האם טוגדר בצרות, קאנומד וקנאשור נפרדות | השבוע בבורסה

הסיכום השבועי של סקטור הקנאביס הישראלי בשוק ההון - מה עשו המניות המובילות, איפה הן פספסו ומה הן מתכננות לעתיד...

תקופת החגים בעיצומה וחברות הקנאביס בבורסה שומרות על שקט לאחר “בלאגן” סיכומי הרבעון בתחילת החודש. השבוע, לקראת החזרה לשגרה, נרשמו כמה דיווחים מעניינים. בין השאר: פרשת משפחת ברזני והשלד הבורסאי וונטייז, ההשקעה של ענק הנדל”ן דמרי בטוגדר שעלולה ליפול בגלל כתב אישום, יוניבו מודיעה על כוונה לייצא 12 ק”ג קנאביס לאנגליה, קאנומד וקנאשור עוצרות את הסכסוך ביניהן רגע לפני שמגיע לביהמ”ש ועוד.

האם וונטייז יוצאת מתחום הקנאביס ומה יהיה עם המיזוג המתוכנן עם לאון פארם

חברת וונטייז (Vonetize) דיווחה השבוע על מיזוג עם חברת עושרד, העוסקת בתחום ייצור החשמל ונמצאת בבעלותם של שרגא ברוש ועופר עיני יו”ר ההסתדרות לשעבר. המיזוג, שהקפיץ את שווי המנייה ביותר מ-50%, בא למרות הסכם המיזוג של וונטייז עם רשת בתי המרקחת הפוטנציאלית לאון פארם עמה חתמה החברה מזכר הבנות למיזוג לפני מספר חודשים. לאון פארם נמצאת בשליטת המשקיע איל זילברמן ואמורה לקום על בסיס הפעילות של בית המרקחת אי.אף.ג’י פארם בפתח תקווה, אם כי לאחרונה נראים קשיים מסויימים בפעילות זו, למשל ביטול כביכול של ההסכם שלה להפעלת בית המרקחת החדש של תיקון עולם בתל אביב. בכל אופן, בחזרה לעושרד, כחלק מהעסקה וונטייז צפויה להקצות לחברת עושרד מניות שיהוו בין 60% ל-80%, כאשר המספר המדויק יקבע בהתאם לעמידה או אי עמידה באבני דרך שלא פורטו. בכך לכאורה יוצאת החברה, שנשלטת היום על ידי משפחת ברזני, מתחום הקנאביס.

אבל, לא צריך “להספיד” אותה כל כך מהר. בשביל להבין מדוע, צריך לחזור רגע להיסטוריה של החברה. בעברה עסקה וונטייז בתחום הסטרימינג ופיתחה אפליקציה שדומה לנטפליקס עם בסיס עוקבים משלמים שנבנה בעיקר במדינות מתפתחות. העסק לא צלח, בלשון המעטה, ומיליוני שקלים רבים נשרפו והביאו את החברה עד פשיטת רגל. העסק של החברה נמכר בנזיד עדשים ולבסוף נערך מכרז לצורך מכירת השלד הבורסאי. במכרז התמודדו מספר סוחרי שלדים וכן משפחת ברזני שבניגוד לסוחרי השלדים שהציעו כסף במזומן, התחייבה לספק כ-3 מיליון שקל במזומן ובנוסף גם את הפעילות הקיימת של חברה פרטית בקולורדו, ארה”ב, שכללה בזמנו דיספנסרי למכירת קנאביס ליד העיר דנבר וכן חווה הממוקמת באותו המתחם של הדיספנסרי. על פי דיווחי החברה, בסמוך למועד המיזוג הפעילות בקולורדו הציגה הכנסות בהיקף של כ-750 אלף דולר בחודש ממכירות קנאביס רפואי וקנאביס לצרכי פנאי.

הכנסות אלו שיקפו הכנסות שנתיות של קרוב ל-30 מיליון שקל, שהיו אמורות להפוך את וונטייז בזמנו לאחת מהחברות הגדולות ביותר בסקטור במונחי הכנסות – והשוק אכן התלהב. אבל לאט לאט צצו להן בעיות: הרשויות בקולורדו הערימו קשיים על הרעיון שחברה זרה תחזיק ברישיון למתקני קנאביס, והרשות לניירות ערך בישראל נכנסה בתורה למסיבת הביורוקרטיה וקבעה שגם אם בקולורדו יאשרו, היא תאשר רק אם החברה תהיה זרה ולא ישראלית, שרוב הדירקטוריון לא יהיה ישראלי וכן שהמנכ”ל והסמנכ”ל לא יהיו ישראליים.

למזלה של וונטייז היא רשומה בקפריסין, כך שעם זה לא היתה בעיה, אבל לגבי שאר הדברים משפחת ברזני הבטיחה שתפתור את זה באמצעות כך שמנכ”ל החברה ובן המשפחה גבריאל ברזני יוותר על האזרחות הישראלית שלו. כמו כן, הם התחייבו שבינתיים ההכנסות והרווחים מהפעילות ישארו בתוך החברה מקולורדו וישמרו עד למועד בו יהיו בידיהם האישורים המתאימים כך שרק לאחר מכן הרווחים שנצברו יועברו לוונטייז. אבל העניינים כאמור התחילו להסתבך עוד יותר כאשר משפחת ברזני לא פרסמה דוחות כספיים של הפעילות ובכך בעצם לא היה ניתן לשפוט כמה כסף היא מרוויחה באמת, כמה השקיעו בה וכמה כסף יש עד כה בקופתה.

לאחר מאבק משפטי מול בעלי מניות המיעוט בוונטייז, החברה פרסמה לבסוף את הדוחות ובהם הציגה רווח נקי זעום למדי של 65 אלף דולר בלבד. מבדיקת מגזין קנאביס במחשכי הדוחות עולה כעת בנוסף כי אמנם בעלי החברה התחייבו לא למשוך כסף מהחברה, אבל מסתבר שדווקא כן שולמה להם מעין “ריבית” של כ-288 אלף דולר על הלוואות שהם נתנו לחברה, כשעל ההלוואות הללו לא דווח לפני כן בצורה נאותה לבעלי המניות. יתרה מזאת, גבריאל ברזני מקבל מהחברה, שכאמור מתנהלת עם רווחיות מינורית, שכר של לא פחות מ-25 אלף דולר בחודש. ממש כך.

ואם נחזור לעניינו – גם אם החברה תנסה למזג את פעילות עושרד, סביר להניח שיקרה פעם נוספת מה שקרה כאשר החברה ניסתה למזג את הפעילות של רשת בתי המרקחת לאון פארם, כלומר, צפוי שפעם נוספת בעלי המניות יתנגדו בטענה שקודם צריך למזג את הפעילות בקולורדו ורק אחר כך לבחון מיזוג עם עושרד. כך או כך, דיון בבית המשפט נקבע ליום 19.10.2021  -אנחנו כמובן כתמיד, נשוב ונעדכן.

טוגדר: נדחתה האסיפה לאישור הסכם ההשקעה עם דמרי בגלל “בירור רגולטורי”

חברת טוגדר (Together) חתמה כזכור לפני מספר שבועות על הסכם השקעה עם הקבלן העשיר בישראל, יגאל דמרי – בעל השליטה בחברת ייזום הנדל”ן למגורים “י.ח דמרי” בה מחזיק דמרי במניות בשווי כ-2.7 מיליארד שקל. במסגרת הסכם ההשקעה אמור דמרי להשקיע כ-15 מיליון שקל בטוגדר בתמורה למניות של טוגדר וכן לתת הלוואה המירה למניות בהיקף של 10 מיליון שקל נוספים.

הכסף מיועד בעיקרון לפירעון האג”ח של החברה, שעתיד להיפרע ב-31.01.2022, כלומר בעוד כארבעה חודשים, כאשר במועד הפירעון תצטרך החברה לשלם כ-40 מיליון שקל. כפי שמגזין קנאביס זיהה לראשונה, למרות שההון החוזר של החברה נראה יציב הוא מורכב כולו ממלאי ונכסים ביולוגיים בהיקף של 40 מיליון שקל, כאשר החברה מוכרת בקצב שנתי של בערך 12 מיליון שקל. כלומר, ניתן להעריך שלמרות שלא ממש מדברים על זה בשוק, אלמלא אכן תינתן לבסוף ההלוואה של דמרי יהיה לטוגדר קשה מאוד לפרוע את האג”ח עם ההון החוזר הנוכחי שלה.

לפני שבועיים דיווחה החברה על דחייה של שבועיים של האסיפה שהייתה אמורה להתקיים ב-12.09 בעניין זה, והשבוע החברה דיווחה על דחייה נוספת של האסיפה ל-06.10. הסיבה: “בירורים רגולטוריים”. ייתכן מאוד ואף סביר להניח שהדחיות החוזרות קשורות לכך שלאחרונה הוחלט על הגשת כתב אישום בכפוף לשימוע כנגד דמרי בגין תיאום מחירים שלכאורה בוצע בפרויקט מחיר למשתכן בנתיבות. כידוע, אנשים עם עבר פלילי או אפילו שחשודים בפלילים לרוב לא מקבלים אישור להחזיק מעל 5% בחברה העוסקת בתחום הקנאביס. החברה מצידה טוענת שלא אמורה להיות בעיה, אבל בעקבות הדחיות החוזרות של האסיפה יש תחושה שכן עלולה להיווצר בעיה. אי אפשר בשלב זה לדעת זאת בוודאות.

יוניבו רוצה לייצא קנאביס לאנגליה, אבל בכמויות נמוכות למדי

חברת יוניבו (Univo) דיווחה השבוע על כך שהמפיץ שלה באנגליה קיבל אישור מהרשויות המקומיות לייבא את המוצרים של החברה לצורך הפצתם באנגליה ושכעת נותר לה רק לקבל אישור ייצוא מהיק”ר.

יוניבו מסרה למשקיעים הערכה לפיה שבמידה ואכן יתקבל אישור ייצוא מהיק”ר, אזי ההזמנה הראשונה צפויה להיות בהיקף של כ-12 קילו. במונחים כספיים ובהערכה גסה ניתן לקבוע שמדובר במכירות בערך כספי של כ-120,000 שקל לפי חישוב של 10 שקל לגרם. החברה טוענת שההזמנות הבאות יהיו גדולות באופן משמעותי, אך בשלב זה מדובר במשלוח קטן וחסר משמעות כלכלית אמיתית כנראה.

כמו כן, בסופו של יום מה שקובע זה איכות המוצרים והמיתוג שלהם, והאופן בו יתקבלו בקרב קהל הלקוחות במדינת היעד. לכן קשה לקבוע דבר מה לגבי דיווח עתידי על פעילות כזו אלא עד שהיא תחל בפועל. עמידה ברגולציה זה רק אספקט נלווה בניהול חברת קנאביס והמשקיעים יצטרכו לחכות ולראות – קודם כל האם אכן ההזמנה תבוצע בכלל לבסוף, והכי חשוב – האם תהיינה הזמנות נוספות.

קאנומד: בעלי השליטה האחים גינדי דוחים את מועד פירעון ההלוואה

חברת קאנומד (Cannomed) דיווחה כי הבעלים, כפיר ומנור גינדי, דחו את מועד הפירעון של ההלוואה שנתנו לחברה מה-15 לנובמבר עד ל-1 למארס 2022. ההלוואה עומדת נכון לסוף דוחות המחצית על סך של כ-3.7 מיליון שקל. הריבית שההלוואה נושאת היא הריבית המינימאלית שניתן לגבות על פי מס הכנסה בלי שהמלווה יחויב בתשלום מס, כלומר קצת פחות מ-3%, כשהשיעור המדויק יכול להשתנות בכל שנה בהתאם להחלטת מס הכנסה.

הדיווח על דחיית מועד הפירעון הוא בעיקרון דיווח חיובי, שכן ניתן להניח שבמידה והחברה הייתה צריכה לשלם את ההלוואה מיד, היא הייתה צריכה במקביל ליטול כסף ממסגרת האשראי שחתמה עליה עם חברת האשראי החוץ בנקאי הציבורית מיכמן בס”ד הנושאת ריבית של לא פחות מ-10%.

בוטל ההסכם של קנאשור עם קאנומד, האם בעזרת שיווק מוצר ללא מיתוג?

חברת קנאשור (Cannassure) החזיקה בהסכם עם חברת קאנומד במסגרתו הייתה אמורה קאנומד לספק לקנאשור סחורה מהחווה שלה במשואה, שקנאשור היתה אמורה לארוז ולשווק תחת המותג שלה. אך בין הצדדים נוצר סכסוך ולפני חודשיים, בחודש יולי, שלחה קנאשור לקאנומד מכתב התראה טרם נקיטת הליכים משפטיים במסגרתו טענה כי הסחורה שסיפקה לה קאנומד לא עמדה “במפרטים ובתקני איכות”. בהתאם, קנאשור דרשה שקאנומד תשיב לה 460 אלף שקל ששולמו בגין הסחורה. מנגד, קאנומד דחתה את הטענות ואמרה כי היא תפעל בשביל שקנאשור תחזיר לה את יתרת החוב שלה בסך כ-240 אלף שקל.

השבוע דיווחה קנאשור כי הצדדים החליטו על ביטול ההסכם ובנוסף סיכמו שקנאשור תשלם “סכום שאינו מהותי” לקאנומד. או במילים אחרות: קנאשור הפסידה במאבק הזה, שכן מעבר לתשלום ה”לא מהותי” שהיא אמורה לתת, 460 אלף השקלים שהיא דרשה לא צפויים להיות מוחזרים אליה, כך עולה מנוסח הדיווח.

יש בשוק מי שמעריכים שישנו הסדר לא כתוב בין הצדדים במסגרתו משווק בימים אלה מוצר בשם נורת’רן לייטס, שיצא ממפעלי קנאשור אך אינו נושא שום מיתוג – דבר שנדיר שקורה. מבדיקת מגזין קנאביס עולה שמדובר בשת”פ כלשהו של חברת אינטרקיור (קנדוק) עם קנאשור, אבל איך זה שמוצר של קנדוק משווק ללא מיתוג? יש שטוענים שאיכות הזן באריזות המוצר הזה כל כך נמוכה, שקנדוק העדיפה “להסתתר” כך שלא ידעו שזה יצא ממנה. יש גם המעריכים שמדובר באותה הסחורה מהחווה של קאנומד במשואה שהיתה במחלוקת ושייתכן ששיווקה ללא מיתוג הוא הפתרון שמצאו לכאורה הצדדים כדי לא להגיע לבימ”ש.

סיכום העליות והירידות של השבוע

 • וונטייז – 51.52%+
 • יוניבו – 4.57%+
 • איי.אמ.סי –  4.45%+
 • קנאשור – 2.13%+
 • פנאקסיה – 1.58%+
 • עמיר שיווק –  0.12%-
 • פארמוקן – 0.38%-
 • אינטרקיור – 0.72%-
 • טוגדר – 1.42%-
 • נקסטייג’ – 2.73%-
 • שיח מדיקל – 2.86%-
 • תיקון עולם – קנביט – 3.57%-
 • קאנומד – 4.73%-
 • קנבוטק – 6.39%-
 • אינטליקנה – 7.23%-

*** אין בנאמר המלצה לביצוע פעולות בניירות ערך, הנכתב הינו דעה בלבד. כל המבצע פעולות כלשהן על בסיס הכתוב עושה זאת על אחריותו בלבד ואין צוות המגזין אחראי לנזקים כלשהם שיגרמו כתוצאה מפעילות בניירות ערך בעקבות הכתבה ***

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר