לגליזציה בקנדה: קנאביס חוקי לכולם

עד 30 גרם קנאביס בציבור, גידול של עד 4 שתילים בבית וחנויות קנאביס חוקיות בכל פינה: המדינה שמובילה כבר היום את ענף הקנאביס הרפואי תהפוך השבוע באופן רשמי למעצמת הקנאביס העולמית עם כניסת חוקי הלגליזציה לתוקפם. המדינה צפויה להרוויח עד 5 מיליארד דולר בשנה ממיסים.

ביום רביעי הקרוב (17.10) ייכנס לתוקפו חוק הלגליזציה החדש בקנדה, שיהפוך אותה למדינה השנייה בעולם המאפשרת שוק קנאביס חוקי למטרות פנאי והראשונה שעושה זאת מבין החברות בארגון המדינות המתועשות (G7).

כבר היום מובילה קנדה את שוק הקנאביס העולמי עם ענף קנאביס רפואי מצליח, אך כעת היא תהפוך לאימפריית קנאביס של ממש כשתפתח שוק קנאביס חופשי המתיר שימוש עצמי, גידול ביתי ומסחר חוקי.

החוק החדש מגיע כמעט 100 שנים אחרי שקנדה הוציאה את הקנאביס מהחוק בשנת 1923. קנדה היא גם המדינה הראשונה בעולם שמדלגת על שלב אי הפללה, ועוברת מאיסור מוחלט – אם כי ליברלי למדי – היישר ללגלזיציה מלאה.

ג'סטין טרודו - ראש ממשלת קנדה
מתנגד לאי הפללה ותומך מושבע בלגליזציה: ג’סטין טרודו, ראש ממשלת קנדה

את המהלך הוביל ראש הממשלה ג’סטין טרודו שהצהיר כבר בקמפיין הבחירות כי יפעל לקידום הנושא. “אי הפללה לא תגן על בני הנוער ולא תמשוך את הכסף מארגוני הפשיעה, כפי שתעשה לגליזציה בקנדה,” הוא קובע.

לטענתו אי הפללה היא מדיניות כושלת שמחזקת את עולם הפשע ומפנה את הרווחים לשוק השחור, וכי הדרך הנכונה להרחיק את הקנאביס מהישג ידם של בני נוער היא למסות שוק חוקי ולהשקיע את הרווחים בחינוך ובמחקר.

על פי החוק החדש יימכר הקנאביס החוקי לפי מס של 1 דולר קנדי לכל גרם קנאביס (80 סנט אמריקאי, 2.8 ש”ח) במכירה של עד 10 גרם. מכירות של למעלה מ-10 גרם ימוסו ב-10% בלבד. המדינה תשאיר לעצמה רבע מהנתח ותחזיר לכל אחת מהפרובינציות במדינה את השאר, כך שההנאה מרווחי המיסוי תגיע בחזרה לתושבים.

צעירה מעשנת קנאביס
קנאביס חוקי בקנדה: עד 30 גרם להחזקה בציבור, עד 4 שתילים לגידול ביתי

הפרובינציות מצדן נדרשו לנסח מדיניות פרטנית על אופן יישום הלגליזציה בקנדה. כלומר החוק הפדרלי מתיר החזקה של עד 30 גרם קנאביס וגידול של עד 4 עציצים בבית, אך הוא לא מחייב את כל הפרובנציות ליישם זאת. כך למשל הגיל החוקי ישתנה בין הפרובינציות: באלברטה תתאפשר מכירה החל מגיל 18, אך קוויבק תאפשר זאת רק החל מגיל 21.

ישנן פרובינציות כמו אלברטה שמתכוונות לשים את שוק הקנאביס בידי מונופול מחוזי ואילו ישנן אלו כמו נובה סקוטיה שתאפשר רק לחברה ממשלתית אחת לבצע את המכירות. אונטריו למשל חנכה אתר הזמנות שיהיה הערוץ החוקי היחיד בחצי שנה הראשונה ללגליזיצה, עד שעסקים אחרים יקבלו רישיון.

באופן כללי אלו העקרונות של חוק הלגליזציה החדש בקנדה (לפירוט המלא ראו כאן):

● התרת השימוש בקנאביס לגילאי 18 ומעלה
● החזקת עד 30 גרם קנאביס בציבור
● התרת גידול 4 שתילי קנאביס בבית
● פתיחת חנויות קנאביס חוקיות (ללא מכירות אלכוהול ורחוק מבתי ספר)
● היתר שליחת קנאביס בדואר
● שמירה על תכנית הקנאביס הרפואי הקיימת (גידול ביתי וחנויות)
● אחוז המס יחושב ביחס לכמות ה-THC (מוצר ‘חזק’ יעלה יותר)
● הקפדה נוקשה על הגבלות פרסום של מוצרי קנאביס
● הרווחים ממיסוי יופנו לתקציבי חינוך, השכלה ומחקר

קנדה צועדת אל עבר הלגליזציה באופן ייחודי, ראשון מסוגו ומאורגן מאוד, ובהתאם מושכת את תשומת לבם של מדינות ומנהיגים בעולם שיראו בה מודל ליישום דומה בעתיד.

ביום רביעי הקרוב ייפתחו לפחות 109 חנויות קנאביס חדשות שיציעו תפרחות, שמנים וזרעים. אדילבס (Edibles), מוצרי קנאביס למאכל, יותרו למכירה רק בשנה הבאה.

אחת ההפתעות לה זכו תושבי קנדה היא שאפילו פייסבוק, שחסמה כל אפשרות לחיפוש המילה ‘קנאביס’ ברשת החברתית, הסירה את החסימה ומאפשרת זאת לתושבי קנדה בלבד.

על פי אנליזה שבצעה חברת ‘CIBC World Markets‘ העוסקת במחקרי שוק מקיפים וניתוח נתונים בהיקף בין לאומי, שווי המיסים שתרוויח ממשלת קנדה משוק הקנאביס החוקי צפוי להגיע עד 5 מיליארד דולר בשנה.

ראש ממשלת קנדה ג’סטין טרודו מסביר מדוע הוא נגד אי הפללה ובעד לגליזציה בקנדה:

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר