טוען...

מחקר ישראלי מצא: קנאביס מסוכן פחות מתרופות לטיפול בכאב

משרד הבריאות מתנה קבלת קנאביס רפואי בשימוש קודם בתרופות, אבל מחקר ישראלי חדש מצא דווקא שאלו המטופלים בתרופות נמצאים בסיכון גבוה הרבה יותר למה שמוגדר כ”שימוש בעייתי”, לעומת אלו המטופלים בקנאביס רפואי.

מחקר חדש שנערך במחלקה לפסיכולוגיה של אוניברסיטת אריאל ופורסם בירחון לרפואת כאב (Pain Medicine) בדק כמה מהחולים המטופלים בתרופות אופיואידיות עושים “שימוש בעייתי” (Abuse) בתרופה שלהם – לעומת כמה חולים המטופלים בקנאביס רפואי עושים “שימוש בעייתי” בתרופה שלהם.

צוות החוקרים, ביניהם ד”ר סילביו בריל יו”ר איגוד רופאי הכאב, ד”ר שאולי לב רן המומחה הישראלי המוביל להתמכרויות, ד”ר איתי גור אריה מנהל יחידת הכאב בבי”ח תל השומר ועוד, הגדירו “שימוש בעייתי” בהתאם להנחיות רפואיות נתונות וקבועות מראש ועל פיהן נסקרו 888 חולי כאב כרוני משתי מרפאות כאב בישראל.

על פי תוצאות המחקר בקרב אלו המקבלים טיפול בתרופות אופיואידיות נמצאה שכיחות גבוהה יותר של ‘שימוש בעייתי בתרופה’ (52.6% ו-17.1% בהתאם למדדים שנבדקו) לעומת אלו המטופלים בקנאביס רפואי (21.2% ו-10.6%).

עוד נמצא כי תופעה של שימוש בעייתי נפוצה יותר בקרב אלו הצורכים את התרופה שלהם – אופיואידים או קנאביס – זמן רב יותר. אותם חולים דיווחו יותר על תופעות של דיכאון, חרדה ושימוש באלכוהול וסמים, כך על פי החוקרים.

יש לציין שקנאביס רפואי ניתן היום לחולים דווקא כ”קו אחרון” לאחר מיצוי של טיפול בתרופות מרשם – וזאת על אף שעל פי המחקר נמצא שהתרופות מסוכנות הרבה יותר.

במחקר אחר שפורסם בשבוע שעבר נמצא שבמדינות שאישרו שימוש בקנאביס רפואי – נרשמה ירידה חדה ברכישת תרופות מרשם.

Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר