דרמה בכנסת: נפלה הצעת החוק לאי הפללת צרכני קנאביס

הצעת החוק לאי הפללת צרכני הקנאביס נפלה ברוב של 55 נגד מול 52 בעד. הליכוד ורע"מ הצביעו נגד. ח"כים מהקואליציה נעדרו מההצבעה. כעת צפויה הגשת עתירה לבג"ץ לביטול ההפללה

הצעת החוק לאי הפללת צרכני קנאביס עלתה בהפתעה להצבעה בקריאה טרומית ונפלה, זאת שבועיים לאחר שנדחה מועד ההצבעה בעקבות התנגדות רע”מ. למרות בקשתה של מגישת החוק ח”כ שרן השכל (תקווה חדשה) לדחות את ההצבעה בשבוע נוסף, התעקש יו”ר הכנסת ח”כ איתן גינזבורג (כחול לבן) לקיים את ההצבעה.

55 מהח”כים הצביעו נגד ורק 52 הצביעו בעד בהצבעה הראשונה שנערכה על הצעת החוק של ח”כ השכל. הקואליציה הגישו בנוסף להצעת החוק של ח”כ השכל שתי הצעות חוק נוספות זהות באותו נוסח בדיוק, הצעות מוצמדות – אחת של ח”כ גבי לסקי (מרצ) והשנייה של בועז טופורובסקי (יש עתיד) – והצבעות נערכו גם עליהן – וגם הן נפלו, הפעם ברוב מוחץ לאחר שחברי הקואליציה עזבו את המליאה.

כצפוי, מפלגות רע”מ מהקואליציה והליכוד מהאופוזיציה התנגדו להצעת החוק. כמו כן לא מעט מחברי הכנסת מהקואליציה לא היו נוכחים בהצבעות וכך לא ניתן היה להשיג את הרוב הנדרש, למשל צביקה האוזר (תקווה חדשה), יאיר לפיד (יש עתיד), יום טוב חי כלפון (ימינה), ראידה זועבי (מרצ), בני גנץ (כחול לבן), יוסי שיין (ישראל ביתנו).

כפי שפורסם במגזין קנאביס הליכוד היה יכול להצמיד את הצעת החוק שהגיש ח”כ יואב קיש בתחילת השבוע להצעת החוק של ח”כ השכל וכך להביא לרוב בעד. לדברי ח”כ השכל הליכוד התנגדו להצמיד את הצעות החוק. בליכוד טוענים כי דווקא רצו להצמיד את הצעות החוק אך יו”ר הקואליציה עידית סילמן סירבה לכך.

לאור נפילת ההצבעה נפתח כעת פתח להגשה מחדש של העתירה לבג”ץ. כזכור, השופטים קבעו בדיון הקודם בעתירה שהוגשה כי יש לתת לכנסת הזדמנות לקדם אי הפללה בעצמה בטרם ידונו בכך לעומק. כעת, עם נפילת החוק, תוגש העתירה פעם נוספת, כך נודע למגזין קנאביס.

בליכוד תקפו את הקואליציה: “שוב הוכח שראש הממשלה בפועל הוא מנסור עבאס – ורק על פיו יישק דבר. נפיל את הממשלה הכושלת הזאת בהקדם”.

ח”כ השכל יוזמת החוק מסרה כי “בקמפיין הבחירות התחייבה מפלגתי, תקווה חדשה, לפעול למען לגליזציה והסדרה של שוק הקנאביס בשני שלבים: בתוך שלושה חודשים אי-הפללה של צרכני קנאביס, ביחד עם סעיפים נוספים הנוגעים לקנאביס הרפואי, ובתוך שנה – הסדרה מלאה של שוק הקנאביס. הבטחת הבחירות הזו הפכה, לראשונה, לסעיף מחייב בהסכמים הקואליציונים שאיפשרו את הקמת הממשלה. היום, למרות שידעתי שהצעת החוק תדחה החלטתי להעלות אותה. כפי שבכנסת הקודמת יש עתיד החליטה לסייע ולהעביר את הצעת החוק מהאופוזיציה, היה ראוי שהליכוד יתגייס למה שהבטיחו לפני הבחירות.”

עוד לדבריה “לחברי הליכוד שכעת ודאי שמחים לאידי (כי אצלכם אין שמחה גדולה יותר מהשמחה לאיד): הישירו מבט לעיני ציבור הבוחרים שלכם, והסבירו להם מדוע נתתם יד להמשך גרימת העוול ליותר ממליון אזרחים בישראל, ועוד עשרות אלפי מטופלים בקנאביס הרפואי,ילדים שיושבים היום בבית עם התקפים מסכני חיים כאשר אין להם תרופה בגללכם. בשבועות האחרונים ניהלתי איתכם מו”מ, הוצעו לכם הצעות מרחיקות לכת לשיתופי פעולה בנושאי חקיקה ואפילו ראשות של וועדות בכנסת, אך אתם העדפתם את השיקול הפוליטי האישי על פני טובת הציבור ועל פני חוק שאתם בעצמכם מאמינים בנחיצותו. השגתם ניצחון פוליטי קטן, אך גרמתם עוול גדול. בכוונתי להמשיך ולהאבק למען חרויות הפרט בכלל ונושא הקנאביס בפרט בכל הדרכים החוקיות העומדות לרשותי, פרלמנטריות וחוץ פרלמנטריות כאחד.”

הצעת החוק לאי הפללה הוגשה כזכור כבר ברביעי לפני שבועיים ונמשכה ברגע האחרון לאור דרישת עבאס לדחייה של ההצבעה בשבועיים לצורך דיון בפרטי החוק המוצע. לאור התנגדות רע”מ והתנגדות הליכוד לא היתה ההצבעה צפויה להיערך אך עלתה בהפתעה כאמור כשח”כ השכל קיוותה שחברי האופוזיציה יעדרו אך בפועל מי שנעדרו היו חברי הקואליציה.

ח"כ שרן השכל - בעד לגליזציה (צילום: עדינה ולמן, דוברות הכנסת)
“היה ראוי שהליכוד יתגייס למה שהבטיחו לפני הבחירות” – ח”כ שרן השכל מגישת הצעת החוק שנפלה (צילום: עדינה ולמן, דוברות הכנסת)

על פי נוסח הצעת החוק שנפלה, הענישה הפלילית היתה אמורה להיות מבוטלת לחלוטין נגד מי שייתפס מחזיק עד 50 גרם תפרחות קנאביס או מיצוי קנאביס (למשל חשיש) ועד 15 גרם זרעי קנאביס לשימוש עצמי בשטח שאינו ציבורי (כמשמעותו בחוק למניעת העישון במקומות ציבוריים). מי שיחזיק קנאביס לשימוש עצמי בכמויות הנ”ל במקום ציבורי, יהיה נתון לקנס כספי בסך 500 ש”ח. מי שיחזיק קנאביס בכמות העולה על הכמות לשימוש עצמי אך יובהר כי מדובר בהחזקה שלא לצורך סחר, יהיה נתון לקנס בסך 2,000 ש”ח.

אם היתה מאושרת הצעת החוק בתום תהליך החקיקה המשמעות היא שקנאביס אמנם ישאר בפקודת הסמים ויהיה אסור לממכר או שיווק שלא למטרות רפואיות, ובשורה התחתונה לא יהיה חוקי, אך הרשעה באחת העבירות הנ”ל (שימוש עצמי או שימוש שלא לצורך סחר) לא תהווה פריט רישום במרשם הפלילי. כמו כן מי שהורשע בעבר בשימוש עצמי בקנאביס ונושא עימו רישום פלילי בגין כך יהיה רשאי להגיש בקשה ליועץ המשפטי לממשלה לביטול הרישום הפלילי, כך על פי נוסח הצעת החוק. בנוסף על פי ההצעה, הרכיב CBD יוחרג מפקודת הסמים לחלוטין כך שיחשב תוסף מזון ויהיה מותר לשיווק חופשי בחנויות טבע למשל בתצורת שמן, מוצרי מזון ומוצרי קוסמטיקה, ללא צורך במרשם רופא כמו היום. גידול ביתי של קנאביס יהיה אסור באופן עקרוני על פי נוסח החוק, אך מצד שני אם הסעיפים ישארו כפי שהם תמנע משוטרים האפשרות לפשוט על שטח פרטי בחשד לשימוש עצמי בקנאביס. כלומר, כדי לערוך חיפוש בבית יהיה על השוטרים להחזיק בחשד סביר לא רק לשימוש אלא גם לעבירת גידול.

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר