הקנאביס לא מחייך לגינדי: קאנומד הפסידה 16 מיליון שקל בשנה

חברת קאנומד של האחים מנור וכפיר גינדי הפכה לחברה הקטנה ביותר בבורסה וגם זו שהפסידה הכי הרבה. למעשה, פעילות הגידול של החברה בחווה בבעלותה כמעט לא מניבה לה הכנסות ונראה שהיא לקראת נקודת שבירה אלא אם תצליח בתכניתה להפוך לחברה למכירת קנאביס אונליין

חברת קאנומד (Cannomed) שבשליטת האחים כפיר ומנור גינדי, הנסחרת בשווי 27 מיליון שקל בלבד והיא למעשה חברת הקנאביס הקטנה ביותר בבורסה הישראלית, פרסמה את דוחותיה המלאים לשנת 2021. על פי הנתונים (PDF), במהלך שנת 2021 רשמה קאנומד הכנסות של כ-658 אלף שקל בלבד, שהם קיטון של כ-75.6% בהשוואה להכנסות של כ-2.7 מיליון שקל בשנת 2020.

הקיטון המשמעותי בהכנסות מיוחס לתוצרת לא איכותית שגודלה בחווה של החברה השוכנת במושב משואה – איכות שאף גרמה לחברה להגיע עד כדי סכסוך משפטי עם חברת קנאשור, ששלחה לקאנומד מכתב התראה לפני תביעה עם דרישה לתשלום פיצויים. הסאגה אמנם נסגרה בתשלום של “סכום שאינו מהותי” מצד קנאשור לקאנומד, אך גם באיבוד לקוח משמעותי לקאנומד ובפגיעה חמורה במוניטין.

ההכנסות הנ”ל אינן כוללות את ההכנסות של החברה מפעילות הקמעונאות הקודמת שלה, כאשר החזיקה בשליטה (55%) ברשת מקס פארם, לפני שנמכרה לחברת אינטרקיור בתמורה לכ-16.6 מיליון שקל.

מנור גינדי (צילום: פלאש90)
מנור גינדי (צילום: פלאש90)

החווה עצמה במשואה, שרפה לאחים גינדי לא פחות מ-9.8 מיליון שקל במהלך השנה, כאשר בתוספת הוצאות הנהלה, שיווק והוצאות כלליות אחרות כחברה עצמאית מעבר לפעילות החווה, יוצא כי קאנומד רשמה הפסד נקי מייצג של לא פחות מ-16.1 מיליון שקל בשנת 2021, אל מול הפסד מייצג של כ-2.9 מיליון שקל בשנת 2020 במהלכה עדיין הייתה בבעלותה פעילות הקמעונאות.

בכך, החברה היחסית אלמונית הזו, עם הפעילות הקטנה גם ככה, הופכת לאחת החברות ההפסדיות ביותר בסקטור הקנאביס הישראלי בבורסה וכנראה גם בכלל.

תזרים מזומנים

תזרים המזומנים מפעילות שוטפת של חברת קאנומד במהלך שנת 2021 היה שלילי בהיקף של כ-14 מיליון שקל. חלק מהמשקיעים בשוק ההון מתייחסים לתזרים המזומנים מפעילות שוטפת כגורם חשוב מאוד והוא מייצג בעצם את כמות הכסף שנכנסה או יצאה מהחברה לצורך פעילותה השוטפת, כלומר אם חברה ביצעה רכישה משמעותית של מלאי או לא קיבלה עדיין תשלום מלקוחותיה, התזרים שלה יהיה נמוך יותר.

מנגד, ישנן גם בעיות בתזרים מזומנים. לדוגמה: אם חברת קנאביס א’ מכרה 100 קילוגרם קנאביס במהלך שנת 2021 והרוויחה על המכירה מיליון שקל אך את התשלום סוכם שתקבל רק בשנת 2022, בשנת 2021 היא לא תרשום תזרים מזומנים בגין המכירה – למרות שכן נוצר פה רווח ובשנת 2022 היא כן תרשום תזרים מזומנים, למרות שהמכירה בכלל לא קרתה באותה השנה. אנחנו מספקים לכם במגזין קנאביס גם את נתון התזרים מזומנים מפעילות שוטפת, אך גם את הרווח המייצג שלנו – שמנטרל במקרים רבים דברים לא תזרימיים, כמו הוצאות תגמול מבוסס מניות שאינן חוזרות ונשנות.

מרג’ין אוף סייפטי

המרג’ין אוף סייפטי של החברה – שמחושב על ידינו באמצעות חיסור ההתחייבויות מנכסי החברה ביחס לשווי השוק, ללא התחשבות ברכוש קבוע של החווה שאת השווי שלו בעת מכירה קשה להעריך – עומד על כ-55.7%, כלומר מהגבוהים בענף. עם זאת, ספציפית במקרה של קאנומד הנתון הזה עלול לחטוא למציאות מכיוון שעל פי ההפסד שהציגה החברה ב-2021 היא כנראה תפסיד את כל המרג’ין אוף סייפטי שלה בשנה הקרובה, אלא אם כן תבצע פעולות של התייעלות.

הסכמים ושת”פים

לקאנומד שיתוף פעולה עם צד שלישי ששמו לא פורסם, במסגרתו הצד השלישי אחראי על פיתוח הפעילות של החברה הבת EU ביופארם, שכבר מעל לשנתיים בתכנונים להקמה של חוות אינדור. כמו כן, החברה חתמה על מזכר הבנות, לא מחייב עם קבוצת יעל תוכנה במסגרתו הצדדים מפתחים “פלטפורמה אינטרנטית” לממכר קנאביס רפואי. לא ידוע כמה תחזיק קאנומד במיזם המשותף, שכאמור עדיין לא מעוגן תחת הסכם מחייב.

מה הלאה?

מעבר לעובדה שהחברה איבדה מאמינותה בקרב המטופלים, שהם הצרכנים, כשנודע להם שדווקא קאנומד היא זו שמובילה, עד כדי איומים בפנייה לבג”ץ, את הנסיונות לעצור את הגעת הקנאביס מייבוא מחו”ל אותו המטופלים מעדיפים בינתיים, גם האמון של שוק ההון בחברה ירוד למדי לאחר שבחודש פברואר בשנת 2021 העריכה החברה שתרשום הכנסות של כ-24.4 מיליון שקל מהחווה שלה, בחודש יוני 2021 כבר חתכה את תחזית ההכנסות מהחווה בלא פחות מ-86% עד לכ-3.4 מיליון שקל בלבד, ואם זה נראה אבסורדי, אז בינואר 2022 עידכנה קאנומד בשנית את התחזית שלה לשנת 2021, רטרואקטיבית ואחרי ששנת 2021 כבר הסתיימה, לכ-700 אלף שקל, כלומר קיטון של כ-79.4% בהשוואה לצפי המעודכן שנתנה בחודש יוני ויותר מ-97.1% קיטון(!) בהשוואה להערכה המקורית. גם את הצפי הזה, שניתן כאמור לאחר סיום השנה, פיספסה החברה בכ-6%, אך בשלב הזה כבר לא נראה שמישהו בשוק מופתע מההתנהלות.

בעקבות חוסר האמון צנחה בשנה האחרונה (12 חודשים) מניית החברה בכ-64%, זאת עד לשווי שוק של כ-27 מיליון שקל בלבד, שהוא כאמור השווי הנמוך ביותר מבין כל החברות בסקטור מבין אלה הנסחרות בבורסה.

כעת קאנומד תצטרך לבחור באיזה אופן להמשיך ולקדם את פעילות הקנאביס של החברה. בינתיים היא ממשיכה לגדל מחזורים נוספים של קנאביס לאחר הפסקה בגידולים שעשתה במהלך חודשי החורף – זנים שאולי יגיעו מתישהו בחודשים הקרובים לחנויות, בתנאי שיהיו ראויים – אך נדמה שהחברה הולכת ובונה יותר ויותר על מזכר העקרונות שחתמה עם חברת קבוצת יעל להקמה של פלטפורמה אינטרנטית למכירת קנאביס אונליין. לחילופין אולי החברה תנסה לצמצם פעילות ולעצור את דימום המזומנים עד שתימצא פעילות אחרת שתתמזג לתוך המניה, בין אם בתחום הקנאביס או לא.

לסיכום

המצב של קאנומד לא פשוט – היא שרפה סכום עתק בשנת 2021 והחווה שלה התבררה ככושלת. לדוגמה, אפילו אתר אינטרנט פעיל אין לחברה כיום. למעשה, אמון שוק ההון בהנהלה הנוכחית קטן עד לא קיים והיא תצטרך לבחור כעת האם להמשיך ולנסות לקדם את החווה שלה, גם במחיר של הפסדים, לעבור להתמקד בפעילות מכירות אונליין בלבד, או להרים ידיים, להודות בהפסד וללכת הביתה.

*** אין בנאמר המלצה לביצוע פעולות בניירות ערך, הנכתב הינו דעה בלבד. כל המבצע פעולות כלשהן על בסיס הכתוב עושה זאת על אחריותו בלבד ואין צוות המגזין אחראי לנזקים כלשהם שיגרמו כתוצאה מפעילות בניירות ערך בעקבות הכתבה ***

המשך קריאה
Back to top button
x
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר