מגלגל...

קנטק מאשימה את אינטרקיור בפשיטת רגל, מי יקנה את מניות בטר

סיכום השבוע בסקטור הקנאביס בבורסה: בדרך למיזוג אינטליקנה חושפת פרטים על הסכם הפשרה של בעלי המניות שיעלה לחברה מיליונים, קנטק צפויה להתפרק ולהיסגר ומאשימה את אינטרקיור בפשיטת הרגל אליה נקלעה, פארמוקן מסתבכת בסכסוך בעלי מניות לאחר כישלון פעילות הקנאביס שלה ובוחנת הכנסה של פעילות שאינה קשורה לתחום, וגם – יוניבו ממשיכה לנסות להשלים את עסקת מכירת המפעל שלה וחברת בטר מציעה עד 33% ממניות החברה למכירה ושמה בסימן שאלה את עיסקת המכירה לאינטרקיור שנחתמה בתחילת השנה.

אינטליקנה מתקדמת בדרך למיזוג וחושפת פרטים על הסכם הפשרה בין בעלי המניות שיעלה לחברה מיליונים

חברת אינטליקנה (Intelicanna) דיווחה השבוע לבורסה הודעה שכללה תגובה לפרסומים הקשורים למיזוג הצפוי שהיא מתכננת עם חברת הנדל”ן ריי טי.אל.וי (Ray TLV) ותוך עזיבת תחום הקנאביס. בהודעה טוענת החברה כי הדילול הצפוי במסגרת המיזוג יעמוד רק על כ-86.5% לכל היותר, כלומר בהנחת עמידתה של חברת הנדל”ן Ray TLV באבן דרך שכוללת גם קבלת תב”ע לאחד מפרוייקטי החברה.

יש להדגיש עם זאת כי מדובר בנתון לא לגמרי מדויק. במסגרת העיסקה, ובהנחת עמידה באבן הדרך, יעמוד הדילול על כ-90%. מדוע הפער במספרים? מכיוון שמלבד הנתון של 86.5% דילול בו נקבה החברה, ישנה גם חברת אר.אי חיתום אשר תיווכה בעסקה כמו גם מתווך חיצוני נוסף שתיווך בעסקה – שניהם יקבלו יחד כ-3.5% אחוזים נוספים.

כמו כן, גם הנתון של 90% דילול זה כנראה לא “סוף הסיפור”, שכן בעלי השליטה צפויים להמיר חובות למניות, כפי שקוראי מגזין קנאביס ידעו כבר מסקירות קודמות. דבר זה יוביל לדילול של כ-27.7% עוד לפני הדילול של ה-90%.

עוד דיווחה אינטליקנה השבוע כי בכוונתה להקים ועדה בלתי תלויה של דירקטורים חיצוניים ובלתי תלויים לצורך מכירת חוות הקנאביס של החברה. ההערכות בשוק הקנאביס המקומי סקפטיות למדי בכל הקשור למחיר המכירה שנקבע לחווה, שרשמה הכנסות זעומות של כ-1.6 מיליון שקלים בלבד במחצית הראשונה של השנה וזאת תוך הפסד של מיליוני שקלים. כדוגמה לבעייתיות הפוטנציאלית ניתן לקחת את המקרה של חברה אחרת, קאנומד (Cannomed), שכם אצלה נראה היה שהצליחה לצאת מענף הקנאביס ולמכור את החווה שלה בכ-8.35 מיליון שקלים, עד שהקונה הודיע חד צדדית על ביטול ההסכם והדבר כעת מתגלגל לערכאות משפטיות.

דבר תמוה נוסף העולה מן הדיווח של אינטליקנה השבוע, הוא כי בכוונתה להקצות כ-5.06 מיליון מניות, השוות כ-2.1 מיליון שקלים, לחברת JPH שתיווכה בהסכם הפשרה האחרון במסגרתו הומרו כאמור החובות של בעלי השליטה למניות. מדובר בתגמול גבוה למדי וחריג, המהווה הלכה למעשה עמלה של כ-15% מהסכום שנקבע במסגרת הפשרה בין יונה לוי (22.48%) ואורי וייס (30.69%) המסוכסכים ביניהם.

קנטק צפויה להתפרק ולהיסגר, מאשימה את אינטרקיור בפשיטת הרגל

לאחר שחברת קנטק (Cantek) “שרפה” כ-100 מיליון שקלים וצברה חוב כולל של כ-32.15 מיליון שקלים, לפחות על פי עמדת הנושים של החברה, השבוע מתברר כי קנטק צפויה רשמית להתפרק ולמכור את נכסיה בנפרד, זאת לאחר שלא קיבלה עד כה הצעה מחייבת לרכישת פעילות החברה בשלמותה.

לדברי קנטק, במסמכים שהוגשו לבית המשפט ועותק מהם הגיע למגזין קנאביס, החברה קיבלה הצעה לרכישת הקרקע בכפר הס שבבעלותה ושיועדה בעבר לבניית חווה לגידול קנאביס, בתמורה לסך של כ-4 מיליון שקלים. במקביל לדבריה היא מנהלת משא ומתן למכירה של יותר מ-1 טון סחורה מייבוא מחברת אורורה הקנדית בתמורה לכ-6 מיליון שקלים. את חברת ההפצה שבבעלותה בגרמניה, את מפעל החברה שבבנייה ואת בית המרקחת “עץ הדעת” שעדיין לא נפתח – קנטק גם כן מתעתעדת למכור בנפרד.

על כל פנים, קשה לראות סיטואציה במסגרתה הנושים יקבלו את כלל חובם, זאת מלבד סיטואציה בה בנק מזרחי יממש את נכסי המקרקעין האישיים של משפחת קפואנו, בעלי קנטק ששיעבד בין היתר את דירתו האישית לצורך הבטחת החובות. עוד ישנו חוב של כ-850 אלף שקלים לבנק הפועלים, עליו נחתמה ערבות אישית של הנהלת החברה וקפואנו הבעלים, כאשר לא ידוע מהי הערבות האישית של כל אחד על החוב.

כמו כן, כזכור, ישנה מחלוקת בין בנק מזרחי לבין חברת אינטרקיור (Intercure) בנוגע לקרקע בכפר הס, כאשר אינטרקיור טוענת כי היא מחזיקה שיעבוד על הקרקע, בעוד שהבנק טוען כי השיעבוד נרשם באופן אסור, שכן היה לו כבר “שיעבוד שוטף” קודם כלל נכסי קנטק כולל על הקרקע בכפר הס, ומשכך השיעבוד לאינטרקיור כביכול בטל. 

בדיון על הסוגייה שהיא במהותה טכנית, התגלה עם זאת פרט מעניין. בתגובה למחלוקת שהגישה חברת קנטק עצמה היא ציינה כי לדעתה, עצם מתן ההלוואה מאינטרקיור, וחתימת מזכר ההבנות במסגרתו היתה אינטרקיור אמורה לרכוש את קנטק, היה “ככל הנראה מתוך מטרה לקבל לבסוף את מלוא נכסי החברות תמורת נזיד עדשים או לחילופין להוציאה כמתחרה ראויה משוק הקנאביס הרפואי”. לטענת קנטק, אינטרקיור מעולם לא התכוונה לבצע את הרכישה באמת, כי אם רק למנוע מהחברה לחפש רוכשים אחרים באמצעות קיום משא ומתן מולה, בזמן שהחובות וההפסדים שלה נערמים.

האם פארמוקן עוזבת את ענף הקנאביס?

השבוע דיווחה חברת פארמוקן (Pharmocann) כי פרופ’ זאב רושטיין, יו”ר פארמוקן עד לאחרונה, פוטר מתפקידו בידי דירקטוריון החברה. רוטשטיין, שבמסגרת תפקידו היה זכאי לשכר חודשי בסך של כ-35,000 שקלים, עזב כיומיים לאחר מכן גם את תפקידו כדירקטור “רגיל” בחברה.

לאחר מכן התרחש דבר שיכול אולי להסביר את העזיבה של רוטשטיין – פארמוקן דיווחה שהיא שוקלת מציאת פעילות אחרת שאיננה בתחום הקנאביס למיזוג עם החברה. המהלך הזה פתח “מלחמה” בין בעלי העניין בחברה, שצפוייה להימשך בעתיד הקרוב; מן הצד האחד איש העסקים יריב לרנר המחזיק כ-14.99% ממניות החברה וטוען כי בוצע “מחטף” בידי הדירקטוריון המעוניין לשנות את פעילות החברה, ומן הצד השני בית ההשקעות ווליו בייס המחזיק כ-18.62% ממניות החברה וככל הנראה יזם את המהלך של בחינת מיזוג ואולי אף קיבל בלעדיות על תיווך העיסקה, כפי שפורט בכתבה מיוחדת שפורסמה אמש כאן.

עוד דיווחה פארמוקן השבוע על זימון אסיפה למינוי מספר דירקטורים וכן למתן שכר למנכ”ל החברה הנוכחי, לירן חלפון (המחזיק 17.73% ממניות החברה). על פי דוח זימון האסיפה, וככל שהדבר אכן יאושר בידי האסיפה, צפוי חלפון לקבל שכר חודשי של כ-69,000 שקלים + מע”מ, וזאת בתמורה ל-100% משרה. מדובר בשכר לא נמוך בכלל אך יש לזכור שהוא לא גבוה בהרבה מהממוצע של שכר מנכ”ל בחברה ציבורית שכן מדובר בתשלום בעבור חשבונית ממנו יש לנכות חלק של הפרשה לפנסיה, פיצוי פיטורים ועוד. ובכל זאת, ככל שהחברה צפויה לחפש מיזוג בעת הקרובה, לא בטוח שנדרש שיעור תעסוקה של 100% מצד המנכ”ל.

נקסטייג’ מעמיקה את האחיזה שלה בענף הפסיכדליה, אך לא חושפת נתונים עד הסוף

חברת נקסטייג’ (Nextage) דיווחה השבוע כי חתמה על הסכם עם המחלקה לכימיה תרופתית באוניברסיטה העברית, במסגרתו צפוייה נקסטייג’ לממן פעילות במעבדה של פרופ’ עמירם גולדבלום במסגרתה ייחקרו מולקולות פסיכדליות חדשות וההשפעות שלהן, בדגש על טיפול בכאב כרוני.

הקניין הרוחני, כלומר הידע והפיתוחים שיווצרו כתוצאה מהפעילות המשותפת, יהיה בבעלות משותפת של חברת נקסטייג’ ושל האוניברסיטה העברית, כאשר ככל שנקסטייג’ תשתמש בממצאים היא תשלם תמלוגים לאוניברסיטה.

נקסטייג’ לא פירטה בדיווח את היקף התמלוגים הצפויים וכמו כן היא אינה משתפת בדיווח את המשקיעים בדבר הערכתה לגובה עלות המחקרים, דבר שמן הסתם הוא נתון חשוב מאוד כאשר מדובר בחברת מחקר ופיתוח, וזאת לצורך חישוב של הקצאת ההון הצפוייה שלה.

יוניבו מנסה להשלים את עסקת המכירה של המפעל

לאחר דוחות מחצית גרועים במיוחד, בהם הציגה יוניבו (Univo) הפסד מייצג של כ-12.8 מיליון שקלים לצד הכנסות של 21 מיליון שקלים, ובעקבות תשלום חוב לבעלי האג”ח בגובה של כ-24 מיליון שקלים בעוד כשנה וחודשיים, דיווחה לאחרונה החברה על עסקה למכירת המפעל שבבעלותה בתמורה לנטילת חובות החברה בידי הרוכש בגובה של כ-7 מיליון שקלים לבנקים, 1.5 מיליון שקלים ועוד כ-1.5 מיליון שקלים בהנחות שינתנו ליוניבו על ידי הבעלים החדש של המפעל על שירותי ייצור עתידיים.

השבוע דיווחה יוניבו כי היא נמצאת במשא ומתן עם בנק מזרחי, לגבי תנאי הסכם המכירה. לכאורה ניתן לשאול “מה לבנק מזרחי, לו החברה חייבת כ-10.5 מיליון שקלים, ולאישור העסקה?”, אך מהסתכלות לעומק ניתן לראות כי בנק מזרחי מחזיק בשיעבוד על נכסי יוניבו ועל המפעל ולא מעוניין אולי שהחוב שהחברה חייבת לו יועבר למישהו אחר, מישהו שיתכן שנמצא במצב פיננסי ירוד אף יותר מיוניבו.

לפי המתווה המסתמן יפרע הרוכש כ-8.5 מיליון שקלים מהחוב של יוניבו לבנק וזאת במקום התכנית המקורית כאמור ליטול על עצמו רק 7 מיליון שקלים שלא היו אמורים להיפרע מיידית. יתרת 2 מיליון השקלים שיוניבו חייבת לבנק יפרסו למשך תקופה של כשנתיים.

אימו של מייסד בטר מוכרת את מניותיו ומעמידה את עסקת המכירה לאינטרקיור בסימן שאלה

השבוע העמידה גליה גולן-גילד, אימו של מייסד חברת בטר (Better), יוחאי גולן, כ-10% ממניות החברה למכירה מיידית, וכן פרסמה כי ניתן לנהל עימה משא ומתן בדבר מכירה של כלל המניות שמוחזקות בידה, המהוות כ-33% מבטר, אך הינן מניות מיוחדות המבטיחות כ-70% מזכויות ההצבעה בחברה, כלומר למעשה שליטה בחברה דה פקטו.

ההודעה באה ברקע התמשכות והתעכבות ארוכה מאוד של עסקת אינטרקיור ובטר, במסגרתה נקבע שאינטרקיור תרכוש את בטר לפי שווי של כ-35 מיליון דולרים במניות אינטרקיור, שווי שירד מאז עם ירידת מניות אינטרקיור לכ-17.5 מיליון דולרים.

במידה וימכרו לבסוף רק כ-10% ממניות החברה, לא צפוי הדבר להשפיע על קידום העסקה, שכן הרוכש לא יקבל שליטה בזכויות ההצבעה של החברה, אך ככל שגליה גולן תשלים את המכירה של כלל מניותיה (33%), אזי יתכן שהרוכש יחליט “לקחת את המושכות לעצמו” ולבטל את עסקת אינטרקיור.

לא מן הנמנע שחברת אינטרקיור בעצמה תגיש הצעה במסגרת המכרז שפורסם ואולי תרכוש את המניות במזומן, במחיר נמוך יותר מהמחיר שנקבע במסגרת עסקת המיזוג.

יש לזכור שעסקת המכירה לא צפוייה להיות קלה, שכן יוחאי גולן טוען כי בעצם המניות המוחזקות בידי אימו שייכות לו והוא רק נתן לה לשמור אותן בעבורו מסיבות טכניות. לכן, רוכשים עלולים שלא לרכוש את המניות מחשש לתביעות מצידו של יוחאי גולן לאחר השלמת הרכישה.

סיכום העליות והירידות של השבוע

 • איי.אמ.סי – 11.60%+
 • קנבוטק – 11.26%+
 • טוגדר – 2.21%+
 • שיח מדיקל – 0.43%+
 • אינטרקיור – 1.40%-
 • עמיר שיווק – 1.74%-
 • אינטליקנה – 2.78%-
 • פנאקסיה – 4.42%-
 • נקסטייג’ – 4.44%-
 • קנאשור – 7.44%-
 • תיקון עולם קנביט – 11.83%-
 • וונטייז – 12.64%-
 • פארמוקן – 12.66%-
 • יוניבו – 19.63%-
 • קאנומד – 21.91%-

*** אין בנאמר המלצה לביצוע פעולות בניירות ערך, הנכתב הינו דעה בלבד. כל המבצע פעולות כלשהן על בסיס הכתוב עושה זאת על אחריותו בלבד ואין צוות המגזין אחראי לנזקים כלשהם שיגרמו כתוצאה מפעילות בניירות ערך בעקבות הכתבה ***

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר