רופא הקנאביס לביהמ”ש: “הורוביץ ולנדשפט פוגעים באלפי מטופלים”

ד"ר יעקב פוגלמן הגיש עתירה לבית המשפט נגד שר הבריאות ומנהל היק"ר בטענה לאפליה, לאחר שבחודש שעבר הודיעו לו כי לא יוכל עוד לנפק או לחדש רישיונות קנאביס רפואי. 8,000 מטופלים שלו נותרו ללא מענה טיפולי עקב כך. השופט הורה למדינה להשיב בתוך 4 ימים

רופא הקנאביס ד”ר יעקב פוגלמן הגיש השבוע עתירה נגד שר הבריאות ניצן הורוביץ ונגד היחידה לקנאביס רפואי (יק”ר) ומנהלה יובל לנדשפט, לאחר שביטלו לאחרונה את ההיתר שלו לניפוק רישיונות קנאביס והותירו אלפי מטופלים ללא מענה.

כפי שפורסם במגזין קנאביס בחודש שעבר, מנהל היחידה לקנאביס רפואי יובל לנדשפט אסר על ד”ר פוגלמן לא רק לנפק רישיונות קנאביס חדשים, אלא אף לחדש רישיונות למטופלים קיימים שלו, זאת בניגוד לרופאים אחרים שגם פעילותם צומצמה, למשל ד”ר לביה תמיר, אך לה כן הותר להמשיך לחדש רישיונות קיימים גם אם לא לנפק רישיונות חדשים.

בעתירה, שהוגשה לבית המשפט באמצעות עו”ד רועי רון ועו”ד חגית ויינשטוק המתמחים ברגולציה של קנאביס רפואי, דורש ד”ר פוגלמן מבית המשפט להורות למשרד הבריאות וליק”ר להשיב לו את ההסמכה לנפק רישיונות לשימוש בקנאביס גם עבור מטופלים חדשים, או לכל הפחות למטופלים הקיימים שלו שנותרו ללא מענה. כזכור, מדובר ביותר מ-8,000 מטופלים.

יעקב פוגלמן
ד”ר יעקב פוגלמן

“משרד הבריאות והיק”ר אינם עושים שימוש באופן סביר בסמכותם, לא מגיבים לבקשות, פוגעים בעיקרון של שמירת הרצף הטיפולי באלפי המטופלים, מעכבים את קבלת ההסמכה ללא כל הצדקה עניינית, נוהגים במדיניות של חוסר שוויון, אפליה, אטימות ובשרירות לב כלפי הרופא ומפרים את זכויותיו היסודיות לחופש עיסוק ולכבוד האדם תוך פגיעה כלכלית ניכרת בו,” נכתב בפתח העתירה.

לטענת פוגלמן, בעת שהורה לו מנהל היק”ר יובל לנדשפט בחודש שעבר לחדול מעיסוק בקנאביס רפואי, הוסבר לו במכתב שנשלח אליו כי על מנת לשוב לפעילות בתחום עליו להציג אישור של מוסד ציבורי בו הוא מועסק, וכן להשלים תיעוד חסר של הטיפול במטופליו רטרואקטיבית.

לכאורה מדובר בדרישה לגיטימית, שכן כזכור לקוראי מגזין קנאביס בשנת 2019 קבעה ועדת הבריאות כי ניפוקי קנאביס רפואי יתאפשרו רק במסגרת הרפואה הציבורית ולא הפרטית, וכן מכיוון שהנוהל מחייב תיעוד של כל הליך רפואי למתן קנאביס רפואי.

עם זאת, לטענת הרופא, כפי שטוענת אגב גם ד”ר לביה תמיר בעתירה דומה שהגישה גם היא לאחרונה, האכיפה כלפיו לוקה באפליה וזאת מכיוון שישנם רופאים אחרים שגם כן מספקים את השירות במסגרת פרטית אך כלפיהם לא ננקטו שום צעדי אכיפה או שננקטו צעדי אכיפה חלקיים בלבד.

יתרה מזאת, לדבריו המערכת הממוחשבת דרכה מנפקים הרופאים המוסמכים את רישיונות הקנאביס היא מערכת תוכנה ייעודית (XRM) שמשרד הבריאות בעצמו מחובר אליה בכל רגע נתון, ולכן יודע בכל רגע למי כל רופא ניפק רישיון ועל סמך אילו טפסים הרישיון נופק.

ניצן הורוביץ, יובל לנדשפט (צילום: פלאש90)
ניצן הורוביץ, יובל לנדשפט (צילום: פלאש90)

במכתב ששלח ליק”ר עוד קודם לעתירה כתב עו”ד רון בשם ד”ר פוגלמן כי “ככל שחשבתם שד”ר פוגלמן פועל באופן שאינו ראוי, היה עליכם לטפל בכך מיד ולא להמתין שהרופא ‘יצבור’ למעלה מ-8,000 מטופלים ואז ‘להטיל עליו פצצה’ שלא יוכל להתגונן בפניה – דרישה שאין לו כל יכולת טכנית ומעשית לעמוד בה”.

“רופאים רבים בעלי הסמכה למתן רישיונות לשימוש בקנאביס לא קיימו תיעוד וסיכומי פגישות עם מטופלים היות שזו היתה הפרקטיקה המקובלת על ידי משרד הבריאות, שהיה עד לכך מדי יום ביומו, עת קיבל בשקיפות דרך מערכת ה-XRM את כל הנתונים אודות המטופלים ומסמכיהם הרפואיים,” הוסיף עו”ד רון.

“משרד הבריאות והיק”ר פועלים רק כנגד קומץ רופאים, בהם ד”ר פוגלמן, וזאת בניגוד לאישור המפורש שניתן לו,” נכתב עוד. “רופאים רבים אחרים אשר פעלו בדיוק כמותו – בחסות היק”ר ובידיעתו – אינם נדרשים להצגת תיעוד אלפי מטופלים בדיעבד, והסמכתם אינה נשללת או לא מחודשת על ידם”.

לגבי טענת משרד הבריאות כלפיו, על חוסר בתיעוד של סיכומי פגישות, טוען הרופא שהסיבה לכך היא שבתקופת הקורונה, ובהתאם לאישור בכתב שקיבל מהמשנה למנכ”ל משרד הבריאות דאז פרופ’ איתמר גרוטו, השירות ניתן באופן מקוון ללא פגישה פיזית עם המטופל.

לטענתו, למרות פניות חוזרות שביצע ליק”ר, שאליהן אף צירף אישור מהמוסד הציבורי “מרכז רפואי ארבל” לפעילות בתחום הקנאביס הרפואי כפי שנתבקש, וזאת בתשלום שלא יעלה על התעריף שנקבע (280 ש”ח, מ”ק) כנדרש ותוך הקפדה על עריכת תיעוד מלא לכלל מטופליו, לא נתקבלה עד כה התייחסות מצד משרד הבריאות והיק”ר.

כזכור, בשיחה עם מגזין קנאביס בחודש שעבר סיפר ד”ר פוגלמן: “שלחו לי מייל בעניין זה מהיק”ר ובשעה 16:00 כבר ניתקו אותי מהמערכות. טיפלתי ביותר מ-8,000 מטופלי קנאביס והם כעת יאלצו לחפש רופא אחר”. לדבריו, “אני מקפיד על כל הנהלים, במיוחד לאחר פגישה שהיתה לכל הרופאים עם היק”ר לפני 4 חודשים, אז לא מובן למה עצרו את הפעילות כך”.

השופט אלי אברבנאל מביהמ”ש המחוזי בירושלים הורה למדינה לספק תשובה לטענות בעתירה עד סוף השבוע, 3.2.22.

עו”ד חגית ויינשטוק ממשרד ויינשטוק זהבי מסרה בתגובה: “מרשנו, ד”ר פוגלמן, עוסק ברפאת משפחה וכאב למעלה מ-30 שנה, הינו רופא מומחה, מקצועי ומוערך, ואני בטוחה שבקרוב תושב הסמכתו כדין, ליתן רישיונות לשימוש בקנאביס רפואי לטובת מטופליו”

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר