחשף בחודש שעבר כי מדי שנה נפתחים כ-20 אלף תיקים כנגד עבירות שימוש עצמי בקנאביס בלבד, לא כולל עבירות קנאביס אחרות כגול גידול וסחר שאכיפתן הגיע לאחרונה לשיא של כל הזמנים.

כעת מחקר אמריקאי חדש מציג את הדברים לאשורם ומוצא כי למשטרה במדינות שאישרו פתיחת שוק קנאביס חוקי יש זמן רב יותר לאכיפת פשיעה אמיתית.

ירידה באכיפת עבירות שימוש בקנאביס
ירידה במעצרי שימוש בקנאביס לאחר אישור לגליזציה

לפי ממצאי המחקר, שפורסמו בירחון המדעי-קרימינולוגי Police Quarterly, במדינות וושינגטון וקולורדו שאישרו לגליזציה בשנים האחרונות השוטרים מצליחים לפתור יותר מקרי פשע שאינם קשורים לעבירות סמים.

בין הפשעים שנפתרים באחוזים גבוהים יותר במדינות אלו: פשיעה אלימה, עבירות רכוש, גניבה ושוד, פריצות לבתים ועסקים וכיוצ”ב – או במילים אחרות: לשוטרים יש זמן להתעסק במה שחשוב.

“בעוד שהממצאים לא יכולים להסביר בודאות למה נרשמה עלייה בפתרון פשעים בוושינגטון וקולורדו, אנחנו חושבים שהטיעון הנוגע לכך שלגליזציה גרמה לזה הוא בהחלט מקובל,” קבעו.

עוד ציינו החוקרים כי “המחקר לא הראה השפעות שליליות כלשהן של לגליזציה, נהפוך הוא, נראה שאחוז ההצלחה בפתרון חלק מהפשעים עולה במהירות במדינות שעשו לגליזציה לעומת אלה שלא”.

כך למשל מראה המחקר כי הפשיעה האלימה בוושינגטון וקולורדו היתה בשיאה לפני שאושרה לגליזציה במשאל-עם בסוף שנת 2012 וכי המצב השתפר לאחר מכן.

שיפור בפתרון פשיעה אלימה במדינות לגליזציה - לעומת שאר ארה"ב
שיפור בפתרון פשיעה אלימה במדינות שאישרו לגליזציה לעומת שאר ארה”ב – לפני ואחרי

תוצאות דומות נמצאו גם בבחינת הנתונים הנוגעים לתיקי עבירות רכוש, שנפתרו באחוזים עולים בשתי מדינות הלגליזציה לעומת שאר המדינות בארה”ב שראו ירידה בהצלחה במקביל.

שיפור בפתרון עבירות רכוש במדינות לגליזציה - לעומת שאר ארה"ב
שיפור בפתרון עבירות רכוש במדינות שאישרו לגליזציה לעומת שאר ארה”ב – לפני ואחרי

“אנחנו לא יכולים לקבוע שללא כל ספק השינויים הללו קשורים באופן מוחלט להפיכת הקנאביס לחוקי, על אף שאנו די בטוחים שלגליזציה שיפרה במשהו את תפקוד המשטרה, לפחות מבחינת נתוני פתרון פשיעה,” הסבירו.

יתרה מכך,” סיכמו, “מאחר ואין כל הסבר מספק אחר לנתונים אלו, הראייה הבולטת כרגע היא שלגליזציה הביאה ליעילות גבוהה יותר בפתרון פשעים”.

חדשות