מגלגל...

פטריה רפואית: ה-FDA אישר מחקר בפסילוסיבין לטיפול בדיכאון

לאורך השנים נמצאו פטריות קסם כיעילות בטיפול במגוון בעיות נפשיות. כעת מנהל המזון והתרופות האמריקני אישר לראשונה להשתמש בחומר הפעיל בהן, פסילוסיבין, במסגרת מחקר לטיפול בדיכאון העמיד בפני תרופות.

פטריות קסם היו בשימוש החברה האנושית כבר 9,000 שנה וישנם ממצאים ארכיאולוגיים מתקופת האבן המעידים על שימוש בפטריות באזורי אפריקה ואירופה.

פטריות אלו, המכילות את הרכיבים הפעילים פסילוסין ופסילוסיבין, הן גם לא זרות למחקר. כבר משנות ה-50 של המאה הקודמת נערכו מחקרים שנעזרו בפסילוסיבין, בין השאר במחקר של טימותי לירי שעשה זאת באוניברסיטת הארוורד בשנות ה-60.

בשנים האחרונות החלו המחקרים בחומרים אלו להתמקד במחלות הנפש, ובמהלכם נמצאו עדויות לשיפור במצבם של חולים עם מחלות נפש כמו דיכאון, חרדה, הפרעה טורדנית-כפייתית (OCD) ונטייה להתמכרויות. הפעילות של פטריות הקסם על המוח סייעה להקלה במצבים נפשיים ואף לשינויים התנהגותיים ארוכי טווח.

איך זה עובד?

הפטריות מכילות כאמור את החומרים הפסיכואקטיביים פסילוסיבין ופסילוסין, אשר מצליחים “להתלבש” על קולטנים שבקצות תאי העצב במוח, בדומה לסרוטונין, ולכן משפיעים על התחושות ויכולים לגרום להזיות (אך לא לשיבוש מוחלט של פעילות מערכת העצבים המרכזית עד כדי מוות, כפי שנטען באתר הרשות למלחמה בסמים).

במחקר שהחל ב-2014 ערכו החוקרים סריקות fMRI של מוחם של 15 אנשים להם הוזרק פסילוסיבין, הרכיב הפעיל בפטריות קסם, והשוו את הממצאים עם סריקות מוח של אותם נבדקים לאחר שקיבלו פלסיבו (תרופת דמה).

רשתות תקשורת במוח תחת השפעת פסילוסיבין
העיגול הימני מייצג את מוחו של אדם תחת השפעת פסילוסיבין והעיגול השמאלי את מוחו של אדם תחת השפעת פלסיבו

ד”ר רובין קארטר האריס, חוקר במחלקה למדעי המוח באימפריאל קולג’, לונדון, הסביר בהרצאתו ב-TEDX כי קשרים חשמליים חדשים לחלוטין מתרחשים במוח תחת השפעת הפסילוסיבין, ולכן נוצרות תחושות “חדשות” שלא הכרנו קודם כמו הזיות, התפרקות האגו, וחוויות רוחניות שונות.

גם זה בטח יעניין אותך

פטריות לטיפול בנפש

בשל דמיונם למוליכים עצביים כמו סרוטונין, החומרים הפסיכואקטיביים בפטריות הזיה מעורבים בעיבוד הרגשות שלנו וביכולתם להשפיע על תפיסתנו, ולכן אף אולי מתבקש לבדוק שימוש בהם לטיפול בהפרעות פסיכיאטריות.

ואכן מחקרים רבים מצאו כי שימוש בפסילוסיבין השפיע לטובה על חולים בדיכאון, הפרעות חרדה והפרעה טורדנית-כפייתית (OCD) – מחלות הנפוצות מאוד בתרבות המערבית.

כך לדוגמה מחקר חדש שהתפרסם בשנה שעברה על ידי חוקרים מלונדון הראה כי מיד לאחר הטיפול בפסילוסיבין חולים דיווחו על שיפור במצב הרוח או הקלה במתח וחרדה.

סריקות MRI הראו בהתאם זרימת דם מופחתת באזורים במוח שאחראיים על עיבוד רגשות. היו חולים שהשתמשו באנלוגיות מעולם המחשב כמו “ריסט” (Reset) למוח או “דיפרג” (Defrag) לכונן קשיח. מחקר נוסף של אוניברסיטת ג’ונס הופקינס הראה שאחרי חצי שנה עם טיפול בפטריות, 80% מהנבדקים דיווחו על הקלה בתסמינים של חרדה ודיכאון.

יתרון חשוב של פטריות הקסם הוא שהן משפיעות היכן שתרופות סטנדרטיות לא הועילו, ולא צריך לצרוך אותן זמן ממושך בכדי להרגיש את ההשפעה שלהן, כך שהן יכולות להוות תחליף לא רע בכלל עבור מי שנוגדי דיכאון נפוצים יותר לא משפיעים עליהם.

מנגד חשוב לזכור שחומרים אלו טרם נחקרו בצורה יסודית כמענה למחלות אלא רק בשילוב עם טיפול פסיכותרפי נוסף. כמו כן ישנם מטופלים שסבלו מתופעות לוואי כמו תחושות חרדה, עלייה בלחץ הדם ועוד.

לאחרונה אישר בפעם הראשונה מנהל המזון והתרופות האמריקאי (FDA) את השימוש בפסילוסיבין במסגרת מחקר חדש של חברת COMPASS Pathways שיבדוק 216 מטופלים שלא הגיבו לתרופות הקיימות בשוק.

מנהלי המחקר מקווים לתוצאות טובות שתאפשרנה להם להמשיך עם הניסוי לשלב השלישי והאחרון לפני שה-FDA יאשר אולי את הפסילוסיבין כתרופה חוקית לשימוש בארה”ב.

במחקרים אחרים נמצא כי פטריות קסם עשויות להיות יעילות בגמילה מהתמכרויות כמו עישון ואלכוהול, וכן בהפחתת חרדה ממוות בקרב חולי סרטן סופני.

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר