קטלוניה אישרה גידול והפצת קנאביס: עד 60 גרם בחודש לשימוש עצמי

קטלוניה אישרה הבוקר (ה’) לראשונה וברוב גדול חוק המתיר גידול והפצה חוקיים של קנאביס ותוצריו, או נכון יותר – הפכה את שוק מועדוני הקנאביס הקיים לחוקי. עד 60 גרם בחודש לגילאי 21 ומעלה; עד 20 גרם בחודש לגילאי 18-21. בקרה על תהליכי ייצור תוטמע מעתה; ההצטרפות למועדונים – רק לאחר 15 ימי המתנה.

המתחרה הראשית של אמסטרדם על התואר בירת הקנאביס של אירופה היא ללא ספק ברצלונה, בירת קטלוניה – אוטונומיה עצמאית בספרד בעלת פרלמנט משלה הנושאת אף דגל ייחודי השונה מדגל ספרד. בשנים האחרונות, בעזרת ניצול של שטחים אפורים בחוק הקטלוני, קמו ברחבי המדינה ובעיקר בברצלונה עשרות ומאות מועדוני קנאביס שמכרו ומוכרים גם כיום מריחואנה וחשיש לכל חבר מועדון, בשיטת חבר מביא חבר.

בניגוד לאמסטרדם, שם נמכר הקנאביס בחנויות הפתוחות לקהל הרחב, על פי החוק הקטלוני יש להיות חבר מועדון כדי לרכוש קנאביס ולצורך כך יש להיות תושב המקום. המועדונים בתורם נאלצו לבדוק ולאשר כל חבר שהצטרף וכן לרכוש ולשנע את הקנאביס באופן בלתי חוקי.

יחד עם זאת, לא מעט מועדונים הפכו עצמם לעסק המכוון דווקא לתיירים. אותו שטח אפור וקשה לבקרה ואכיפה הפך לכר פורה למדי עבור בעלי עסקים שראו את הפוטנציאל הכלכלי האדיר של מכירה לתיירים – וניצלו אותו.

כעת, בעקבות התפשטות תופעת המועדונים והשוק השחור שהתרחב מסביבו בעיקר בפן של הגידול והשינוע, אישר הפרלמנט הקטלוני חוק חדש המתיר החזקה, שימוש, גידול והפצה חוקיים של קנאביס.

כמו אורוגוואי לפניו – ובמטרה לנטרל את השוק השחור בתחום – החליט גם הממשל המקומי בקטלוניה להתעלם מהאיסור של האו”ם עליו חתומות מרבית המדינות בעולם, כולל ישראל, ואישר למעשה הקמת שוק קנאביס חוקי – או נכון יותר הפך את שוק המועדונים הקיים לחוקי.

בשורה התחתונה חוק מועדוני הקנאביס החדש – שאושר ברוב של 118 תומכים מול 8 מתנגדים בלבד – מאפשר גידול והפצה של קנאביס (ללא מכירה) בין חברי מועדון המשלמים את עלויות הגידול וניהול המועדון, כך שלמעשה הם מקבלים את הקנאביס “בחינם” ומשלמים את הכסף על “משהו אחר”.

אמנם באזורים אחרים בספרד כמו חבל הבאסקים ונווארה כבר אושרו בעבר חוקים דומים, אך החוק החדש בקטלוניה הוא שונה בכך שהוא מגדיר במפורש את נהלי הגידול, השינוע וההפצה באופן רשמי וברור.

“החוק הקטלוני החדש הוא הראשון שמסדיר את התחום תוך הסתכלות על זכויות הלקוח, חוקי שוויון, הזכות לפרטיות וכיוצ”ב,” מסביר אמבר מרקס, אקדמאי מקומי המומחה בתחום. “חוק זה הוא שונה מהאחרים בכך שהינו בעל הנחיות ספציפיות הנוגעות לאופן ההפצה, הגידול, האריזה, האחסון, ההגיינה ובדיקות המעבדה של המוצר.”

המאבק להפיכת המועדונים לחוקיים החל לראשונה בקטלוניה כבר לפני 30 שנה. למרות שמעולם לא נאסר שם להחזיק קנאביס על פי חוק, בשנת 1992 הוגדרו עונשי קנסות על מי שייתפס מעשן קנאביס בציבור. בשנת 2014 ניסו למסד את שוק המועדונים אך הרעיון נגנז עקב חוסר תמיכה. הוא צמח שוב בשנת 2015 לאחר שנאספו 56,000 חתימות כולל כאלו של פסיכולוגים, סוציולוגים, רופאים ומומחים אחרים. אותו המסמך שנכתב אז במסגרת העצומה, הפך השבוע לחוק של ממש.

“לא רצינו לעשות משהו שהוא חצי דרך, לכן גידול מריחואנה נכלל לבסוף בפרטי ההחלטה,” אמרה יו”ר ועדת הבריאות של הפרלמנט הקטלוני, אלבה ורגס, בהתייחסה לאותו שטח אפור של גידול לא חוקי המספק שירות לחנויות חצי-חוקיות, בדומה לאמסטרדם. “החוק יהיה מתקדם ביותר ויאפשר הצגת מסר ברור, שהגיע הזמן לשינוי פרדיגמה בכל הנוגע לרגולציה של שוק הסמים,” הוסיפה.

החוק החדש מגדיר מספר הנחיות ברורות:

  • לקוחות מוכרחים להמתין 15 ימים בטרם תאושר בקשתם להצטרפות למועדון, זאת במטרה למנוע את שוק המכירה לתיירים.
  • חברי מועדון בני 18-21 יוכלו לרכוש מקסימום של 20 גרם בחודש, כשבני ובנות 21 ומעלה יוכלו לרכוש עד 60 גרם קנאביס בחודש.
  • ההגבלות על כמויות הקנאביס המותרות לרכישה אינן חלות על מטופלי קנאביס רפואי.
  • חל איסור מוחלט למכור או לצרוך אלכוהול במועדוני הקנאביס – כפי שזה כיום.
  • חל איסור על מכירה ושימוש במוצרי מזון המכילים קנאביס.

עוד מגדיר החוק החדש כי מועדוני הקנאביס לא יוכלו לייצר יותר מ-150 ק”ג של תפרחות קנאביס מיובשות בשנה והליך הגידול יחוייב בפיקוח של אגרונום מקצועי שיעקוב ויהיה אחראי שכמויות התוצרת תואמות את הביקוש בחנות. לצורך שינוע הקנאביס למועדונים יחוייבו בעלי המועדונים להחזיק במסמכים מפורטים הכוללים את שם הארגון אליו הם משוייכים, כמו גם זיהוי של המוביל, היעד אליו הם נוסעים, תאריך מדויק, כמויות וסוגי מוצרים.

אמנם החוק הפדרלי של ספרד רשאי ויכול באופן עקרוני לבטל את חוקי האוטונומיה הקטלונית, אך לפי הדיווחים של גורמים רשמיים בתקשורת המקומית החוק עומד בהגדרות הזכויות המוקנות להם.

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר