טוען...

חברת הקנאביס של אולמרט זינקה בהכנסות אך הפסידה 12 מיליון שקל

שנת 2021 לא חייכה לחברת יוניבו שבהובלת רה"מ לשעבר אהוד אולמרט: למרות גידול יפה של כ-25% בהכנסות, היא מציגה הפסד שיא מבחינתה של יותר מ-12 מיליון ש"ח

חברת הקנאביס יוניבו (Univo), בהובלת רה”מ לשעבר אהוד אולמרט והמנכ”ל גולן ביטון, פרסמה את דוחותיה הכספיים לשנת 2021 (PDF), מהם עולה כי החברה אמנם זכתה להכנסות של כ-42.2 מיליון שקל שהם גידול של כ-25.2% בהשוואה להכנסות של כ-33.7 מיליון שקל בשנת 2020, אך בשורה התחתונה לעומת זאת מתגלה לה אכזבה משמעותית עם הפסד מייצג של כ-12.1 מיליון שקל (בנטרול הוצאות תגמול מבוסס מניות ובנטרול שינויים בשווי הוגן), זאת לעומת שנת 2020 אז הציגה רווח מייצג של כחצי מיליון שקל.

הסיבה לזינוק בהפסדים של יוניבו נעוצה בכך שבעוד שההכנסות של החברה עלו כאמור בכ-25.2%, הרווח הגולמי ללא שינויים בנכסים ביולוגיים של החברה עלה בכ-5.4% בלבד לכ-13.6 מיליון שקל (וירד בכ-25% בין מחצית 1 למחצית 2), כאשר מנגד הוצאות המכירה ושיווק של החברה זינקו בכ-304% עד לכ-9.7 מיליון שקל והוצאות ההנהלה וכלליות עלו בכ-43% עד לכ-8.3 מיליון שקל.

מבחינה עסקית, יוניבו עברה כמה תהפוכות ושינויים במהלך השנה, כולל פיטורים והתפטרות של חלק מהסגל, וכן מתמודדת עם יתר תחרות בחוליית המפעלים, חולייה שבשנת 2021 רמת התחרות בה גברה עת הצטרפו לשוק מפעלים רבים נוספים.

אהוד אולמרט (צילום: אבשלום ששוני, פלאש90)
נשיא יוניבו, אהוד אולמרט (צילום: אבשלום ששוני, פלאש90)

עוד בשנת 2021 החברה התחילה בשיווק של מותג משלה כשהתוצרת ברובה של מגדלים אחרים, ובכך הקטינה את התלות במגדלים חיצוניים כשהשיא של התהפוכות העסקיות מבחינתה אירע ב-22 בדצמבר, עת הודיעה על רכישה של כחצי טון תוצרת קנאביס מחברת טילריי-אפריה הקנדית, עמה המתחרה שלה, אינטרקיור, היתה חתומה לכאורה על הסכם בלעדי.

בשורה התחתונה הציגה החברה נתונים מאכזבים מבחינתה כאשר נכון לסוף השנה בקופתה היו כ-7.1 מיליון שקל בלבד והונה החוזר – כלומר נכסים שוטפים פחות התחייבויות שוטפות – אמנם עמד על כ-27.1 מיליון שקל, אך הוא כולל בתוכו כ-10.9 מיליון שקל בתוצרת שמגודלת ב”חוות עמית” – חוות הקנאביס בה היא מחזיקה 51%, שאין כל וודאות שתימכר.

אם כבר חוות עמית, כזכור החווה עלתה לכותרות לאחר חשיפת מגזין קנאביס על כך שמנהל החווה ובעל הקרקע עליה היא שוכנת, שהחזיק בה מניות בגובה 26%, אורן פרג’, נעצר בידי המשטרה בחשד לגניבה של תוצרת מהחווה – מה שהוביל לבעיה מבחינת יוניבו שכן על פי חוק ההתיישבות על הבעלים של הקרקע להחזיק כ-26% ממניות החווה לפחות, אחרת החווה לא יכולה לפעול עסקית. בדוחות כעת מבהירה יוניבו כי הסוגייה הזו אמורה להיפתר באמצעות העברת המניות של פרג’ לאביו, שגם קיבל מאורן את הבעלות על הקרקע. בשלב זה החברה ממתינה לאישורים סופיים כדי לאשרר את המשך פעילות החווה.

תזרים מזומנים

בשורת תזרים המזומנים מפעילות שוטפת, גם כן הציגה יוניבו תוצאות בעייתיות, בלשון המעטה, כשרשמה תזרים שלילי בהיקף של כ-20.4 מיליון שקלים. חלק מהמשקיעים בשוק ההון מתייחסים לתזרים המזומנים מפעילות שוטפת כגורם חשוב מאוד שמייצג למעשה את כמות הכסף שנכנסה או יצאה מהחברה לצורך פעילותה השוטפת, כלומר – אם חברה ביצעה רכישה משמעותית של מלאי, או לא קיבלה עדיין תשלום מלקוחותיה, התזרים שלה יהיה נמוך יותר.

מנגד, ישנן גם בעיות בהתייחסות לתזרים מזומנים. לדוגמה: אם חברת קנאביס א’ מכרה 100 קילוגרם קנאביס במהלך שנת 2021 והרוויחה על המכירה מיליון שקל אך את התשלום סוכם שתקבל רק בשנת 2022, אזי בשנת 2021 היא לא תרשום תזרים מזומנים בגין המכירה – למרות שכן נוצר רווח – ובשנת 2022 היא כן תרשום תזרים מזומנים, למרות שהמכירה לא קרתה באותה השנה.

כאן במגזין קנאביס אנחנו מציגים גם את נתון תזרים המזומנים מפעילות שוטפת, אך גם את הרווח המייצג שלנו – שמנטרל במקרים רבים דברים לא תזרימיים כמו הוצאות תגמול מבוסס מניות שאינן חוזרות. נדגיש כי במקרה של יוניבו, החברה מציינת כי חלק מהתזרים השלילי מקורו ברכישה של המלאי מטילריי, מלאי שהיא החלה במכירתו רק בתחילת שנת 2022 ולכן סביר להניח שהנתון של תזרים מזומנים נמוך כל כך “מחמיר” עם החברה שלא בצדק.

מרג’ין אוף סייפטי

המרג’ין אוף סייפטי של החברה, שמחושב באמצעות חיסור הנכסים מההתחייבויות, לא כולל נכסים בלתי מוחשיים ורכוש קבוע שאת השווי שלהם קשה להעריך בעת מכירה, עומד על כ-7.7%, כלומר מהרף הנמוך של  חברות הסקטור.

הסכמים ושת”פים

ליוניבו הסכמים עם קופות החולים מכבי וכללית, כאשר במסגרת ההסכמים מציעה יוניבו את המוצרים שלה למטופלים החברים בשתי הקופות הללו במחיר מוזל. על פי נתונים רשמיים שהגיעו לידי מגזין קנאביס מדובר בערך בכ-75% מסך קהילת המטופלים בישראל, כאשר מפרטי המכרז עולה כי יוניבו תשלם כ-500,000 שקל בשנה לכללית עבור ההסכם איתה.

כפי שפורסם כאן בעבר, לא מדובר בהסכמים מהותיים, שכן כאשר חברה מציעה הנחה לנניח 10% מקהילת המטופלים במסגרת הסכם עם קופת החולים, יש פה שיתוף פעולה מהותי, אך כאשר נותנים לרוב המטופלים במדינה הנחה, הרי שמדובר למעשה בהורדת מחירים בעטיפת יח”צ יפה.

גולן ביטון, מייסד ומנכ"ל יוניבו (Univo), על רקע מתקן הגידול "חוות עמית" בבעלות החברה
גולן ביטון, מייסד ומנכ”ל יוניבו (Univo), על רקע מתקן הגידול “חוות עמית” שבשליטת החברה (צילום: אוהד שביט)

כמו כן, לחברה יש הסכם עם מפיץ בדנמרק ומזכר הבנות עם מפיצה בגרמניה בשם Haemato AG לצורך הפצת מוצריה בשתי המדינות הללו. בנוגע למפיץ בדנמרק – יוניבו מחכה לדבריה “לאישור הרשויות בדנמרק”. לגבי המפיץ בגרמניה – מחכה החברה לקבלת תקן EU-GMP, שבמידה ויתקבל במפעל שלה יוכל לאפשר לה לבצע את הייצוא.

עוד לחברה יש שיתוף פעולה שמסגרתו החוקית עדיין לא לגמרי מובנת, בינה לבין טילריי, במסגרתו ייבאה כאמור כחצי טון קנאביס וכן ציינה כעת בדוח השנתי שלה כי בכוונתה לחתום עם טילריי על הסכם לייבוא של כמה טונות נוספות של תוצרת לארץ, אך כזכור, חברת אינטרקיור איימה על יוניבו בתביעה בגין כך שאינטרקיור לכאורה מחזיקה בבלעדיות מול טילריי. בשלב זה לא הוגשה כל תביעה מצד אינטרקיור.

מה הלאה?

כיום ליוניבו יש מפעל, את חוות עמית (51%) וכן בית מרקחת בחולון. האתגר של החברה לשנת 2022 יהיה לצמצם את ההפסד בסך 12.1 מיליון ש”ח. ההפסד הזה, לצד ההון החוזר של החברה שמורכב באופן משמעותי מתוצרת שבגידול בחוות עמית ושאין כל ודאות שימכר, צפויים להעיק על  החברה.

לסיכום

יוניבו אמנם הציגה צמיחה מסוימת, אך גם זינוק בהוצאות המכירה והשיווק, וכן עלייה משמעותית בהוצאות ההנהלה וכלליות, לצד עלייה יחסית מינורית ברווח הגולמי. כל אלו העבירו אותה מרווח של כחצי מיליון ש”ח בשנת 2020 להפסד דו ספרתי של מיליונים בשנת 2021. אמנם לחברה יש חווה, מפעל ובתי מרקחת, אך היא גם צריכה להיות בסופו של יום רווחית, ואת הרווחיות הזו היא תצטרך לנסות ולהשיג במהלך השנה הקרובה.

מיוניבו נמסר בתגובה: “החברה מסכמת עוד שנה של צמיחה והתפתחות מהירה. 2021 הייתה שנה פוריה להתפתחות של יוניבו ומראה את עוצמת החברה בשוק המקומי. בשנה זו רכשה יוניבו את בית המרקחת ‘מדי פארם’, החלה פעילות עם קופות החולים והרחיבה את בית המסחר שלה. עוד ממצבת עצמה החברה גם בשוק הבינלאומי עם הסכם עם ענקית הקנאביס הרפואי ‘טילריי’. בשנת 2021 ל’יוניבו’ הון חוזר חיובי ו-EBITDA חיובית של כ-4.3 מיליון שקלים. החברה צופה כי ב-2022 תעבור לתזרים תפעולי חיובי מפעילות שוטפת”.

אין בנכתב המלצה לפעול בניירות ערך. הנכתב הוא דעה בלבד, אין צוות המגזין אחראי לתוצאות בפעולות בניירות ערך שיתבצעו בעקבות הנכתב.

Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר