מגלגל...

גינדי מוכרים את רשת “מקס פארם” לאהוד ברק ב-16 מיליון ש’

בעבור 16.6 מיליון ש"ח מוכרים האחים מנור וכפיר גינדי את השליטה שלהם ברשת חנויות הקנאביס המצליחה "מקס פארם" הכוללת את אחד מבתי המרקחת המצליחים ביותר בענף המקומי. שמו של הקונה לא נחשף עד כה אך מבדיקת מגזין קנאביס עולה שמדובר ברה"מ לשעבר אהוד ברק שהולך ומשתלט על הענף

חברת קאנומד (Cannomed) שבשליטת האחים כפיר ומנור גינדי הודיעה אתמול בלילה כי חתמה על הסכם למכירת פעילות בתי המרקחת שלה, 55% מכלל הפעילות של הרשת, וכן למכירת הפעילות שלה בתחום הייעוץ למטופלי קנאביס רפואי וזאת בתמורה לכ-16.6 מיליון שקל לחברה ציבורית ששמה לא פורסם. למגזין קנאביס נודע כי מדובר בחברת אינטרקיור (Intercure) בהובלת רה”מ לשעבר אהוד ברק, בעלת חברת הקנאביס הותיקה קנדוק (Canndoc).

9.3 מיליון שקל מהתמורה קאנומד וגינדי צפויים לקבל במזומן ואת יתרת התמורה, 7.3 מיליון שקל, במניות של אינטרקיור (0.77% מסך המניות של אינטרקיור). יש להדגיש שאת המניות שקאנומד תקבל היא לא תוכל למכור באופן מיידי ותצטרך לחכות כמה חודשים במהלכם המניות יהיו “חסומות”. בכך יצטרפו 2-3 בתי מרקחת נוספים ל-9 בתי מרקחת נוכחיים שבשליטת אינטרקיור תחת המותג “גבעול”.

עיקר הפעילות הקמעונאית של קאנומד מרוכזת כאמור תחת השותפות ביו מקס פארם בה החברה מחזיקה כ-55% מאז היא רכשה במאי 2020, לפני קצת יותר משנה, בעבור 2 מיליון ש”ח בלבד, את בית המרקחת ביו מקס פארם בחולון, מהראשונים והמצליחים ביותר בתחום הקנאביס, שמנוהל על ידי מחזיקי החלק השני ביניהם לירן מקסימוב מייסד בית המרקחת, שמחזיקים 45% מהפעילות.

בית מרקחת מקס פארם
בית מרקחת מקס פארם בחולון, מהמצליחים בענף הקנאביס בישראל

המשמעות היא שלאחר השקעה של 2 מיליון ש”ח קאנומד יוצאת עם יותר מ-16 מיליון ש”ח, רווח נאה בהחלט, אך יש לזכור שקאנומד שילמו שם גם דמי ניהול בשיעור של 5% מהרווח הגולמי לבעלים המקורי וכן שהם פתחו מאז גם סניף בית מרקחת נוסף תחת אותו מיתוג ביו מקס פארם בראשון לציון שבודאי היה כרוך בהוצאות.

כמו כן ישנו בית מרקחת שלישי בפתח תקווה, הנקרא כיום “מרים פארם”, שעתיד להיות הסניף השלישי של מקס פארם אך טרם החל בפעילות בתחום הקנאביס שגם הוא חלק מהעסקה ויעבור לידי אינטרקיור. הוא הוערך בעסקה בשווי 1.9 מיליון ש”ח, כחלק מהסכום הכולל, שיועברו לכשיתקבלו האישורים הנדרשים לפעילות שלו בתחום הקנאביס.

בנוסף, במסגרת העסקה, קאנומד גם נפטרת מיתרת הפעילות הקמעונאית שלה שמורכבת ממרכז ייעוץ למטופלים בשם “הלו מדיקל” בו החברה מחזיקה 51% שיעבור לידי אינטרקיור. שאר 49% נמצאים בידי חברה בשם מרכז אבישר בבעלות אירית אבישר המספקת שירותים של ליווי והדרכה למטופלים המעוניינים ברשיון קנאביס רפואי.

למעשה, לאחר המכירה לאינטרקיור קאנומד והאחים גינדי צפויים להישאר רק עם החווה שבבעלותם שנמצאת במושב משואה ולא נחשבת להצלחה גדולה לאחר שהביאה להפסד של מעל 6 מיליון ש”ח בגלל סחורה לא איכותית שהושמדה. כלומר בסך הכל נראה שהאחים מנסים להימנע מהפסדים נוספים ולצאת כשהם במצב Even או קרוב לזה.

קאנומד עלתה לראשונה לכותרת בתחום הקנאביס כאשר האחים גינדי הודיעו על כניסה לתחום הקנאביס ולאחר מכן לאחר שהגישה מכתב בדרישה לעצור את הייבוא של הקנאביס מחוץ לארץ, זאת בעקבות פגיעה לטענתה שגרם הייבוא למכירות של המגדלים המקומיים. עם זאת קאנומד לא השתתפה לבסוף בעתירה שהוגשה בעניין זה לאחרונה לבג”ץ.

האם גינדי עוזבים בכך את תחום הקנאביס פחות משנתיים לאחר שנכנסו אליו? בסופו של דבר מכירת הנתח הרווחי היחידי שלהם בענף, כלומר בתי המרקחת המצליחים, יכולה בהחלט להיתפס כרמז מקדים ל”נטישה” קרובה.

כזכור, את שנת 2020 סיימה קאנומד במצב לא מי יודע טוב – אמנם עם הכנסות גבוהות של כ-18 מיליון ש”ח בשנה אך עם שורה תחתונה של הפסד של כ-3 מיליון ש”ח.

האחים מנור וכפיר גינדי (צילום: דן שטרן)
האחים מנור וכפיר גינדי (צילום: דן שטרן)

לא מדובר בפעם הראשונה בה החברה זונחת חלק מפעילות הקנאביס שלה, כאשר היא בעבר תיכננה להקים מתקן אינדור, אך ויתרה על הנושא, ככל הנראה בגלל העלות הגבוהה שלו וחוסר הכדאיות מול התחרות שהלכה והתגברה בענף. החברה חתמה בזמנו על עסקה עם חברת ST Biosciences במסגרתה ST אמורה להקים את חוות האינדור וכן מפעל ובית הפצה בסמוך לחווה, כאשר קאנומד אמורה לקבל כ-40% מהמפעל והחווה וכ-51% מבית ההפצה. אנחנו במגזין קנאביס היינו פאסימים לגבי ההסכם כבר אז שכן זה תמוה שחברה תשקיע עשרות מיליוני שקלים בהקמת מתקן אינדור ותיתן לקאנומד 40% מהפעילות בשביל התוכניות של המתקן ועוד כמה דברים מינוריים, ואכן – נכון לעכשיו אין התקדמות משמעותית בנושא.

לאחרונה גם התגלע סכסוך בין החברה לחברת קנאשור, לאחר שקנאשור תבעה בחזרה 460 אלף שקל ששילמה לקאנומד עבור תוצרת מהחווה של קאנומד במושב משואה, זאת במסגרת הסכם מכירת תוצרת שנחתם בעבר בין הצדדים. קנאשור טענה שהתוצרת אינה עומדת “במפרטים ובתקני האיכות”. קאנומד לעומת זאת דחתה את הטענות של קנאשור ואמרה שתפעל לצורך גביית 240 אלף שקל שהיא טוענת שקנאשור חייבת לה.

פעילות החווה במשואה, שכאמור התבררה כלא מוצלחת במיוחד, נמצאת בחברה עוד מימיה כחברת קנאביס שלא בשליטת האחים גינדי. בחווה עדיין מועסק בעלי השליטה הקודם, אורטל ארבל, בתמורה לכ-25,000 שקל בחודש ורכב בעלות של 5 אלף שקל בחודש. כמו כן על פי החברה מועסק בחוות משואה גם “קרוב” של בעל השליטה בתור סמנכ”ל תפעול של החברה ועוד קרובה שלו בתור מנהלת החשבונות והתפעול של החווה.

כעת, השאלה העיקרית היא האם החברה תישאר בפעילות הקנאביס באמצעות ביצוע מחזורי גידול נוספים בחווה, בתקווה שהם יהיו מוצלחים יותר והתרחבות לעוד תחומים, או שלחלופין תבחר למכור או לסגור את החווה ולצאת לדרך אחרת. האופציות האפשריות של בעלי השליטה הן למכור את פעילות הקנאביס ואת השליטה בחברה או למצוא לה פעילות חלופית למיזוג, כשגם השקעת הכסף מהמכירה ורכישת פעילות נוספת היא אופציה.

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר