רשמית: גרמניה אישרה לגליזציה והפכה למדינה ה-5 בעולם עם קנאביס חוקי

גרמניה אישרה היום באופן רשמי וסופי את חוק הלגליזציה, שייכנס לתוקף ב-1 באפריל 2024. הקנאביס יימכר במועדוני-חברים, עד 50 גרם לחודש. צעירים (18-21) יוגבלו למקסימום של 10% THC. גם גידול של עד 3 צמחי קנאביס בבית לשימוש עצמי יהיה מותר

לגליזציה בגרמניה – עכשיו זה רשמי: לפני מספר דקות הפכה גרמניה למדינה ה-3 באירופה וה-5 בעולם שמאשרת את הקנאביס לשימוש חוקי לבגירים גם למטרות פנאי ולא רק לצורך רפואי. רוב של 407-226 מחברי הבונדסטאג (הפרלמנט הגרמני) הצביעו בעד הצעת החוק שמתירה מכירה, גידול ושימוש בקנאביס באופן חוקי, אך במגבלות מסוימות. החוק ייכנס לתוקף ב-1 באפריל 2024.

מודל הלגליזציה של גרמניה, שעיקרו פורסם כבר באוגוסט 2023, שונה במעט מהמודלים של 24 מדינות בארה”ב שנקטו עד כה במהלך דומה. החוק החדש בגרמניה לא יאפשר בשלב זה מכירת קנאביס בחנויות ייעודיות, אלא רק במועדוני-חברים ללא מטרות רווח שפעילותם תמומן על ידי חברי המועדון. במקביל, בגירים בגרמניה יוכלו לגדל עד 3 צמחי קנאביס בביתם לשימושם האישי.

על פי הנוסח הסופי של החוק, כל מועדון קנאביס בגרמניה יוכל החל מיולי 2024 למכור עד 25 גרם קנאביס ביום ועד 50 גרם קנאביס בחודש לכל אחד מעד 500 חברים הרשומים בו. בגירים יוכלו להיות רשומים למועדון אחד בלבד ולרכוש כל מוצר קנאביס ממנו, בעוד שצעירים בגילי 18-21 יורשו לרכוש מוצרי קנאביס עם ריכוז THC מקסימלי של 10%, ויוגבלו לרכישת עד 30 גרם בחודש.

פרופ’ קארל לאוטרבך, שר הבריאות של גרמניה
פרופ’ קארל לאוטרבך, שר הבריאות של גרמניה, בנאום לפני ההצבעה על הצעת החוק ללגליזציה לפני שעה קלה בבונדסטאג

מודל הלגליזציה הגרמני החדש אכזב כמובן רבים מהעוסקים כיום בתחום הקנאביס הרפואי. יש שקיוו שיוכלו לשווק קנאביס חוקי גם לשוק הפנאי, בחנויות מוסדרות, כפי שתוכנן בתחילה בטרם הוחלט לאפשר מכירה רק במועדוני חברים, וחוששים כעת שחלק מלקוחותיהם יעברו לרכוש את הקנאביס במועדונים. יש לציין שלפי הערכות, ישנם כ-5 מיליון צרכנים בשוק הפנאי בגרמניה, לעומת השוק הרפואי הכולל כמה עשרות או מאות אלפים לכל היותר.

עם זאת, במסגרת הרפורמה בתחום הקנאביס בגרמניה, הוחלט גם ליישם הקלות בענף הקנאביס הרפואי, כך שבגירים לא יזדקקו עוד לרישיון להחזקת סם מסוכן כפי שנדרשו עד כה, אלא למרשם-רופא רגיל. המשמעות היא שרבים יותר יוכלו בקלות רבה יותר להחזיק בהיתר לרכישת קנאביס מבתי מרקחת. עסקי הקנאביס המקומיים וגם יצרני קנאביס בכל העולם שמייצאים את הסחורה שלהם לגרמניה במסגרת שימוש רפואי, ירוויחו מכך כמובן.

בנאום לפני ההצבעה, הדגיש פרופ’ קארל לאוטרבך, שר הבריאות של גרמניה, את הסיבות ללגליזציה, בראשן הניסיון לעצור את הסחר הלא חוקי בשוק השחור ושמירה על בריאות הציבור. “כיום אנחנו הורסים את חייהם של 180,000 גרמנים נגדם מוגשים בכל שנה כתבי אישום בגין שימוש עצמי בקנאביס,” הוסיף וציין כי המדיניות הזו לא הפחיתה את השימוש בקנאביס.

“בעבר התנגדתי ללגליזציה, אבל הנתונים מוכיחים שאנחנו מוכרחים לשנות את המדיניות,” אמר. “השוק השחור מוכר לבני נוער ומדרדר אותם לסמים קשים”. לדבריו, היו מבין המתנגדים מי שמחו על ההחלטה לאפשר גידול ביתי של 3 צמחים ורכישת עד 50 גרם בחודש, שהן כמויות גבוהות מדי לדעתם, אך הסיבה להחלטת הממשלה לאפשר זאת לדבריו היא הצורך להתחרות בשוק השחור.

לסיכום אמר כי הממשלה תטמיע תוכניות חינוך כדי ליידע את בני הנוער בכך שקנאביס עלול לפגוע בהתפתחות המוח הצעיר, וציין כי הלגליזציה לא תוביל להערכתו לעלייה באחוזי השימוש בקנאביס, “כמו בקנדה, שם אחרי הלגליזציה זה דווקא ירד,” לדבריו. “האיסור עד כה לא סייע לבני הנוער והחוק החדש לא יפתור את כל הבעיות, אבל הוא צעד בכיוון של מדיניות סמים חדשה”.

כאמור, לפני גרמניה, רק 2 מדינות קטנות באירופה אישרו לגליזציה: מלטה בדצמבר 2021 ולוקסמבורג ביוני 2023, אם כי בשתיהן טרם התפתחו שווקי קנאביס משמעותיים. המהלך כעת של לגליזציה בגרמניה, שהינה אחת המדינות החזקות והמשפיעות בעולם, צפוי על פי הערכות מומחים להוביל ל”אפקט דומינו” שיביא מדינות נוספות באירופה ובעולם לנקוט בצעדים דומים.

גרמניה היא המדינה ה-3 אם כן באירופה שמאשרת לגליזציה אחרי מלטה ולוקסמבורג, וה-5 בעולם אחרי אורוגוואי שעשתה זאת ב-2013 וקנדה שעשתה זאת ב-2018. בכך היא הופכת גם לשנייה מבין מדינות ארגון המדינות המתועשות G8 (אחרי קנדה כמובן), שעושה זאת. בארצות הברית אישרו לגליזציה כבר 24 מתוך 50 המדינות, בעוד שהממשלה הפדרלית טרם עשתה זאת.

מבין המדינות שצפויות להצטרף למגמת הלגליזציה, מובילות למשל שווייץ המקיימת בימים אלו פיילוט של לגליזציה, והולנד שכבר מתירה למעשה מכירה חוקית אך לא באופן רשמי ועתידה בקרוב להתחיל בפיילוט לגליזציה במסגרתו יוסדר לראשונה הגידול המסחרי של קנאביס ואספקתו לחנויות. מדינות נוספות מאפשרות מכירת קנאביס לפנאי אך לא באופן מוסדר ורשמי, למשל ספרד (עם מודל מועדונים) ותאילנד (ללא פיקוח).

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר