קנאביס עשוי להיות חוקי השנה בחצי ממדינות ארה”ב: אלה 4 הבאות בתור

השנה, לראשונה, עשוי מספר המדינות בארה"ב שאישרו לגליזציה לקנאביס לחצות את רף ה-25, כלומר מחצית או יותר מ-50 המדינות יהיו עם קנאביס חוקי. להלן 4 המדינות בעלות הסיכוי הטוב ביותר לעשות זאת השנה ולהצטרף ל-21 שכבר עשו זאת

שנת 2023 נפתחת בארה”ב עם קנאביס חוקי לשימוש פנאי בכמעט מחצית מ-50 המדינות (States) שבה. נכון להיום אושרה לגליזציה כבר ב-21 מהמדינות + וושינגטון הבירה, וייתכן שהשנה המספר יגיע לראשונה ל-25, כלומר לחצי מהמדינות, או אף יותר.

ציר זמן של הלגליזציה של קנאביס לשימוש פנאי במדינות ארה"ב
ציר זמן של הלגליזציה של קנאביס לשימוש פנאי במדינות ארה”ב

לאחרונה, בחודש דצמבר 2022, החלו מכירות הקנאביס החוקיות בניו יורק שאישרה לגליזציה ב-2021, וברוד איילנד שאישרה לגליזציה ב-2022.

בחודש שעבר, ינואר 2023, החלו המכירות החוקיות גם בקונטיקט שאישרה לגליזציה ב-2021, ובימים הקרובים צפויות להתחיל המכירות החוקיות גם במדינת מיזורי, שאישרה לגליזציה בנובמבר 2022.

במדינת מרילנד, שאישרה גם היא לגליזציה בנובמבר, החקיקה החדשה תיכנס לתוקף ביולי 2023, אך עדיין לא ברור מתי ייפתחו החנויות הראשונות, ככל הנראה לקראת סוף 2023 או בתחילת שנת 2024.

אבל כאמור, מעבר ל-21 מדינות אלו, יש 4 מדינות נוספות לפחות שצפויות, בסיכוי גבוה, לאשר לגליזציה בשנה הקרובה, מה שעשוי להביא לראשונה לרוב ממדינות ארה”ב עם קנאביס חוקי ולמיעוט מדינות בהן הוא לא חוקי.

אוקלהומה

בעוד חודש, 7 במארס 2023, תושבי מדינת אוקלהומה יגיעו לקלפיות להצביע במשאל עם על הצעת חוק ללגליזציה מלאה של קנאביס לשימוש פנאי.

לפי סקר שנערך בנובמבר 2022 ע”י ערוץ חדשות מקומי באוקלהומה, נראה כי להצעת החוק יש סיכוי טוב לעבור – 49% מהמשיבים ענו כי הם יצביעו בעד לגליזציה, ורק 38% ענו כי הם יצביעו נגד. 13% מהמשיבים ענו כי אינם יודעים או לא החליטו.

אוקלהומה היא המדינה עם השיעור הגבוה ביותר של מטופלי קנאביס בארצות הברית, המהווים כ-10% מהאוכלוסייה בה. לפי נתונים ממשלתיים רשמיים יש בה קרוב ל-400 אלף כאלה, על אוכלוסייה של 4 מיליון תושבים בלבד. לשם השוואה, בישראל יש כ-120 אלף מטופלים על אוכלוסייה של כ-9.3 מיליון, פחות מ-1.5% מהאוכלוסייה.

העובדה שבאוקלהומה יש כל כך הרבה מטופלי קנאביס היא לא פחות ממדהימה בהתחשב בכך שמדובר במדינה שמרנית שנחשבת למעוז רפובליקני, ובהתחשב בכך שקנאביס רפואי אושר לראשונה באוקלהומה רק בשנת 2018.

למעשה, שיעור המטופלים באוקלהומה גבוה כמעט פי 2 משיעור המטופלים בכל מדינה אחרת בארה”ב, כאשר המתחרות הכי קרובות אחריה הן קליפורניה וניו מקסיקו עם שיעור מטופלים של כ-5% בכל אחת.

אוהיו

במדינת אוהיו ישנן כרגע שתי הצעות חוק ללגליזציה מלאה, אחת מהן צפויה לעלות להצבעה במשאל עם בנובמבר 2023.

סקר שנערך על ידי ערוץ חדשות מקומי מראה כי התמיכה בלגליזציה היא עצומה וזוכה לרוב גדול של כ-60% בעד מול 37%, עם תמיכה חזקה במיוחד בקרב גילי 35-49 (81% מהם השיבו שיצביעו בעד לגליזציה) וגילי 18-34 (76% מהם השיבו שיצביעו בעד).

מעניין לציין כי אוהיו היא אחת מהמדינות הראשונות בארה”ב שאישרו אי-הפללה של שימוש בקנאביס, כבר ב-1975. החזקה של עד 100 גרם קנאביס באוהיו אינה נחשבת עבירה פלילית במדינה, ונושאת קנס מקסימלי של 150$.

אוהיו אישרה קנאביס רפואי ב-2016 וכיום יש בה קרוב ל-200 אלף מטופלים ברישיון, שהם כ-1.6% מהאוכלוסייה.

מינסוטה

בחודש שעבר הוגשה במדינת מינסוטה הצעת חוק ללגליזציה מלאה של קנאביס לשימוש פנאי, שזוכה לתמיכתו של המושל טים וולץ.

גם בשנה שעברה הוגשה במינסוטה הצעת חוק ללגליזציה, אך היא נפלה בהצבעה בסנאט, שנשלט בזמנו על ידי המפלגה הרפובליקנית.

בבחירות של שנת 2022 המפלגה הדמוקרטית קיבלה לידיה את השליטה על הסנאט, מה שאומר שהשנה הצעת החוק צפויה לעבור ללא ההתנגדות שהייתה לה בשנה שעברה.

באופן מעניין, במינסוטה כבר יש סוג של לגליזציה חלקית מוזרה. החל מיולי 2022, משקאות ומאכלים המכילים THC הפכו לחוקיים במינסוטה (בטעות!), כל עוד הם מכילים מקסימום 50 מ”ג THC לאריזה ו-5 מ”ג THC למנה.

החוק החדש הזה במינסוטה נוצר כתגובה לפופולריות האדירה של תעשיית ה-דלתה-8-THC במדינה בשנים האחרונות. בניגוד למדינות אחרות בארה”ב שהעדיפו לאסור על דלתה-8-THC (ולאחר מכן נתקלו באותה בעיה שוב בצורת HHC), במינסוטה העדיפו דווקא להתיר את השימוש במוצרי דלתה-8, אך להטיל עליהם מגבלות ופיקוח לטובת הצרכנים.

ההיגיון של המחוקקים היה שעדיף שהמוצרים האלו יימכרו באופן מפוקח עם הגבלות בשוק החוקי מאשר באופן לא מפוקח בשוק האפור כפי שקורה בשאר מדינות ארצות הברית.

עם זאת, בפועל, החוק החדש מתיר מכירה לא רק של מוצרי שתייה ומאכל המכילים דלתה-8-THC, אלא גם כאלו המכילים דלתה-9-THC, כל עוד הוא הופק מהמפ, קנאביס דל-THC.

למעשה, כלל לא ברור האם הדבר הזה נעשה בכוונה, וכאמור, ההשערות הן שהמחוקקים בסנאט של מינסוטה לא הבינו שהחוק החדש שהם חותמים עליו יתיר גם מוצרי דלתה-9-THC, אלא היו תחת הרושם כי הוא עוסק בדלתה-8-THC בלבד.

בין אם זה נעשה בטעות או לא, מוצרי קנאביס למאכל ולשתייה, גם כאלו המכילים THC, הפכו לחוקיים במינסוטה ביולי 2022, מה שכנראה הוריד במידה מסויימת את חששות המתנגדים ללגליזציה במדינה שראו כי ‘השמים לא נפלו’.

בנוסף, במינסוטה, כמו באוהיו, ישנה מדיניות אי-הפללה של קנאביס כבר משנת 1976, כאשר העונש המקסימלי על החזקה של עד 42.5 גרם הוא קנס של 200$, כך שצריכת קנאביס לא מהווה עבירה פלילית במדינה כבר עשורים.

הוואי

ב-8 השנים האחרונות, מדינת הוואי נמשלה על ידי המושל דיוויד אייגה, שהתנגד ללגליזציה של קנאביס במהלך כהונתו והודיע כי יכשיל כל הצעת חוק בנושא (אם כי, להגנתו, אישר אי-הפללה של החזקת עד 3 גרם קנאביס ב-2019).

לעומתו, מושל הוואי החדש, ג’ושוע גרין, שנכנס לתפקידו לאחרונה, כבר הודיע בעבר על תמיכתו בלגליזציה, מה שמאפשר כעת לראשונה מזה 8 שנים להעביר הצעת חוק כזו במדינה.

לפני כשבועיים (20.1) הוגשה הצעת חוק ללגליזציה מלאה בהוואי, שתאפשר למבוגרים מעל גיל 21 לרכוש עד 112 גרם של קנאביס בפרק זמן של 15 יום (כלומר עד 224 גרם בחודש), וגם לגדל עד 10 צמחים.

ההצעה הזאת צפויה לעבור, שכן ההתנגדות העיקרית ללגליזציה במדינה עד כה הגיעה מהמושל לשעבר דיוויד אייגה, ולא מבתי המחוקקים.

הוואי היא גם אחת המדינות הראשונות בארה”ב שאישרו שימוש בקנאביס רפואי, עוד בשנת 2000, ושיעור המטופלים באוכלוסייה שלה עומד על כ-2.5%.

מדינות נוספות

בנוסף להצעות החוק ב-4 המדינות המוזכרות לעיל, אשר צפויות לעבור ובכך להעלות את מספר מדינות הלגליזציה בארה”ב ל-25 מתוך 50, ישנן גם כמה מדינות נוספות בהן הוגשו או יוגשו בקרוב הצעות חוק ללגליזציה מלאה.

מפת חוקי קנאביס בארצות הברית 2023
מפת חוקי הקנאביס בארצות הברית נכון להיום

למשל, במדינת קנטקי הוגשו ב-3 בינואר שלוש הצעות חוק שונות ללגליזציה מלאה, אם כי סיכוייהן לעבור אינם גדולים בהתחשב בכך שהמדינה השמרנית אישרה קנאביס רפואי רק בשנת 2022.

במדינת ניו המפשייר עלתה בשנה שעברה הצעת חוק ללגליזציה מלאה, שהצליחה לעבור בהצבעה בבית הנבחרים שנשלט על ידי הדמוקרטים ברוב גדול של 241 בעד ו-113 נגד, ועוררה תקווה אמיתית לשינוי במדינה.

עם זאת, הצעת החוק נדחתה לאחר מכן בסנאט הנשלט על ידי הרפובליקנים, ברוב של 15 נגד ו-9 בעד, וזאת למרות שלפי סקר מפברואר 2022, 74% מהתושבים בניו המפשייר תומכים בלגליזציה ורק 15% מתנגדים (11% נוספים ענו כי אינם בטוחים).

בדצמבר 2022 מחוקקים משתי המפלגות הפוליטיות בבית הנבחרים של ניו המפשייר הודיעו כי הם יגישו מחדש את הצעת החוק ללגליזציה גם השנה, וכי הם מקווים שהפעם הסנאט ישנה את דעתו בנושא ויאפשר להצעת החוק לעבור.

במדינת פנסילבניה, המפלגה הדמוקרטית קיבלה לידיה בבחירות האחרונות את השליטה על בית הנבחרים בפעם הראשונה מזה למעלה מעשור, מה שמעורר תקווה לאפשרות של הצעת חוק ללגליזציה לעבור שם, אם כי כרגע עדיין לא הוגשה הצעה כזו, ואם תוגש היא תצטרך גם לעבור איכשהו את הסנאט שנמצא עדיין בשליטה רפובליקנית.

בשנה שעברה הוגשה במדינת דלאוור הצעת חוק ללגליזציה מלאה שכמעט עברה בהצבעה בבית המחוקקים והיה חסר לה רק עוד קול אחד כדי לעבור.

השנה הוגשה הצעת החוק מחדש, והפעם היא אף אושרה על ידי בית הנבחרים במדינה לפני כשבועיים, אך עדיין נותר לה מכשול אחד גדול להתגבר עליו – ההתנגדות החזקה ללגליזציה של מושל המדינה, ג’ון קרני, שכבר הודיע שיטיל וטו על הצעת החוק ללגליזציה וימנע ממנה להפוך לחוק גם אם תעבור בבית הנבחרים ובסנאט.

הסיכוי ללגליזציה השנה בדלאוור תלוי, אם כן, רק באיש אחד, וניתן רק לקוות כי הוא ישנה את דעתו ויחליט לא להתנגד להצעת החוק. סקר שפורסם באוקטובר 2022 מראה כי הרוב המוחלט של התושבים במדינה תומכים בלגליזציה, עם 60% מהמשיבים שהצביעו בעד, 30% שהצביעו נגד, ו-10% שאמרו שאינם בטוחים.

כאמור, הקנאביס נותר בלתי חוקי ברמה הפדרלית בארה”ב, כאשר האפשרות לנהל שוק קנאביס חוקי במדינות עצמן (States) בניגוד לחוק הפדרלי הוטמעה בעקבות “מזכר קול” (Cole Memo) – מסמך רשמי שגיבש סגן שר המשפטים לשעבר ג’יימס קול תחת ממשל הנשיא לשעבר ברק אובמה.

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר