מגלגל...
x

עברנו את פרעה ואת חשין, נעבור גם את זה | דעה

חץ לסופ”ש: כנסת ישראל סימנה שוב, באופן מודע ופורמלי, את צרכני הקנאביס כאויבים מבית, והביעה תמיכה באלימות הממוסדת של המדינה נגדנו, זאת כהמשך ישיר למדיניות של השופט חשין שקבע שאנחנו זרע עמלק. אבל זו גם נקודת המפנה שמבטיחה שהסדרת שוק הקנאביס קרובה מאוד

בגידה מהולה בזעם. זו הייתה תחושתי הראשונה בשבוע שעבר כאשר כנסת ישראל הצביעה נגד הצעת החוק להפסקת האלימות המאורגנת המדינתית כנגדנו, מדיניות ההפללה של צרכני הקנאביס.

לעתים נשמע במאבק הזה המשפט “שחררו את הצמח”. אבל חוק פלילי אינו נגד צמח. החוק אינו נגד הקנאביס. החוק נועד להסדיר יחסים והתנהגות של בני אדם והחוק הפלילי הוא פרוטוקול הפעלת האלימות הממוסדת בחברה. הוא קובע שצריך לשלול את הזכויות וחופש היסוד של כל אדם אשר משתייך לקבוצה הפלילית. אדם העונה להגדרה האסורה בחוק פלילי יופלה לרעה בכל הליך משפטי ולכן האפליה תגלוש גם לחיים האזרחיים.

זה אומר שאם למשל אנחנו במאבק על החזקת הילד – נפסיד אוטומטית. אם יגיעו שירותי הרווחה לבדוק את מצב הבית – מציאת קנאביס יכולה להוות עילה להוצאת הילדים. בלתי אפשרי לקבל שום סוג של רישיון עיסוק, לא ניתן לעבוד בשירות המדינה או בכל תאגיד גדול או קטן שקשור באופן ישיר או עקיף לרשויות המדינה, ואנשים נכשלים חברתית כאלה גם יתקשו למצוא זיווג ובכלל יספגו השפלה מכל כיוון. בקיצור, זה אומר שכמעט לגבי כל דבר שנרצה לעשות נצטרך לחיות בשקר והסתרה. 

השוטרים, הפרקליטים, השופטים וכל יתר עובדי המדינה והרשויות המקומיות שהינם למעשה ידם הארוכה של חברי הכנסת, ובעקיפין גם כל יתר אזרחי המדינה, קיבלו בשבוע שעבר היתר מוסרי להמשיך לתקוף אותנו. דמנו הותר. מאות אלפי אזרחים. 

צרכני הקנאביס הם זרע עמלק? הסתה ובגידה בחסות החוק

הדבר הזכיר לי את דבריו המזעזעים של לא־כב’ השופט מישאל חשין, שנפטר לפני מספר שנים, אשר צוטטו לאחרונה פעם נוספת על ידי לא־כב’ השופט ניל הנדל בביהמ”ש העליון, בהחלטה לפסול את עמוס סילבר, מייסד ערוץ טלגראס, מהתמודדות לכנסת. לא־כב’ השופט הנדל חרץ בפסק דינו:

“מלחמת החורמה בעברייני סמים נמשכת והולכת. מלחמה קשה היא, מלחמה ארוכה והיא כמלחמת ישראל בעמלק”

מישאל חשין, ע”פ 4998/95 מדינת ישראל נ’ גומז-קרדוסו, פ”ד נא (3) 787

זהו דבר הסתה בלתי נתפס. מי שכיהן כמשנה לנשיא בית המשפט העליון השווה את צרכני הקנאביס לזרע עמלק שעל פי היהדות אין להשאיר מהם זכר. לא מספיק לרצוח אותם, כולל  את הנשים והתינוקות, אלא יש להשמיד את כל רכושם ולהרוג גם את בעלי החיים שברשותם. 

אני שואל את עצמי לפעמים עד לאן יגיעו האנשים הללו, המרושעים בחליפות ועניבה בכנסת, במשטרה, בפרקליטות ובבתי המשפט. בעיניי מה שהם עשו ועוד עושים זו לא פחות מבגידה בלתי נתפסת של חברי תאגיד המדינה, הארגון שנועד לעזור לנו, האזרחים, לנהל את חיינו. בגידה באנושיות, בגידה באזרחות ובגידה באמת. 

למה צרכני הקנאביס לעולם לא יתאחדו

מי אנחנו צרכני הקנאביס שאתם מסמנים כאויב מבית? גנבים? אנשי עבודה? רוצחים? מצילי חיים? רשעים? צדיקים? ימניים? שמאלנים? ערבים? יהודים? התשובה היא כן ולא – לכל ההגדרות. לפי הנתונים של הרשות למלחמה בסמים אין מאפיין משותף מובהק לצרכני הקנאביס: לא גזע, לא דת, לא מעמד כלכלי ולא מעמד חברתי. 

המאפיין המשותף היחיד שלנו הוא שאנחנו צרכני קנאביס, כלומר אנחנו צורכים קנאביס כי זה מה שאנחנו רוצים, כי לדעתנו זה עוזר לנו. 

אחוזי שימוש בקנאביס בישראל לפי פלחים באוכלוסיה (מקור: הסקר האפידמיולוגי של הרשות למלחמה בסמים)
אחוזי שימוש בקנאביס בישראל לפי פלחים באוכלוסיה (מקור: הסקר האפידמיולוגי של הרשות למלחמה בסמים)

המילה “צרכנים” מרמזת על כך שמדובר בצורך. כפי שכתבתי בשנת 2012 במאמר “עגבניה מלפפון וג’וינט” – הקנאביס הוא חלק מהבריאות ומהתזונה שלנו. גופו של כל אדם הוא שונה מחבריו, לטוב ולרע. חלק צריכים לאכול 2 פרוסות לחם ביום וחלק אלרגיים לגלוטן – אם יאכלו ביס יחנקו. יצא שנולדנו וצמחנו בסביבה שגורמת לנו להזדקק לתוספת קנבינואידים כדי לתפקד באופן מיטבי בטבע – זה הופך אותנו לאויבים? 

פעם אדם שחור נחשב לחיה שאינה אדם ולכן לא היה ראוי לזכויות על פי החוק

נזכרתי במילותיו של לא־כב’ שופט אחר, רוג’ר ב. טוני, מבית המשפט העליון האמריקאי, שקבע בפסק דין דרד-סקוט נ’ סאנדפורד בשנת 1857: “השחורים נחשבו במשך יותר ממאה שנה כישויות נחותות שבכלל לא ניתן לקשור אותם לבני הגזע הלבן והם כה נחותים שאין להם זכויות שהאדם הלבן צריך להתחשב בהם”. הוא סילק את התביעה על הסף תוך שהוא קובע שספק אם שחורים יכולים בכלל להגיש הליך משפטי. מזכיר משהו

השופט הזה בייש לא רק את עצמו ואת המוסד שבו הוא ישב, אלא הטיל קלון על משפחתו. מעל למאה שנים לאחר מכן צאצאי צאצאיו אף הביעו התנצלות פומבית בפני צאצאי משפחת דרד-סקוט, האדם שאותו החלאה בחליפה ועניבה שמלכת אנגליה החליטה שמסמלים כבוד, דן לחיי עבדות. 

זה נשמע לנו מזעזע, אבל האם אנחנו לא נתקלים פעמים רבות במי שטוענים שצרכני וצרכניות הקנאביס הם עצלנים, טיפשים ונחותים רק מעצם העובדה שהם צורכים קנאביס? כולל טענות על כך שהם ישכחו לתת אוכל לילדים, יעשו תאונות וינוונו את ההתפתחות הגזעית של העם?

עוד יבוא היום בו אנחנו נדרוש התנצלות מהצאצאים של חברי הכנסת שהצביעו נגדנו, של השוטרים שעצרו אותנו, של התובעים והפרקליטים שתבעו אותנו ושל שופטי ישראל שדנו אותנו, של ה”מדענים” ואנשי החברה האזרחית “האכפתיים” שתמכו וקידמו את המשך רדיפתנו, ובעיקר מצאצאי לא־כב’ השופט מישאל חשין המת, אשר לא הסתפק בניצול סמכותו כשופט עליון על מנת להסית נגדנו, ואף הוסיף וציטט את עצמו ברוב חשיבות, פעם אחר פעם, בפסקי דין מאוחרים יותר, כאילו רוצה לומר שהוא מתגאה בדבר ההסתה הזה. לנצח יוטל קלון על זכרו. לגבי לא־כב’ השופט ניל הנדל – הוא עדיין יכול לכפר על שציטט את דבר ההסתה הזה במסגרת החלטה רשמית בשנת 2020 ואולי יוכל להציל את בני משפחתו מצל הקלון שהמיט עליהם. 

תמיד הכי חשוך לפני עלות השחר

בספרו על תולדות ארץ ישראל משנת 1650, העלה על הכתב התיאולוג האנגלי תומס פולר את הפרדוקס בחיים שאומר שדווקא מתוך הרגעים הכי קשים וממצבים שנראים הכי גרועים שיש, שם מתרחשת נקודת המפנה החיובית. באומרו: “השעה החשוכה ביותר היא זו שלפני עלות הזריחה”. תיאור זה הוצג גם בספר “האלכימאי” של פאולו קואלו משנת 1988 וגם בשירו “נגד הרוח” של הזמר שלום חנוך מאותה שנה, בו מסופר על אדם שצועד שיכור לבדו בחושך כשבסוף הפזמון מסתתר אותו משפט נחמה עתיק: “תמיד הכי חשוך לפני עלות השחר”. 

“תמיד הכי חשוך לפני עלות השחר” – שלום חנוך

בדומה לסיפור על בלעם, שבא לקלל את העם היהודי אך מה שיצא מפיו היו ברכות, 55 חברי הכנסת שהצביעו נגד הצעת החוק לשחרור צרכני הקנאביס מאימת הדין הפלילי, ו-13 חברי כנסת שלא הצביעו בכלל, אמנם סימנו את צרכני הקנאביס כאויבים מבית, אבל גם הפכו את סוגיית הפללת צרכני הקנאביס לאחת הסוגיות המדוברות ביותר במאבק הפוליטי הישראלי היום. זו סוגיה ערכית רגישה ביותר שהממשלה קרועה סביבה ולכן האופוזיציה בוודאות תכה באזור החלש הזה הזה עוד ועוד, כלומר – העניין יהיה בלב הדיון הציבורי עד שתהיה הסדרה מלאה.

למעשה ח”כ שרן השכל, אשר העלתה את הצעת החוק להצבעה בניגוד לעמדת ראשי הקואליציה ולמרות לחצים מטורפים שאני בטוח שהופעלו עליה לרבות צרחות, עלבונות, איומים, קללות ומה לא על ידי בנט, לפיד וגדעון סער, בעקשנותה הבטיחה שתהיה לגליזציה במדינת ישראל עוד בתקופת הממשלה הזו, ואם לא תהיה – לבחירות הבאות נצא במרס 2023 אחרי כישלון בהעברת התקציב של שנת 2022. השכל עצמה תפיל את התקציב, ואם לא היא – בנט וחבריו שלא ירצו לתת ללפיד להיות ראש ממשלה ישתמשו בתירוץ הזה כדי לפרק את הממשלה, אלא אם לפיד יסכים לוותר על ראשות הממשלה. 

מילה למנסור עבאס, איימן עודה, אחמד טיבי ושות’

רע”מ, תע”ל, בל”ד, חד”ש – כל חבורת חברי הכנסת הערבים צריכים להפנים – אתם נתתם ידכם לתקיפת צעירי הציבור היהודי והקרבתם את צעירי המגזר הערבי על מזבח פסיקה שגויה באסלאם הסוני. כן, גם חד”ש ובל”ד שהם לכאורה לא דתיים, אתם מרכינים ראש בכניעה בפני פסיקה דתית שגויה מלפני 600 שנה.

קנאביס לא דומה בשום צורה לאלכוהול, לא בהשפעה ולא בדרך הפעולה. איבן תיימייה טעה. זו בושה שאתם פועלים לפי אמונה כה מגוחכת. פנו אל ד”ר פואז משהור יו”ר מועצת פוסקי הדת המוסלמים או אל השייח’ ד”ר יוסוף עבדאללה אל-קרדאווי, שנו את הפסיקה והצילו את אחיכם ואחיותיכם לסונה. לא רק בישראל, אלא בכל העולם. 

ניתנה לכם הארכת זמן של מספר חודשים לבחון כיצד אתם הופכים לשותפים לתהליך הלגליזציה ואם אתם לא תמצאו פתרון, ואין בעיה לייצר כזה, אנחנו היהודים לא נתחשב בכם במסגרת תהליך הלגליזציה. מה שיקרה הוא שהתוצאה של המהלך תהיה שהכלכלה הפנימית ביישובים שלכם, שנהנית מהכנסות של מיליארדים מכספי סחר לא חוקי בקנאביס, תקרוס. התוצאה תהיה שאתם תיתקלו במרד מצד הציבור הערבי הצעיר שכמוהו לא ראיתם. 

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר