נעצרה פעילות רופא הקנאביס: 8,000 מטופלים יחפשו רופא חדש

יותר מ-8,000 מטופלי קנאביס רפואי יאלצו מעתה לנסות לאתר רופא חדש כדי לחדש את רישיון הקנאביס הרפואי שלהם, לאחר שהיק"ר עצרו את פעילותו של אחד הרופאים הבכירים בענף ד"ר יעקב פוגלמן

ד”ר יעקב פוגלמן מקופ”ח לאומית, אחד מבכירי רופאי הקנאביס בישראל, לא יכול מהיום לנפק רשיונות קנאביס רפואי ואף לא לחדש רשיונות של מטופלים שכבר קיבלו ממנו רשיונות, כך קבעה היחידה לקנאביס רפואי של משרד הבריאות (יק”ר).

בעקבות ההחלטה יאלצו כעת יותר מ-8,000 מטופלים לחפש רופא אחר כדי לחדש את רישיון הקנאביס שלהם, דבר שצפוי לגזול מהם זמן ומאמצים רבים שכן אין רופאים רבים זמינים בתחום זה.

“היום בבוקר שלחו מייל בעניין זה מהיק”ר ובשעה 16:00 כבר ניתקו אותי מהמערכות,” מספר ד”ר פוגלמן בשיחה עם מגזין קנאביס. “טיפלתי ביותר מ-8,000 מטופלי קנאביס. הם כעת יאלצו לחפש רופא אחר”.

“אני מקפיד על כל הנהלים, במיוחד לאחר פגישה שהיתה לכל הרופאים עם היק”ר לפני 4 חודשים, אז לא מובן למה עצרו את הפעילות כך,” אומר ד”ר פוגלמן עוד ומוסיף כי בכוונתו לנסות לערער ולשנות את החלטת היק”ר.

הקופות לא משתפות פעולה

המקרה של ד”ר פוגלמן דומה למקרה הזכור של ד”ר לביה תמיר מלפני כמה חודשים, שרק לאחר עתירה לבימ”ש קיבלה ארכה זמנית שמאפשרת לה להמשיך בינתיים לחדש רשיונות קיימים אך לא לנפק רשיונות חדשים.

כמו במקרה של ד”ר תמיר, שעוד מתברר בביהמ”ש, גם ד”ר פוגלמן מעריך שהסיבה היא קבלת מטופלים באופן פרטי ושלא דרך הרפואה הציבורית כפי שנקבע בועדת הבריאות בעבר.

מלבד החובה לקבל מטופלי קנאביס רפואי במסגרת הרפואה הציבורית בלבד, הועדה קבעה גם כי המחיר יעמוד על כ-280 ש”ח לשנה. ד”ר פוגלמן מציין כי הוא גובה 500 ש”ח לחידוש רישיון. לא בטוח שזו הסיבה להדחתו מכיוון שרופאים אחרים גם גובים סכומים גבוהים אף יותר ופעילותם לא נעצרה.

עד לאחרונה משרד הבריאות העלים עין

ד”ר פוגלמן וד”ר תמיר לא לבד כמובן. יש המעריכים שגם רשיון ההסמכה לתחום הקנאביס של רופא בכיר נוסף בתחום, ד”ר דרור רובינסון, נתון בסכנה. ההסמכה של ד”ר רובינסון פגה גם היא השבוע וטרם חודשה, אם כי הוא לא נותק עדיין מהמערכות ומהיק”ר נמסר לו כי הוא רשאי בינתיים להמשיך כרגיל.

כפי שכבר פורסם במגזין קנאביס, ההערכה היא שבמשך שנים משרד הבריאות והיק”ר העלימו עין מהעובדה שהרופאים מנפקים רשיונות במסגרת הרפואה הפרטית ולא הציבורית מתוך הבנה שקופות החולים מסרבות לאפשר לרופאים לעשות זאת.

יש בענף רבים שטוענים בנוסף שהעלמת העין מצד היק”ר ומשרד הבריאות באה במטרה להגדיל באופן משמעותי את מספר המטופלים בקנאביס רפואי ובכך “לקבוע עובדות בשטח” כל זמן שגורל הרפורמה בענף (האסדרה החדשה) לא היה חלוט. נראה שלאחרונה, לאחר שעתירה לבג”ץ בנושא נמחקה, המדיניות משתנה.

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר