מגלגל...

נתפס עם 25 שקיות של ‘תיקון עולם’: “זה לא סמים – זו תרופה ללא מרשם”

טיעון מעניין הוצג על ידי עורך דינו של צעיר שנמצאו בביתו 257 גרם קנאביס ארוזים בשקיות של ‘תיקון עולם’: למרות שאינו מחזיק ברשיון קנאביס רפואי טען הסניגור כי העבירה אינה “החזקת סמים” אלא “החזקת תרופה ללא מרשם”. השופט התייחס במפתיע לטיעון זה והורה לשחרר את הנאשם עד תום ההליכים

אל ביתו של א’, צעיר בן 26 מצפת – שאינו מחזיק ברשיון קנאביס רפואי חוקי – הגיעו לפני כחודשיים שוטרים לצורך ביצוע חיפוש, במהלכו מצאו בתיקו כמות של למעלה מרבע ק”ג קנאביס ב-25 שקיות של חברת קנאביס רפואי.

בכתב האישום שהוגש בשבוע שעבר נגד הצעיר דרשה המשטרה להחיל עליו עונש מאסר בפועל ואף הקפידה לפרט מדוע הנאשם מהווה “סכנה ממשית” לציבור ולכן יש להשאירו במעצר ואין מקום לשקול חלופות מעצר.

עו"ד דן אסלנוב
“צעד נוסף לעבר לגליזציה”. עו”ד דן אסלנוב

עם זאת, השופט מורן מרגלית מבית משפט השלום בקריית שמונה לא התרשם מדרישת המשטרה ושחרר את הצעיר למעצר בית תחת השגחת אביו עד תום ההליכים.

החזקת סמים או שימוש לא חוקי בתרופה?

עו”ד דן אסלנוב אשר ייצג את הנאשם מטעם משרדו של עו”ד מיכאל כרמל, טען בפני בית המשפט כי לצעיר אין עבר פלילי משמעותי על כן אין להשאירו במעצר.

בנוסף העלה אסלנוב טיעון מקורי במיוחד לפיו מדובר בסך הכל בהחזקה של תרופה ללא מרשם – בדומה לריטלין ושאר תרופות מרשם נפוצות – ולא בהחזקת סמים.

“מדובר בשקיות שמגיעות באופן מסודר ומיוצרות על ידי המדינה,” טען עו”ד אסלנוב. “המדובר בשקיות של ‘תיקון עולם’ עם ברקוד. הן נתפסו בבית. אין עוררין שנתפס כלי לשימוש בסמים, אך לא נתפס כסף, אין שום אינדיקציה לסחר. כל מה שהמשיב החזיק זה תרופות ללא מרשם, אלו לא סמים שמשיגים מסוחרים”.

באופן מפתיע קיבל השופט מרגלית את גרסתו והורה לשחרר את הצעיר למעצר בית עד תום ההליכים, במקביל לערבות בסך 5,000 ש”ח והשגחה צמודה מצד אביו של הנאשם.

השופט מורן מרגלית
השופט מורן מרגלית: “הסם המסוכן אומנם הוחזק כשהוא מחולק ל-25 שקיות – ואולם המדובר במנות של חברת ‘תיקון עולם'”

בהחלטתו פירט השופט מרגלית את הסיבה להקלה:

איזה קנאביס אתה?

“הסם המסוכן אומנם הוחזק כשהוא מחולק ל-25 שקיות – ואולם המדובר במנות של חברת ‘תיקון עולם’ לצורך טיפול באלה המקבלים סם מסוג קנאבוס ברשיון ולצורך טיפול בבעיות רפואיות”.

“אומנם המדובר בהחזקת סם מסוכן בכמות נכבדה ואולם נסיבות התפיסה מצביעות לטעמי על כך כי אין המדובר במי שעוסק דרך קבע בהפצת סמים,” הוסיף השופט. “אף לא מיוחסת למשיב עבירת סחר בסם וכן לא נתפסו כלים לחלוקת סם, לשקילתו או לגידול סם”.

זהו ככל הנראה המקרה הראשון שבו בית המשפט בישראל מייחס חשיבות לעובדה שהקנאביס היה ארוז בשקיות של חוות קנאביס רפואי מאושרת – למרות שהוחזק ללא רשיון קנאביס רפואי.

משמעות הדבר עשויה להיות תקדים של ממש ויאפשר תיאורטית לכל מי שרוצה “לצאת בזול” מעבירות החזקת קנאביס על ידי החזקתם בתוך שקיות של אחת מ-8 חברות הגידול הישראליות.

עו”ד אסלנוב אמר לכתב המגזין בתגובה לידיעה כי “טענתנו היא כי הסמים שנתפסו בתוך שקיות תיקון עולם הינם תרופה ללא מרשם ובית המשפט ראה לנכון לשחרר את הנאשם. מדובר בהחלטה חשובה שמהווה צעד נוסף לעבר לגליזציה והבנה כי מריחואנה היא תרופה והחזקתה אינה מצריכה מעצר עד תם ההליכים. כולי תקווה כי הבנה זו תחלחל לבתי משפט ברחבי הארץ״

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר