מדוע המקורבת למנכ”ל יוניבו קיבלה מענק, ופארמוקן סגרה עם פלאנטיס

סיכום השבוע בסקטור הקנאביס בבורסה: מנכ”ל חברת IMC אורן שוסטר קנה לפני שבועיים מיליון שקל במניות החברה ובתוך שבועיים הפסיד חצי מזה כשמניית החברה צונחת; סמנכ”לית הכספים של יוניבו עזבה את התפקיד כבר לפני כמה חודשים ועולה השאלה למה היא קיבלה מענק יוצא דופן; יעקב שחר בעלי מכבי חיפה שבשבוע שעבר חשפנו את שמה של חברת הקנאביס החדשה שלו, חתם עם פארמוקן ויגדל עבורה 4 טון ב-3 שנים; חברת שיח מדיקל קיבלה כשרות ואישור עמידה בשנת שמיטה למרות שלא באמת צריך; האם הסכסוך בין שני הבכירים ביותר בחברת אינטליקנה הגיע לסיומו?

יוניבו: המענק החריג של הסמנכ”לית לשעבר מעלה תהיות

לאלו מכם העוקבים מקרוב אחר הדוחות הכספיים שפרסמו חברות הקנאביס לשנת 2021, יתכן שעלה נתון מוזר במקצת בדוחות של חברת יוניבו (Univo), המעורר סימני שאלה, והוא – המענק לסמנכ”לית הכספים לשעבר, מורן עטר, שעזבה את תפקיד הסמנכ”לית בחודש דצמבר 2021, לפני כחמישה חודשים. 

בשנת 2021, מלבד שכר קבוע בסך 32,000 ש”ח בחודש, קיבלה עטר גם מענק של כ-176,200 שקל, ובנוסף גם תגמול במזומן ותגמול מבוסס מניות בגובה כ-865,000 שקל, ובחודש שעבר, מארס 2022, כבר אושר לה מענק נוסף בהיקף דומה, של כ-176,600 שקל, זאת לדברי החברה “בגין תוצאות 2021”.

המענק מעורר סימני שאלה מכמה סיבות, ראשית כי בעת שניתן לה המענק השני עטר כבר לא הייתה סמנכ”לית הכספים לאחר שעזבה כאמור כבר בדצמבר 2021. מדוע שחברה תיתן מענק גבוה כל כך למישהי שכבר איננה בחברה?

מורן עטר (צילום: יחצ)
מורן עטר (תמונה: duns100)

שנית, המענק משקף שווי של 5.34 משכורות חודשיות של עטר – מספר לא עגול שנראה ספציפי מאוד ודבר שלא שכיח לראותו בדוחות של חברות ציבוריות אחרות. 

שלישית, הוא מוזר כי עולה השאלה מדוע בכלל יוניבו, שהציגה בשנת 2021 הפסד מייצג של כ-12.1 מיליון שקל, נותנת מענק למישהו בגין השנה ההפסדית הזאת, לדברי החברה כאמור “בגין תוצאות 2021”. נזכיר, מדובר בשנה בה יוניבו עברה מרווח מייצג של כחצי מיליון שקל, להפסד מייצג דו ספרתי של מיליונים. 

רביעית, עטר היא הבכירה היחידה ביוניבו שקיבלה מענק כלשהו, למעט מנכ”ל החברה ביטון עצמו, שהוא גם בעל המניות הגדול בחברה. בחברה כיהנו בתקופת מתן המענק עוד בכירים בהם עדי כרמי סמנכ”ל תפעול ומשנה למנכ”ל, אילנה לבון מנהלת מו”פ, וערן מסיקה סמנכ”ל ההפצה – ואף אחד מהם לא קיבל כל מענק.

חמישית, בהשוואה לשאר חברות הקנאביס שנסחרות בישראל, עולה כי עטר היא אחת משני סמנכ”לי הכספים היחידים בענף (מתוך 12 חברות שבדקנו) שקיבלו מענק. מבין השניים, היא זו שקיבלה את המענק הגבוה ביותר בפער גבוה יחסית. השני ברשימה קיבל מענק נמוך יותר כאמור וכן הוא עובד בחברה שהציגה רווחים בשנת 2021, בניגוד ליוניבו שכאמור הפסידה. 

שישית, ואולי סימן השאלה הגדול ביותר, במקביל להחלטה על קבלת המענק יוניבו טענה בעצמה שהיא “במצב לא קל” מבחינה פיננסית ונמצאת בקשיים תזרימיים. עולה השאלה, איך חברה שנמצאת במצב לא קל לדבריה, עד כדי כך שהיא לא מצליחה לשלם לספקים, נותנת לסמנכ”לית כספים שגם עוזבת את החברה מענק שכזה, בסכום גבוה ובחריגות מול מקביליה.

אגב, יוניבו לא דיווחה בדוח השנתי של שנת 2021 שפורסם בחודש שעבר (מארס 2022) מה גובה שכרו של סמנכ”ל הכספים החדש שהחליף את עטר, פבל בובר, וזאת למרות שהוא נכנס לתפקידו בדצמבר 2021. לא ברור מדוע החברה לא דיווחה את הנתון הזה, והחברה גם סירבה לחשוף אותו בתשובה לפניית מגזין קנאביס השבוע. כלומר, לא ניתן לדעת האם הוא זהה לשכר שעטר קיבלה או נמוך ממנו. אם נמוך ממנו, אזי זו יכולה להיות חריגה נוספת ולא מוסברת מהנורמה.

יוניבו לא סיפקה הסבר ברור לתהיות הנ”ל, אך גורמים מספרים שהמנכ”ל ביטון מגונן מסיבות לא ברורות על עטר, שעזבה לאחרונה את החברה בנסיבות אישיות. על פי הטענות, עטר נחשבת מקורבת מאד למנכ”ל ביטון וזוכה לאמונו וידוע אף שלמרות שעזבה את החברה לחברה אחרת שם היא משמשת ב-100% משרה, היא עדיין פעילה ביוניבו ומקבלת ממנה שכר בסך 10,000 ש”ח בחודש על 20% משרה.

בשבוע הבא אולי נדע יותר.

מה שיוניבו כן הסכימה לומר בינתיים הוא ש”יוניבו אינה מצויה בקשיים כלכליים, אך פועלת באופן אקטיבי לצמצום היקף הוצאותיה, על מנת לשפר את שורת הרווח. כך לדוגמא, ירד התגמול ליו”ר החברה מ-300 אלף ש”ח לשנה, ל-40 אלף ש”ח לשנה. החברה היא בין הבודדות עם רווח גולמי חיובי ומציגה צמיחה בשנתיים האחרונות. החברה מתגמלת את עובדיה בהתאם לעמידה ביעדים. מורן עטר מילאה את תפקידה בצורה מצוינת ועמדה ביעדיה בשנת 2021, לכן הוחלט בדירקטוריון החברה ובוועדת התגמול, לאשר לה מענק חד פעמי. כמו כן, הוסכם כי החל מחודש ינואר 2022, מורן עטר תמשיך לעבוד ולייעץ לחברה בהיקף של 20% משרה על מנת לאפשר העברת מקל טובה ויסודית אל מול סמנכ״ל הכספים הנכנס. עבור שירותים אלו מקבלת גב׳ עטר שכר חודשי המותאם להיקף משרתה. יש לציין כי לחברה יכולת לסיים את ההתקשרות עם גב׳ עטר בכל שלב. החברה עובדת על פי חוק, ושכרו של סמנכ”ל הכספים פבל בובר יפורסם במועד הנדרש”.

פארמוקן הודיעה על שיתוף פעולה עם החברה החדשה של בעלי מכבי חיפה

בשבוע שעבר חשפנו כי יעקב שחר, הבעלים של מכבי חיפה ואיש עסקים אמיד למדי העומד בראש קבוצת מאיר, היבואנית של וולוו והונדה, נכנס לפעילות בתחום הקנאביס ומחזיק כ-40% מחברת הקנאביס החדשה פלאנטיס (Plantis), לה חווה לגידול קנאביס במושב קשת, שכנהוג וכמתבקש על פי חוק ההתיישבות המושב מחזיק בה כ-26%.

יעקב שחר (צילום: מארק ניימן, לשכת הפרסום הממשלתית)
יעקב שחר (צילום: מארק ניימן, לפ”מ)

השבוע דיווחה חברת פארמוקן (Pharmocann) על כך שחתמה על הסכם שיתוף פעולה עם פלאנטיס, במסגרתו צפויה פלאנטיס לגדל עבור פארמוקן תוצרת בהיקף כולל של כ-4 טון מהזנים של פארמוקן.

ההסכם נקבע עם תוקף של כ-3 שנים, כשהמחיר לכל גרם אותו תשלם פארמוקן לא דווח אך סביר שהוא יהיה כפוף בין היתר לרמת ה-THC שבתוצרת, בדומה להסכמים של חברות אחרות בענף העומדים על כ-4.5 ש”ח לגרם לתוצרת עם THC נמוך ועד 6.5 ש”ח לגרם לתוצרת עם THC גבוה. פארמוקן צופה בדיווחה שלה הכנסות של כ-60 מיליון שקל כתוצאה מההסכם עם פלאנטיס.

החווה של חברת פלאנטיס אומנם עדיין לא מגדלת באופן מסחרי, אך כפי שחשפנו בשבוע שעבר היא צפויה להתחיל לעשות כן בחודשים הקרובים. הדיווח של פארמוקן מחזק את הפרסום שכן על פי פארמוקן היא צפויה להתחיל במכירות מסחריות במסגרת ההסכם כבר ברבעון הרביעי של השנה.

ההסכם הזה יביא את פארמוקן לכדי 3 חוות שיגדלו בשבילה: האחת היא החווה הותיקה של החברה בישוב ציפורי בצפון הארץ, השנייה היא חוות הלווין שמגדלת עבור פארמוקן ונמצאת במושב עין חצבה בדרום הארץ וכעת כאמור גם החווה של פלאנטיס במושב קשת.

האם נמצאה פשרה באינטליקנה? וייס יחזיר ללוי את הכסף וימונה המועמד של לוי לדירקטוריון

האם אפשר לראות סוף סוף התחממות ביחסים בין המנכ”ל ובעל השליטה (30.79%) בחברת אינטליקנה (Intelicanna), אורי וייס, לבין שותפו לשעבר, היו”ר שהודח, יונה לוי?

אורי וייס, יו"ר אינטליקנה (צילום: ניתאי שאנני)
אורי וייס, יו”ר אינטליקנה (צילום: ניתאי שאנני)

לאחר מאבק בין השניים, שאף הגיע לכותלי בית המשפט, דיווחה השבוע אינטליקנה לבורסה על השלמת מינויו של דן ללוז – שנחשב למועמד של וייס – כדח”צ (דירקטור חיצוני) בחברה. במקביל דווח כי גם המועמד של לוי, עו”ד חן אמסטר, התקבל, אך לא כדירקטור חיצוני כפי שרצה לוי אלא כדירקטור “רגיל” בחברה. עו”ד אמסטר, המתמחה בחדלות פירעון, מונה לתפקיד, לדברי לוי, בגלל המצב הפיננסי הבעייתי של החברה, שקרובה לחדלות פירעון.

בד בבד, הודיע וייס כי יעמיד בעבור אינטליקנה קו אשראי של כ-6 מיליון שקל בריבית המינימלית של מס הכנסה העומדת על כ-2.42%. קו האשראי יבוא חלף קו אשראי שהעניק לוי, בהיקף של כ-4 מיליון שקל. או במילים אחרות: וייס “נכנס בנעליו של לוי” ומעניק כסף לצורך החזר הלוואתו של לוי.

מנגד, סביר גם שהדבר נעשה לא מתוך רצון ליישב את ההדורים בין השניים, אלא בגלל שוייס יודע שבמידה שהחברה תמשיך לשאת חוב ללוי, לוי יתנגד לאישור הסדר הנושים אם וכאשר החברה תתמזג עם חברה אחרת כפי שהודיעה בשבוע שעבר שהיא שוקלת לעשות וכך בעצם יטרפד את המיזוג משפטית.

עוד הודיעה אינטליקנה השבוע כי היא שוקלת ביצוע של גיוס הון, בין אם בהנפקת זכויות בה רק בעלי המניות הקיימים יכולים להשתתף ובין אם בהנפקה ציבורית כללית בה כל אדם יכול להשתתף.

שיח מדיקל קיבלה כשרות ואישור עמידה בשנת שמיטה, אבל לא באמת צריך את זה

חברת הקנאביס שיח מדיקל (Seach Medical) דיווחה השבוע על כך שקיבלה אישור כשרות וכן אישור שמיטה למהדרין למוצריה. לדברי החברה, היא החברה היחידה מבין כל שאר חברות הקנאביס שמחזיקות בשני האישורים האלו עד כה.

שי אברהם שריד
שי שריד, מנהל בחברת ‘שיח’ (צילום: מגזין קנאביס)

בהודעת החברה נכתב כי האישור התקדימי והבלעדי ניתן בעקבות היערכות מוקדמת והתאמות שערכה החברה עוד מחודש אלול תשפ”א, במתקני הגידול ובתהליכי הגידול תוך ליווי של נציגי גוף הכשרות של הרב אפרתי.

לפי הערכות החברה, קבלת אישור השמיטה למהדרין של הרב אפרתי, ינגיש את מוצרי החברה שגדלו בשנת השמיטה גם לציבור שומרי התורה והמצוות ויסייע לחברה להתרחב בקרב חולים בעלי רישיון לשימוש בקנאביס רפואי מהציבור הדתי והחרדי.

לא ידוע האם עוד חברות ילכו בעקבותיה של שיח ויעשו כן, אך היתר השמיטה למהדרין הוא כמובן היתר שמיטה החשוב לחלקים מסוימים בציבור הישראלי שצריכים אותו על מנת להשתמש במוצרי החברה ומשכך יתכן שהוא יהיה חיובי למכירותיה.

יחד עם זאת, היתר שמיטה נדרש לצמחים הגדלים בקרקע, בעוד שקנאביס רפואי על פי חוק חייב לגדול ב’מצע מנותק’, כלומר בעציצים על גבי במות, ולא בקרקע. משמע, אין באמת משמעות להכרזה הזו של שיח.

האם המנכ”ל תמיד צודק? אורן שוסטר מ-IMC הפסיד חצי מיליון שקל בשבועיים

אורן שוסטר, מנכ"ל IMC (צילום: באדיבות המצולם)
אורן שוסטר, מנכ”ל IMC (צילום: באדיבות המצולם)

בשוק ההון הרבה פעמים מנכ”ל שרוכש מניות גורם למשקיעים קטנים לחשוב שמצב החברה טוב, או הולך להשתפר, או שהמניה צפויה לעלות מכיוון שהמנכ”ל יודע משהו שהם לא. לעתים במקרים אחרים אפשר להגיד שזה נעשה אף במעין “שיטה” שמטרתה לתת “בוסט” לחברה.

אבל, לא תמיד זה עובד. דוגמה לכך קיבלנו השבוע כשמנכ”ל חברת איי.אמ.סי (IMC) אורן שוסטר רכש לפני כשבועיים מניות של החברה בהיקף של כמיליון שקל. לצערו, מאז הספיקה המניה לרדת בלא פחות מ-50%, ללא דיווח משמעותי מצד החברה ותוך כדי שהיא שורפת לשוסטר כ-500,000 שקל מכספי הרכישה על הנייר, בתוך כשבועיים.

סיכום העליות והירידות של השבוע

 • פנאקסיה – 8.65%+
 • עמיר שיווק –  3.39%+
 • קאנומד – 1.08%+
 • וונטייז – 0.00%
 • פארמוקן – 0.47%-
 • שיח מדיקל – 1.33%-
 • אינטרקיור – 1.92%-
 • אינטליקנה – 4.00%-
 • תיקון עולם קנביט – 5.76%-
 • נקסטייג’ – 6.48%-
 • טוגדר – 6.89%-
 • יוניבו – 8.36%-
 • קנאשור – 9.74%-
 • איי.אמ.סי – 32.75%-

*** אין בנאמר המלצה לביצוע פעולות בניירות ערך, הנכתב הינו דעה בלבד. כל המבצע פעולות כלשהן על בסיס הכתוב עושה זאת על אחריותו בלבד ואין צוות המגזין אחראי לנזקים כלשהם שיגרמו כתוצאה מפעילות בניירות ערך בעקבות הכתבה ***

המשך קריאה
Back to top button
x
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר