טוען...

יוניבו תשמיד קנאביס בשווי 12 מיליון שקל, מאשימה את חברת ICL

סיכום השבוע בסקטור הקנאביס בבורסה: למה כמעט כל מניות הקנאביס יורדות בשבועות האחרונים; מדוע יוניבו תיאלץ להשמיד קנאביס בשווי 12 מיליון שקל שייבאה מחו”ל; איך זה שמנכ”ל קנבוטק לא השתתף בהנפקה של החברה שהיתה הכושלת ביותר בהיסטוריה של ענף הקנאביס הישראלי; מה הסיבה לכך שקנאביס שחברת טוגדר ייבאה לגרמניה יעבור בקרוב לאנגליה; מי היו”ר החדש של חברת אינטליקנה; והאם יחזרו הפרסומות בטלוויזיה של חברת EPM לאחר שפרסמה תשקיף מתוקן.

למה מניות הקנאביס צונחות בשבועות האחרונים?

מי שעוקבים אחר התנודות בסקטור בודאי שמו לב לירידות החדות שהתרחשו בשערי המניות בשבועיים האחרונים, כמעט באופן גורף וכמעט בכל החברות.

מה גרם לזה? ראשית יש לציין שעוד מתחילת שנת 2022 כל השווקים, ולא רק שוק הקנאביס, לא רוו נחת. הנאסד”ק, שהוא אחד ממדדי המניות המובילים בעולם וזה שכולל בתוכו את חברות הטכנולוגיה והצמיחה האמריקאיות, צנח בלא פחות מ-28% מתחילת השנה תוך שהוא מסמן את אחת השנים הקשות ביותר בבורסות מאז המשבר המפורסם של 2008. אחת הסיבות לכך היא “בועה” במחירי החברות שכעת מתפוצצת ואולי עוד תמשיך להתפוצץ, אבל הסיבה הישירה והמרכזית היא דווקא בעליית המחירים החדה של הסחורות והשירותים בארצות הברית, שנגרמה בגלל עלייה במחירי השילוח (מחסור במכולות) וזינוק במחירי האנרגיה כתוצאה מהלחימה באוקראינה. סיטואציה זו הביאה את הממשל האמריקני להתמודד מול זינוק המחירים באמצעות הליך שנקרא “העלאת ריבית”, שמובילה למצב שכזה.

הבורסה בישראל דווקא היתה אחת הבורסות “החזקות” מבחינת ההתמודדות עם המשבר עד כה, אך בשבועיים האחרונים נרשמו ירידות שערים משמעותיות, בין היתר לאחר העלאות ריבית שגם ישראל יזמה, וכן בעקבות “אפקט דומינו” של בהלה המונית במסגרתה משקיעים מוכרים מניות מתוך חשש לפגיעה בכלכלה. התוצאה היא שהמניות יורדות וכתוצאה מהירידה עוד משקיעים מוכרים ושוב המניות נופלות, וכך הלאה במעין גלגל קסמים.

מניות הקנאביס אגב, לא נפגעו באופן מאוד משמעותי ביחס לשאר חברות הצמיחה בעולם והן ירדו ככלל בשיעורים יותר מתונים, אך כאמור – עדיין סופגות ירידות בתקופה האחרונה.

ועכשיו לסיכום הודעות חברות הקנאביס לבורסה השבוע:

יוניבו תיאלץ להשמיד סחורה בשווי 3.5 מיליון דולר שייבאה מחו”ל ומשום מה טוענת שזה “לא מהותי”

חברת יוניבו (Univo), המייבאת קנאביס מחברת טילריי (Tilray) הקנדית, דיווחה השבוע שמשלוח ייבוא ענקי של קנאביס שביצעה הגיע לישראל לטענתה שלא על פי התקנים ומשכך כולו נפסל. יוניבו מאשימה את חברת השילוח ICL בתקלה אך בתגובה לפניית מגזין קנאביס משיבה ICL כי היא פעלה על פי הנהלים ואם נגרם נזק היא לא אחראית לו. כמו כן ICL פנתה ליוניבו בדרישה לתקן את הדיווח לבורסה.

כך או כך, לטענת יוניבו ההיקף הכספי, כלומר כנראה העלות שלו, עומדת על לא פחות מ-3.5 מיליון דולר (12.1 מיליון שקל). מדובר כפי הנראה על משלוח הייבוא הגדול ביותר בתולדות שוק הקנאביס בישראל שידוע שהגיע לארץ ונפסל, וככל הנראה מדובר בכ-2 טון שיושמדו.

אמנם על פי הדיווח של יוניבו יש ברשותה ביטוח הובלה בתוקף והיא נמצאת בקשר עם חברת הביטוח לקבלת שיפוי עבור הסחורה, אך יש מי שהופתעו לקרוא בדיווח שהחברה ציינה שמבחינתה אין לאירוע השפעה מהותית על פעילותה. מדובר כאמור במשלוח ענק בהיקף כספי עצום של לא פחות מ-12.1 מיליון שקל שכלל לא בטוח שיוניבו תקבל לבסוף כשיפוי מחברת הביטוח. גם אם יוניבו תקבל שיפוי על שווי הסחורה, לא בטוח שהיא תקבל שיפוי גם על אובדן הרווח. כך או כך, ההליך עשוי לקחת זמן רב שכן חברות ביטוח לא ממהרות להעביר סכומי כסף כאלה, כשעד אז יוניבו תישאר ללא הסחורה וללא הכסף.

מצד שלישי, יש גם אפשרות שמדובר בסחורה שאולי גם ככה לא היתה באיכות גבוהה מדי ואולי לא היתה נמכרת בקלות בימים אלה בהם שוק הקנאביס מוצף יחסית בארץ, כך שייתכן שהשמדת הסחורה דווקא “מצילה” באופן כלשהו הרבה כסף לחברה שהיא היתה נאלצת להוציא על קליטה, אריזה, שיווק ולבסוף השמדה של שאריות במידה והסחורה לא היתה נמכרת היטב – כסף שכעת היא לא תצטרך להוציא.

מיוניבו נמסר בתגובה לפניית מגזין קנאביס כי “בגלל תקלה של חברת השילוח, החומר אותו הזמינה החברה הגיע לישראל כשהוא לא עומד בדרישות משרד הבריאות להובלת מוצרים רפואיים”.

מחברת השילוח ICL נמסר בתגובה לפניית מגזין קנאביס כי “חברתנו פעלה על פי כל הנהלים וההנחיות הרלבנטיות, במקצועיות וביעילות. אם אכן נגרם נזק הרי הוא נגרם ללא כל קשר לשירותים המיקצועיים שסופקו על ידינו. בהתאם פנינו ליוניבו ודרשנו מהם לתקן את הדיווח המיידי לרשות לנירות ערך ולבורסה.”

קנבוטק הנפיקה בטיימינג הכי גרוע שאפשר – גייסה גרושים

חברת קנבוטק (Cannabotech) יצאה השבוע למהלך של הנפקת מניות ואופציות. במסגרת ההנפקה, שהתבצעה בטיימינג גרוע למדי לאחר שבועיים של ירידות של כ-7% במדדים המובילים בארץ, ניסתה החברה לגייס כ-5.1 מיליון שקל. קנבוטק הציעה מניה אחת במחיר של כ-34 שקל פלוס אופציה סחירה מסדרה 3 בחינם על כל מניה שנקנית, דבר ששיקף הנחה בשיקלול ההטבה שבמתן האופציה של לא פחות מ-54% על מחיר המניה לפני ההכרזה על ההנפקה. מדובר בהנפקה שבמסגרתה ללא ספק החברה ניסתה “לגייס בכל מחיר”, מתוך חשש שאם הבורסות ימשיכו לרדת יהיה לה עוד יותר קשה לעשות כן.

אם ההנחה הזו שהציעה החברה לא מספיקה כדי “להוכיח” עד כמה הטיימינג של ההנפקה היה גרוע, באו תוצאות ההנפקה שפורסמו ביום רביעי השבוע ומהן עולה שהחברה גייסה כ-1.2 מיליון שקל בלבד. המשמעות היא פשוט כישלון קולוסאלי ביחס ל-5.1 מיליון שקל שרצתה החברה לגייס.

לא מדובר בכישלון הראשון של קנבוטק, שבתחילת השנה ניסתה לגייס כ-6 מיליון שקלים אך גייסה לבסוף כ-4.8 מיליון שקל בלבד. אין ספק שהפעם מדובר בכישלון משמעותי אף יותר.

ההנפקה הזאת של קנבוטק מעלה תהיות נוספות, למשל מדוע בהתחשב בהנחה המשמעותית שניתנה בהנפקה לא השתתף בה גם מנכ”ל החברה אלחנן שקד. הוא מחזיק בכ-12% ממניות החברה קודם להנפקה ומשכורתו החודשית עומדת על כ-60,000 שקל בחודש לא כולל בונוסים ומענקים, אך משום מה הוא לא רכש מניות בהנחה כפי שהחברה ביקשה מהמשקיעים. האם הוא לא מאמין בחברה במחיר הזה?

נתון מעניין נוסף העולה מתוצאות ההנפקה הוא שהוגשו במהלכה 101 הצעות לרכישת מניות, כלומר 101 חשבונות של אנשים שונים הגישו הצעות כשהיקף ההזמנה הממוצע עמד על סכום זעום של כ-12,000 שקל. הסכום הממוצע הנמוך מעיד על כך שסביר מאוד להניח שלא היו גופים “עם כיסים עמוקים” שהאמינו בחברה במחיר הזה והשתתפו בהנפקה – גופים שחברת מחקר ופיתוח הפסדית כמו קנבוטק צריכה מאוד בימים אלו, בהם קשה למדי לגייס כסף.

טוגדר מודיעה על תחילת פעילות באנגליה: למה היא עושה זאת בשיטת “חבילה עוברת” והאם הפיאסקו של BOL יתן את אותותיו

השבוע דיווחה חברת טוגדר (Together) כי המפעל בגרמניה אליו החברה שילחה את הקנאביס מהחווה שלה באוגנדה קיבל היתר ייבוא ממשלת אנגליה. בהתאם, בכוונת החברה להעביר כעת לדבריה מגרמניה אל אנגליה את זני הזנים אור (Or) וחן (Chen) שהיא ייבאה קודם כאמור מאוגנדה לגרמניה.

לשאלה מדוע טוגדר עושה כאן מעין “חבילה עוברת” ולא מייצאת ישירות מאוגנדה או מישראל לאנגליה, יכולים להיות שני הסברים – אחד חיובי והשני שלילי. אפשרות ראשונה היא שהחברה מייצאת קודם לגרמניה ואז לאנגליה מטעמים רגולטוריים, כלומר מכיוון שפשוט יותר לעשות זאת מאשר לייצא ישירות מאפריקה לאנגליה או כי אין לה קשר עם מפעל קנאביס באנגליה. האפשרות השנייה היא שהסחורה שהיא כבר שילחה לגרמניה פשוט לא נמכרה אז היא מנסה לעשות זאת במקומות אחרים.

אבל חשוב לזכור, אם כבר עסקינן בשוק האנגלי, חברות הקנאביס הישראליות לא “זכורות לטוב” כנראה לאחר שהייצוא האחרון שהתבצע מישראל לאנגליה, שבוצע בידי חברת בול פארמה (BOL Pharma), לא היה כל כך מוצלח בלשון המעטה. כזכור, על החומר התגלו סימני עובש וכתוצאה מכך הוכרז ריקול (Recall) על כל מוצרי החברה באנגליה. גורמים בענף מספרים למגזין קנאביס שלמעשה השוק האנגלי “ננעל” לשחקנים ישראלים עקב התקלה הזאת – לא “במוצהר” אמנם בידי הרגולטור, שכן הדבר יכול להיות בעייתי מבחינת הסכמי הסחר הבילטרליים (משותפים) של ישראל עם אנגליה, אך בפועל זה מה שקורה.

טוגדר אולי פתרה את הקושי הזה מכיוון שהתוצרת כאמור מקורה בחווה באוגנדה והמוצרים עצמם עברו את הבדיקות והאריזה הקפדניות בגרמניה. בכל מקרה, בסופו של יום מה שיקבע האם מדובר בצעד חיובי של טוגדר זה האופן בו הסחורה תיקלט על ידי המטופלים האנגליים והיכולת של החברה לספק אותה באופן הדיר – דבר שעד כה הדוחות של החברה לא ממש מוכיחים שהיא הצליחה לעשות.

יש לציין לשליליה שטוגדר לא דיווחה בדיווח לבורסה על הכמויות שנמכרו, מחירים לגרם, תנאי תשלום או כל דבר אחר שיכול להראות על המהותיות של הדיווח עבור החברה.

אינטליקנה ממנה יו”ר חדש, ומיישרת את ההדורים לאחר סכסוך משפטי

לאחר פרשת אלעד גזית – דירקטור חיצוני לשעבר בחברת אינטליקנה (Intelicanna) שמתוקף תפקידו אמור היה לשמור על הזכויות של בעלי מניות המיעוט בחברה אך על פי פרטים שנחשפו החזיק לכאורה בפעילות המתחרה בה, דבר שגם הוביל לתביעה שהוגשה בנושא בידי יונה לוי (מחזיק כ-23.9% ממניות אינטליקנה) – השבוע ככל הנראה תמה הסאגה: התביעה בוטלה ואינטליקנה חויבה בתשלום של כ-8,000 שקל ללוי. 

הביטול המדובר של ההליך המשפטי בא ככל הנראה על רקע העובדה שהחברה מנסה למצוא מיזוג, לאחר שפעילותה בתחום הקנאביס לא ממש הצליח. עובדת התקיימותם של הליכים משפטיים עלולה לסבך הליכי מיזוג שכן אף חברה לא רוצה להיכנס בנעליה של חברה אחרת ולאחר מכן להיות חבה בתוצאות התביעה. כמו כן, הדבר יכול להשפיע על ביצוע של הליך שנקרא “הליך 350”, שנעשה ברוב המוחץ של המיזוגים ועבור רבים הוא תנאי סף למיזוג הפעילות שלהם עם חברה ציבורית.

יונה לוי כמובן גם הוא לא רוצה את ההפרעה הזו למיזוג, שכן בסופו של יום הוא מחזיק כ-23.9% ממניות החברה ויש לו אינטרס שאינטליקנה תמצא פעילות טובה למיזוג.

במקביל, החברה דיווחה השבוע על מינויו של בלפור מור לתפקיד יו”ר החברה. לא ידוע האם מור הוא מצד תומכיו של לוי או מהצד של בעל השליטה הנוכחי והמנכ”ל אורי וייס, אך סביר להניח שהוא בצידו של וייס.

חברת EPM פרסמה תשקיף חדש וצפויה לחזור בקרוב להליך הגיוס המפורסם שלה

חברת איפיאם (EPM), שהופיעה בחודשים האחרונים על מסכי הטלוויזיה בפרסומות לגיוס משקיעים, נאלצה כזכור לעצור את קמפיין מימון המונים שלה שבסופו, ככל ויושלם, היא צפויה להירשם למסחר בבורסה. EPM פרסמה השבוע תשקיף מתוקן, זאת לאחר תיקונים שהגישה לה רשות ניירות ערך. כעת החברה אולי תשיק מחדש את הקמפיין וערוצי 12 ו-13, שקיבלו אחוזים בחברה בתמורה לפרסום, יחזרו לשדר את הפרסומות הזכורות.

החברה, שהמנכ”ל שלה רשף סויסה צפוי לקבל שכר בעלות חודשית של כ-71,000 שקל (צמוד לשער הדולר) לא כולל בונוסים, היתה נכון לסוף שנת 2020 עם 150 אלף דולר בלבד בקופה ומתכננת לגייס לא פחות מ-44 מיליון שקל לפי שווי של כ-381 מיליון שקל. אם תצליח, היא צפויה להפוך לחברה בעלת שווי השוק השני בגובהו בסקטור הקנאביס אחרי אינטרקיור (940 מיליון שקל). את השווי הזה אגב יש רבים שמבקרים בטענה שהחברה מסתמכת על משקיעים הדיוטות שאינם מודעים אפילו לשווי החברה לפיו הם רוכשים את המניות.

סיכום העליות והירידות של השבוע

 • פנאקסיה – 8.65%+
 • עמיר שיווק – 3.39%+
 • קאנומד – 1.08%+
 • וונטייז – 0.00%
 • פארמוקן – 0.47%-
 • שיח מדיקל – 1.33%-
 • אינטרקיור – 1.92%-
 • קנבוטק – 2.91%-
 • אינטליקנה – 4.00%-
 • תיקון עולם קנביט – 5.76%-
 • נקסטייג’ – 6.48%-
 • טוגדר – 6.89%-
 • יוניבו – 8.36%-
 • קנאשור – 9.74%-
 • איי אמ סי – 32.75%-

*** אין בנאמר המלצה לביצוע פעולות בניירות ערך, הנכתב הינו דעה בלבד. כל המבצע פעולות כלשהן על בסיס הכתוב עושה זאת על אחריותו בלבד ואין צוות המגזין אחראי לנזקים כלשהם שיגרמו כתוצאה מפעילות בניירות ערך בעקבות הכתבה ***

Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר