מייסד בטר הכלוא בתאילנד תובע את אמו: מכרה החברה לאינטרקיור

יוחאי גילד, מייסד חברת בטר, הגיש לביהמ"ש בקשה לפתיחה בהליך בוררות נגד אמו, פרופ' גליה גולן, לאחר שזו חתמה על מכירת מניותיה, השייכות לו לדבריו, לחברת אינטרקיור. לטענת האם, אם לא תמכור את המניות יסגור מנהל היק"ר את פעילות החברה והיא תהיה חשופה לתביעות

פרסום ראשון: יוחאי גילד גולן הגיש לבית המשפט הליך בקשה למינוי בורר נגד אמו, פרופ’ גליה גולן גילד, בעקבות הדיווח בשבוע שעבר שפרסמה חברת אינטרקיור (Intercure) בנוגע לחתימה על הסכם סופי לרכישת 100% ממניות חברת בטר (Better) בעבור כ-80 מיליון ש”ח, כשלדבריו מדובר בגזילת רכושו ללא הסכמתו.

הבקשה לביהמ”ש הוגשה על ידי עורך הדין של גילד, מפאת העובדה שגילד עצמו כלוא מזה כשנה וחצי בבית סוהר בקוסמוי, תאילנד, לאחר שנעצר שם בפברואר 2020 בגין החזקה וסחר בסמים, הורשע בדצמבר 2020 ובתחילת 2021 נגזרו עליו 5 שנות מאסר, כפי שנחשף לראשונה בארץ במגזין קנאביס.

גילד, שהיה ממייסדי בטר בשנת 2009, העביר לפני מספר שנים את מניותיו בחברה על שם אימו ללא תשלום תמורה, במטרה שתחזיק בהן בנאמנות, לטענתו “מטעמים פרוצדורליים”, ואולי מכיוון שהעריך שדבר מה בעברו או בעתידו לא יאפשר לו להחזיק מניות בחברת קנאביס לאחר האסדרה החדשה.

יוחאי גולן-גילד (צילום: מגזין קנאביס)
יוחאי גולן-גילד בחוות הקנאביס של “בטר”

אף על פי כן, הוא היה מעורב בקבלת ההחלטות בבטר ואף ניהל במהלך 2019-2020 מו”מ שהגיע לכדי חתימה על מזכר הבנות עם תאגיד תאילנדי לעיבוד הפקה ומחקר לקנאביס רפואי – מן נציגות של בטר בתאילנד. בנוסף דווח כי משקיע תאילנדי אלמוני מוכן לרכוש מניות של בטר בישראל לפי שווי של 20 מיליון דולר.

אך לאחר שנעצר כאמור, ובשל העסקאות הפוטנציאליות אז, “ומחשש כבד שמא גורמים שלישיים ינצלו את מצבו כדי להשתלט על החברה” לדבריו, הוא חתם במאי 2020 עם אמו על הסכם המסדיר את ההתחייבויות ההדדיות ביניהם ולפיו “ליוחאי תהיה הזכות להחליט על מכירת המניות ולעשות בהן כל שימוש”.

למרות סעיף זה בהסכם החליטה אמו גליה, אשת CIA לשעבר והיום בכירה בארגון “שלום עכשיו”, למכור את המניות. למעשה לטענתה היא נאלצה לעשות זאת מכיוון שמנהל היק”ר יובל לנדשפט הורה להשמיד את הפעילות או למוכרה לאור זאת שמשטרת ישראל לא מתירה למי ש”קשור לגורמי פשיעה” להיות בעל עניין בחברת קנאביס.

גליה גולן גילד (צילום: ויקיפדיה)
פרופ’ גליה גולן גילד (צילום: ויקיפדיה)

בעקבות החלטה זו חל משבר ביחסים בין יוחאי לבין אמו גליה. לדבריו “היא עשתה דין לעצמה ופעלה לקידום עסקה למכירת המניות מאחורי גבי, היא מתכחשת לזכויותיי ומונעת ממני כל מידע בקשר עם החברה ואף עושה במניות ככל העולה על רוחה וזאת חרף ההוראות בהסכם בין הצדדים.”

למרות התנגדותו, באפריל 2021 אכן נחתם מזכר הבנות בין בטר ואינטרקיור למכירת 100% ממניות החברה. יוחאי מצידו הופתע, דרש לקבל פרטים אודות העסקה וטען כי אי-מעורבותו בעסקה עלולה לגרום נזקים לחברה. לטענתו, גליה התעלמה מפניותיו ומפניות עורך הדין וסירבה למסור את מסמכי העסקה.

“המצב כל כך חמור שאמא שלי מסרבת לדבר איתי טלפונית משום שצדדי ג’ הפחידו אותה והיא בוחרת להקשיב להם ולא להיות בקשר איתי (בנה) שיושב כבר שנה חף מפשע בכלא התאילנדי,” כתב יוחאי לפני כחודשיים לעורך הדין שלו. “לא ייתכן שגורמים שונים לרבות אמי ינצלו את שהותי בכלא כדי לגזול את רכושי”.

עורכי הדין של גליה, בת 83, טענו מנגד כי ההסכם שנחתם בינה לבין בנה “בלתי חוקי וחסר תוקף” וכי היא לא מחוייבת לפעול לפיו. בהודעה ששלחה אליו טענה כי “אני לא בטוחה אם אתה יודע אבל אנשים טוענים שאתה חייב להם כסף ושהבטחת להם דברים, ובנוסף סגרתי חובות עצומים במס וייצוג משפטי”.

עוד הוסיפה, בניסיון להסביר לבנה את המצב, כי “אני לא יכולה אפילו לקחת הלוואה בגלל שמתי (ברודו, מ”ק) שיעבד את הבית שלי! אני מבינה שזה לא גרוע כמו להיות בכלא אבל זה לא ממש נעים בגילי המופלג, במיוחד מאחר ואני חיה על חשבון קצבת הפנסיה שלי. לגבי העסקה עם אינטרקיור – האמן לי שבטר צריכה את זה”.

היא בירכה אותו ליום הולדתו וציינה כי “החשבונות לעורכי הדין מייבשים את החסכונות שלי אבל חשוב לי שתדע שבצוואה שלי כל המניות שלי הולכות אליך. אנחנו מקבלים בעסקה מניות של אינטרקיור, והם גם משקיעים בחברה האוסטרלית ואנחנו יכולים למכור 33% בכל שנה ב-3 השנים הבאות”.

בנוסף, עורכי הדין של גליה הזהירו את יוחאי כי אם מהלכיו יפגעו בעסקה עם אינטרקיור, הדבר “עלול לגרור פעולה מצד הרגולטור הן ביחס למניות והן ביחס לחברה, וכל מעשה כאמור עלול להביא לתביעות עתק של צדדי ג’ נגד עושה המעשה”.

כוונתם של עורכי הדין היא למכתב ששלח לנדשפט לחברה, בה כתב כי “למרות ההארכה לא הסתייע ביידכם להשלים את מכירת המניות ואתם מבקשים שהות נוספת עד 2.3.22. הריני מתיר זאת אך עד מועד זה יש להשלים את מכירת/סיום כל הפעילות והעיסוק בקנאביס”.

יוחאי גילד נעצר
יוחאי גילד בעת מעצרו בתאילנד בתחנת המשטרה באי קופנגן

בתגובה כתב יוחאי: “ברצוני להביע את תדהמתי מהתנהלותך והאכזבה העמוקה שאני חש. לא רק שזנחת אותי בשעתי הקשה ביותר, את גם מנסה לנשל אותי מזכויותיי ולהשתלט על החברה שבניתי. היעלה על הדעת שבזמן שאני יושב בכלא במדינה זרה את לא טורחת לדבר איתי או לענות למכתביי”.

עוד הוסיף כי “המניות הרשומות על שמך הינן המניות שלי אשר נרשמו על שמך מטעמים פרוצדורליים בלבד, הן אינן שלך. אני מקווה שתביני שאותם ‘יועצים’ אינם רואים בטובתך וכי אתם פוגעים בזכויותיי בשעה שאתם מנסים לקדם עסקה עם אינטרקיור בתנאים הרבה פחות טובים מאלו אשר הוצעו לי על ידם בעבר הלא רחוק”.

לאחר שבשבוע שעבר פורסם כאמור כי אכן אינטרקיור ובטר חתמו על הסכם סופי להעברת הבעלות, החליט יוחאי לפנות לביהמ”ש בבקשה שימנה בורר, בהתאם להסכם שחתם עם אמו ב-2020. “המועד האחרון למכירת המניות הוא 2.3.22 ובנסיבות אלו נוצרה דחיפות שכן כל עיכוב עלול לגרום נזקים בלתי הפיכים,” כתב.

שופטת ביהמ”ש ביקשה מעורכי הדין של יוחאי הבהרה מדוע התיק לא הופנה לבית המשפט לענייני משפחה בהתחשב בכך שהוא מתנהל בין בני משפחה, ונתנה זמן למתן תגובה עד יום ה’ השבוע. בשיחה עם מגזין קנאביס אמר עורך הדין כי הוא טרם החליט האם לקבל את המלצת השופטת או לנסות להמשיך בהליך.

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר