עוד ניגוד עניינים? האם דירקטורית ביוניבו ייצגה סמנכ”לית באופן פרטי

אחרי פרשת העברת הזכאות על הקרקע לחברה פרטית של המנכ"ל וסוגיית הקשר הבינאישי בין המנכ"ל והסמנכ"לית לשעבר, בדיקת מגזין קנאביס מעלה מקרה נוסף של מה שנראה כמו ניגוד עניינים לכאורה בחברת הקנאביס יוניבו שבהובלת רה"מ אהוד אולמרט

בדיקת מגזין קנאביס מצאה מקרה נוסף של מה שנראה כמו ניגוד עניינים לכאורה שהתרחש בחברת הקנאביס הציבורית יוניבו (Univo) שבהובלת רה”מ לשעבר אהוד אולמרט, זאת לצד סיפורים שנויים במחלוקת שכבר פורסמו כאן לאחרונה בהם גם יחסיו הבינאישיים של בעל השליטה ומנכ”ל החברה גולן ביטון עם סמנכ”לית הכספים לשעבר של החברה מורן עטר. כזכור, עטר קיבלה לכאורה מהחברה מענקים יוצאי דופן, דווקא בעת שהחברה חוותה שנה לא קלה שכללה הפסד של כ-12 מיליון ש”ח.

כעת מסתבר שגם ניגוד העניינים הנוסף שהתרחש לכאורה בחברה ושאותו אנו חושפים כעת לראשונה, קשור לאותה סמנכ”לית כספים – מורן עטר. יש לציין שעטר עברה בחודשים האחרונים לכהן בתפקיד סמנכ”לית כספים בחברה ציבורית אחרת לאחר שסיימה את תפקידה ביוניבו בדצמבר 2021 מסיבות אישיות – תפקיד בו כיהנה מאז 2019. מאז שעזבה בדצמבר המשיכה לכהן בתפקיד לא ידוע בחברה ב-20% משרה, לדברי החברה עד 1 באפריל 2022.

למגזין קנאביס נודע כי עטר, בעת ששימשה כסמנכ”לית הכספים של יוניבו בתחילת שנת 2021, העסיקה לכאורה באופן פרטי את רואת החשבון מיטל רן זוהרה המשמשת במקביל לכך בתפקיד דירקטורית בלתי תלויה בחברת יוניבו, בה היא גם חברת ועדת הביקורת בדירקטוריון. רו”ח זוהרה נרשמה באופן רשמי כמייצגת של עטר מול רשויות המס בעניינים פרטיים הנוגעים לחייה האישיים אם כי לא ידוע למשך כמה זמן ובאיזה היקף.

רו"ח מיטל רן זוהרה (מימין) ומורן עטר (משמאל)
עוד ניגוד עניינים בחברת יוניבו? רו”ח מיטל רן זוהרה (מימין) ומורן עטר (משמאל) – תמונות מאתר החברה

כלומר, רו”ח זוהרה, שבמסגרת תפקידה כדירקטורית בלתי תלויה מצביעה למשל בישיבות דירקטוריון, בין היתר, על סוגיות הרות גורל עבור החברה כולל בנוגע להחלטות על מתן מענקים כספיים לבעלי תפקידים – כמו אלה שקיבלה לכאורה עטר הלקוחה שלה – ייצגה במקביל ואולי אף עדיין מייצגת את עטר כלקוחה פרטית שלה. בין אם זוהרה מקבלת מעטר תשלום עבור השירות הזה או לא, ובין אם הוא מגיע מאותם מענקים שהיא קיבלה לכאורה או לא, מדובר במה שנדמה כניגוד עניינים. 

לא ברור אמנם בשלב זה האם זוהרה השתתפה באופן אקטיבי בהצבעות הספציפיות שנגעו להחלטה לתת ללקוחה שלה עטר את המענקים יוצאי הדופן, אם כי סביר להניח שכן, אך בין אם היא השתתפה בהצבעות או לא, עולה השאלה האם מדובר בהתנהלות בלתי תקינה לכאורה, ודאי כאשר זוהרה היא דירקטורית בלתי תלויה, שכן תנאי כשירותו של “דירקטור בלתי תלוי” זהים לאלה של דירקטור חיצוני והוא מצטייר כמעין “מפקח” מטעם ציבור המשקיעים על התנהלות תקינה של החברה שכספיהם מושקעים בה. 

גולן ביטון, מייסד ומנכ"ל יוניבו (Univo), על רקע מתקן הגידול "חוות עמית" בבעלות החברה
גולן ביטון, בעל השליטה ומנכ”ל יוניבו (צילום: אוהד שביט)

סוגיית אי התלות בה זוהרה אמורה להימצא רלוונטית הן לעצם סיווגה כדירקטורית בלתי תלויה – בין אם “הבוס” שלה, המנכ”ל ביטון, נמצא לכאורה בקשר בינאישי עם הלקוחה שלה מורן עטר או לא – והן כשאלה חשבונאית בנוגע לאישור הדוחות של החברה הציבורית, כלומר, האם מבחינה חשבונאית אפשר לראות בדוחות כאילו אושרו כדין, במיוחד אם טיב הקשר בין זוהרה לעטר והיקפו לא היו ידועים לדירקטוריון.

שאלה נוספת שעולה כמובן היא מי שילם את השכר של רו”ח זוהרה עבור השירותים שהיא העניקה לעטר באופן פרטי – האם זו הייתה עטר עצמה (שייתכן שזוהרה קשורה להחלטה להעניק לה מענקים כספיים כאמור), או שמא זוהרה עשתה זאת כחלק מתפקידה ביוניבו ועל חשבון השכר החודשי הקבוע שהיא מקבלת מהחברה כדירקטורית בלתי תלויה וחברת ועדת הביקורת. כך או כך, מדובר במה שנראה כמו התנהלות חריגה שלא דווח לגביה דבר למשקיעים ולא קיבלה לכאורה את אישור הדירקטוריון.

למרות פניות חוזרות סירבו גם עטר וגם זוהרה למסור תגובה לפרסום או להשיב לשאלות העולות ממנו אך מצד שני שתיהן לא הכחישו את התהיות הנזכרות לעיל. חברת יוניבו מצדה ביקשה לחזור על טענותיה מהכתבות הקודמות לפיהן “הדברים אינם נכונים מיסודם” ולכן אין בכוונתה להתייחס אליהם. יש לציין שלאחרונה יוניבו הגישה תביעה בסך 1.5 מיליון שקל נגד מגזין קנאביס – תביעה שלעמדת מגזין קנאביס הינה תביעת השתקה ותו לא – בין היתר בעקבות ניתוח פיננסי של דוחות החברה שכלל דיווח אודות ההפסדים הכספיים של החברה לשנת 2021. יוניבו טוענת בתביעה כי החישוב שביצע מגזין קנאביס בניתוח הדוח היה שגוי ומהווה “לשון הרע” נגדה, זאת למרות שנוסחת החישוב בוצעה באופן אחיד וזהה לכל חברות הקנאביס בבורסה.

אהוד אולמרט (צילום: משה שי, פלאש90)
אהוד אולמרט, נשיא חברת יוניבו (צילום: משה שי, פלאש90)

פרשייה זו מצטרפת כאמור לסיפורים נוספים שפורסמו כאן לגבי ההתנהלות בחברת יוניבו, למעשה עוד מיום כניסתה לפעילות בתחום הקנאביס בשנת 2018, כשגם אז היא איימה לתבוע את מגזין קנאביס בגינם. לאחרונה עלו לכותרות סוגיות נוספות, בהן כאמור ניגוד עניינים לכאורה בקשר הבינאישי בין מנכ”ל החברה ביטון לבין אותה מורן עטר בעת שהיא שימשה כסמנכ”לית כספים ו/או בעת שהוחלט שהיא תקבל מענקים (לגביו החברה טוענת במשתמע כי הקשר התחיל כביכול רק לאחר סיום תפקידה), וכן חשיפה נוספת מלפני כשבועיים אודות חשש לאי-סדרים במסגרת פרשת הקצאת הקרקע באשקלון. פרשה זו עסקה כזכור בכך שיוניבו זכתה לפטור ממכרז לאחר שהצהירה בפני רשויות המדינה שהמטרה לבקשת הפטור ממכרז היא הקמת מפעל קנאביס, אך מגזין קנאביס חשף כי לאחר שהחברה זכתה בפטור ממכרז לרכישת הקרקע, הזכאות על הקרקע הועברה לידיה של חברה פרטית השייכת במלואה למנכ”ל החברה ביטון, וזאת לכאורה רק כדי שהוא ישכיר אותה בחזרה ליוניבו, אך מבלי שפורסם לכך אישור דירקטוריון ומבלי שהחברה יידעה את המשקיעים שלה שהיא מוותרת משום מה על הזכאות על הקרקע ללא סיבה נראית לעין. לבסוף הסתבר גם בדיעבד שליוניבו אין כוונה להקים על הקרקע הזו מפעל, כך שהדבר עשוי אף להיחשב כהטעיה של הרשויות לכאורה.

במקביל נמצאת כזכור יוניבו גם בתסבוכת מול חברת השילוח ICL, אותה היא מאשימה באחריות לנזק שנגרם לתפרחות קנאביס בשווי כ-12 מיליון ש”ח שהגיעו בייבוא מחברת טילריי. לטענת יוניבו השילוח לא בוצע בתנאים הנדרשים באשמת חברת ICL ולכן היא נאלצת להשמיד את הסחורה, אך ICL מכחישה את הטענות. למגזין קנאביס נודע כי כבר הוחלפו מכתבי התראה מעורכי דין בין הצדדים. עוד דיווחה יוניבו כי היא מאמינה שחברת הביטוח רמון-גרניט, המבטחת שילוחי קנאביס, תשפה אותה בגין האובדן העצום הזה, אך למגזין קנאביס נודע כי כלל לא בטוח ששיפוי כזה אכן יגיע לבסוף שכן רמון-גרניט, ככל חברת ביטוח, לא משפה במקרים מסויימים בהם האחריות על הנזק היתה על המבוטח.

יש לציין שעד כה יוניבו לא דיווחה לבורסה אודות הפרסומים הללו והשאלות שעולות מהם כפי שחברות ציבוריות נוהגות לעשות בדרך כלל כאשר מתפרסמות בתקשורת ידיעות הנוגעות לטענות על התנהלות לא תקינה לכאורה.

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר