מגלגל...

מלטה אישרה לגליזציה: קנאביס חוקי לשימוש עצמי וגידול ביתי

מלטה הפכה לפני מס' דקות למדינה הראשונה באירופה שמאשרת לגליזציה, לאחר שהפרלמנט הצביע בעד ברוב של 36-27. חתימה פורמלית של הנשיא תינתן בסוף השבוע. על פי החוק החדש רשאים המלטזים בני 18 ומעלה לגדל עד 4 צמחי קנאביס בבית ולרכוש עד 7 ג' ביום ועד 50 ג' בחודש במועדוני קנאביס ייעודיים

הפרלמנט של מלטה אישר היום (ג’) באופן סופי את הצעת החוק ללגליזציה שפרטיה אושרו בשלב ראשון לפני כשבועיים. כעת נדרשת רק חתימה פורמלית של הנשיא בסוף השבוע הקרוב אך ניתן כבר לקבוע שמלטה הפכה בכך למדינה הראשונה באירופה שעושה את הקנאביס חוקי לגמרי לגידול, שימוש ומכירה.

על פי החוק החדש, שאושר לפני מספר דקות ברוב של 36-27, רשאים אזרחי מלטה הבגירים (מגיל 18 ומעלה) להחזיק על עצמם בכל רגע נתון עד 7 גרם קנאביס לשימוש עצמי, כאשר החזקת יותר מ-7 גרם ועד 28 גרם תגרור עונשים מנהליים כמו קנסות בסכומים נמוכים של 50 עד 100 אירו.

חנויות קנאביס חוקיות לא ייפתחו בשלב ראשון אך כן יוקמו מועדוני חברים שימוקמו במרחק 250 מטר לפחות מבתי ספר או מרכזי נוער, בהם יוכלו חברים במועדון לרכוש באופן חוקי עד 7 גרם קנאביס ביום ועד 50 גרם קנאביס ו-20 זרעים בחודש.

צריכת קנאביס בציבור אסורה וכפופה לקנס כספי בסך 233 אירו אלא אם האדם מורשה להשתמש בקנאביס מסיבות רפואיות.

רוברט אבלה, ראש ממשלת מלטה
“לא מקובל עליי שאנשים שנתפסים מעשנים ג’וינט יסיימו במעצר, חקירה ועם כתב אישום” – רוברט אבלה, ראש ממשלת מלטה

החוק החדש מתיר גם לגדל עד 4 צמחי קנאביס בבית לשימוש עצמי אולם ישנה חובה שהצמחים יהיו נסתרים מעין הציבור כלומר לא מותר הגידול במרפסות או אדני חלונות. המגדלים רשאים לשמור עד 50 גרם פרחי קנאביס מיובשים בביתם.

צרכני קנאביס שנתפסו בעבר ונעצרו בגין עבירת שימוש בקנאביס יוכלו למחוק את הסעיף מהתיק המשטרתי ועברם הפלילי ינוקה.

מי שייתפסו עם קנאביס בעוד הם בגיל הנמוך מ-18 יופנו לועדה שתמליץ על תכנית לטיפול ומניעה. מי שיצרוך קנאביס בפני ילדים יענש בקנסות בסך 300 עד 500 אירו.

כדי לפקח על התהליך המורכב של הסדרת השוק תקום במלטה רשות ממשלתית יעודית חדשה שתהיה אמונה על ניסוח הנהלים המדויקים ועל בקרה ומעקב אחר השפעות שינוי המדיניות על האוכלוסיה.

“אנחנו ממשלה שמקשיבה, מבינה, ומקבלת החלטות,” אמר ראש ממשלת מלטה רוברט אבלה (Robert Abela) עם הצגת סעיפי החוק. “הבהרתי שלא מקובל עליי שאנשים שנתפסים מעשנים ג’וינט יסיימו במעצר, חקירה ועם כתב אישום”.

דגל מלטה
דגל מלטה – המדינה הראשונה באירופה שמאשרת לגליזציה

באופוזיציה חששו בתחילה מהסעיף המתיר שימוש קנאביס מגיל 18 וביקשו להעלותו ל-25, וכן להוסיף לחוק מגבלת מרחק של בין 250 מטרים לקילומטר בין מועדון קנאביס לבית ספר וכן להגביל את רמת ה-THC המותרת במוצרי קנאביס.

עם זאת, שר הרפורמות אוון בוניצ’י (Owen Bonnici) הסביר שהגבלות נוספות כגון מגבלת הגיל או רמת ה-THC יגרמו להיווצרות שוק שחור חדש שיסכן את מאמצי הצעת החוק הנוכחית. בסופו של דבר, ידה של הקואליציה היתה על העליונה.

על פי הדיווח בעיתון “Times of Malta”, מטרת החוק היא לאפשר את השימוש האחראי בקנאביס, להילחם בסחר בסמים אסורים ולמחוק רישום פלילי של אנשים שנמצאו אשמים בעבר בהחזקת קנאביס לשימוש אישי.

החוק אושר היום לאחר תהליך של כמה שנים שכלל צעדים כמו קנאביס במרשם מרופא משפחה (במרץ 2018), ביטול הפללת צרכני קנאביס (בפברואר השנה) ופרסום תוכנית ממשלתית לקראת לגליזציה (במארס השנה).

בכך מלטה עוקפת את לוקסמבורג וגרמניה בתחרות על התואר “הראשונה באירופה” שמאשרת לגליזציה, לאחר שבשנים האחרונות פורסמו לא פעם כותרות על קרבתן של השתיים ללגליזציה.

לוקסמבורג כן אמורה בקרוב להתיר גידול קנאביס בבית אולם עדיין מחדדת את הצעת החוק שלה בנושא. בגרמניה הודיעה לאחרונה “קואליציית הרמזור” החדשה כי סיכמה על מודל לגליזציה אם כי הליך החקיקה עשוי לקחת שנים.

מלטה מצטרפת בכך למדינות אורוגוואי שאישרה לגליזציה בשנת 2013 והפכה בכך למדינה הראשונה בעולם שעושה זאת ובהתאם הראשונה ביבשת אמריקה הדרומית שעושה זאת, ולקנדה שאישרה לגליזציה בשנת 2018 והפכה למדינה הראשונה שעושה זאת מבין מדינות ה-G7, ארגון המדינות המתועשות. בנוסף להן ישנן כבר 18 מדינות בארה”ב שעשו זאת עד כה.

בהולנד ובספרד הקנאביס אינו חוקי אופן רשמי וטרם אושרה שם לגליזציה מלאה, אך ישנה שםהעלמת עין ושימוש חצי-חוקי או חוקי ללא מודל ייצור ומכירה מוסדר. דרום אפריקה וגיאורגיה התירו צריכה וגידול של קנאביס בשנת 2018 בעקבות פסיקת ביהמ”ש העליון ובפורטוגל ביטלו את ההפללה על שימוש בקנאביס ולמעשה בכל סוגי הסמים עוד בשנת 2001.

גרמניה, לוקסמבורג, הולנד וספרד, כמו גם שווייץ, איטליה, ג’מייקה ואחרות נוספות, צפויות להיות הבאות בתור ללגליזציה. ישראל הופיעה ברשימה זו עד לאחרונה, אך לאחר הקמת הממשלה החדשה לפני כחצי שנה הסתבר שבעקבות התנגדות מפלגת רע”מ אין להצעה רוב בקואליציה.

גם בישראל הוגשה עתירה לבג”ץ עם טענות דומות לאלו שהתקבלו בדרום אפריקה, גיאורגיה ומדינות נוספות. העתירה הוגשה לאחרונה שוב, בפעם השלישית, לאחר שנדחתה פעמיים בתקופת הממשלה הקודמת בעקבות התקדמות הצעת החוק ללגליזציה. כעת, משהליך הלגליזציה נתקע, השופטים הורו למדינה להשיב לעתירה עד 27.12.

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר