6 ציטוטי קנאביס מפורסמים של ג’ון לנון

ג’ון לנון, סולן הביטלס האגדי, נרצח על ידי מתנקש ב-8 בדצמבר 1980. 37 שנים אחרי, הנה 6 ציטוטי קנאביס מפורסמים שנתן לנון בעת שהוביל את מהפכת השלום והאהבה בארה”ב של שנות ה-60 וה-70. כבר אז זיהה לנון את קנדה כמקום שממנו תבוא בשורת הלגליזציה.

לפני 37 שנים, ב-8 בדצמבר 1980, נרצח ג’ון לנון, סולנה האגדי של הביטלס (“החיפושיות”) – כנראה הלהקה המפורסמת ביותר בעולם. לנון השאיר אחריו מורשת עשירה של מילים ולחנים, אך מעבר לכך היה גם סמן קדמי של מאבקים פוליטיים וחברתיים למען זכויות אדם. הוא היה אקטיביסט עיקש וזוהה בעיקר עם המאבק נגד מלחמת ויאטנם.

ג'ון לנון
ג’ון לנון

יחד עם זאת היה לנון תומך גדול בהפסקת המלחמה בסמים ובהתרת השימוש החוקי הקנאביס בפרט. הוא היה צרכן קנאביס בעצמו ובשנת 1969 אף נשא דברים רשמיים בעד הקנאביס במסגרת ועדת Le Dain – ועדה פדרלית של ממשלת קנדה שסיפקה שירותי ייעוץ לממשלה בנוגע לרפורמה בחוקי המריחואנה במדינה.

עדותו של לנון, שניבא למעשה חזון שמתגשם בימים אלו, רלוונטית היום יותר מתמיד כשראש הממשלה החדש של קנדה הודיע כי המדינה תביא ללגליזציה בתוך כשנה – ותהפוך למדינה הראשונה בארגון מדינות G7 שמתעלמת מאמנת האו”ם משנת 1961 ומתירה מכירה וקנייה של מריחואנה וחשיש באופן חוקי.

“הראו לנו את הדרך,” אמר לנון לחברי הועדה הקנדים, “אתם המדינה החדשה. במקום שנעריץ את אמריקה בזכות עושרה הרב, תנו לנו להעריץ את קנדה בזכות הקידמה שלה.”

1. מריחואנה ותנועת השלום

לנון טען בעדותו שלקנאביס היה חלק בלתי נפרד בפריחתה של תנועת השלום, “ילדי הפרחים”, בשנות ה-60 העליזות:

“דבר אחד שניתן לומר על מריחואנה זה שהיא בלתי אלימה… אני חושב שזה קידם את אי האלימות של התנועה כולה, יחד עם LSD. אבל מריחואנה היתה המקדם העיקרי של אי-אלימות בקרב צעירים ובני נוער.”

2. סטיגמת ה”סטלן”

לנון סיפר כי הוא רואה בעצמו ובאשתו יוקו אונו, לא רק כאקטיביסטים, אלא כמודל לחיקוי עבור צרכני קנאביס:

“אנחנו משתדלים להוות דוגמה של אנשים שהתנסו בשימוש במריחואנה… האם אנחנו יושבים כל היום במאורת האופיום שלנו ומעשנים גראס? זה מה שאנשים מדמיינים לעצמם, אבל, כמובן, מאיפה מגיעה כל האנרגיה שלנו לפעילות? זה בהחלט לא מהגראס וכמובן שלא מאלכוהול. זה לא עשה שום הבדל באנרגיה שיש לי כאינדיבידואל או בכמות העבודה שאני עושה.”

עוד הסביר לנון כי בהינתן חינוך ראוי ורגולציה נכונה, צרכני קנאביס יהיו אחראיים ויצרניים בדיוק כמו מי ששותה מדי פעם אלכוהול: “אני סמוך ובטוח שכשאלכוהול נפוץ לראשונה אנשים היו משתמשים בו באופן לא נכון עד שהשתלטו על הנושא וידעו כמה בדיוק צריך, כמה לא, ומתי.”

3. אינטרס ממשלתי

לנון הציע פתרון מעשי להעברת הפוליטיקאים לתמיכה בלגליזציה:

“הדרך למכור את רעיון הגראס לממשלה היא להסביר להם כמה כסף הם יכולים להרוויח מזה… זה אולי נשמע פשטני, אבל זה מה שזה. כשהמערכת מבינה שזה יכול ליצור כסף, זה כל מה שהיא צריכה להבין.”

לנון לא היה מודאג מהשתלטות של הממשלה על שוק הקנאביס: “הדרך היחידה למכור את רעיון הגראס לממשלה היא לתת לה לשלוט בזה. תן לה להחזיק בכל המפעלים. תן לה להרוויח את כל הכסף בעולם. האנשים רק רוצים לעשן. לא אכפת להם מי מרוויח מזה.”

4. בין קנאביס לחיפושיות

כזכור ממשלת ישראל סירבה לאשר כניסתם של חברי להקת הביטלס לישראל, בתואנה כי מדובר במסרים שמזיקים לציבור. לנון שייך את ההיסטריה של המבוגרים כלפי הביטלס והרוקנרול לאותה היסטריה כלפי הקנאביס.

“אותם פחדים ואותן תגובות נשמעים כנגד הרוקנרול, הביטלס וכנגד כל תופעה חדשה. זה אותו משחק ישן וזה הכל. אם רק תוכל לגרום להורים להבין שזה רק עוד שגעון חולף. זה לא סוף העולם. לא מדובר בחטא, אונס או תאווה שעומדים בפתח דלתינו.”

5. תפקידה של קנדה בהליך הלגליזציה

לדבריו של לנון, קנדה היא התקווה הגדולה של הרפורמה בחוקי הסמים:

“האנשים האמיתיים היחידים ששומעים מהם בנושא זה, או שעושים משהו בעניין זה, הם בקנדה, וקנדה היא אמריקה מבלי להיות אמריקנית. זו ההזדמנות של קנדה להוביל את העולם. אמריקה פרנואידית מדי מכדי לעשות משהו בעניין.”

6. קנאביס קנדי

לנון אף הגדיל לעשות והמליץ לקנדים לאמץ את הקנאביס כחלק מהזהות הלאומית של המדינה:

“היום מוכרים מדינה כמו שמוכרים מותג… ככה מוכרים סיגריות וקוקה קולה, וקנדה צריכה למתג עצמה עם ‘מגניבות’, אתה יודע…”

ראו עוד:
10 ציטוטים מובילים בנוגע לקנאביס
מפורסמים על סמים – ציטוטים ותמונות

המשך קריאה
Back to top button
x
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר