טוען...

הסדר ניגוד העניינים של לנדשפט נחתם 3 שנים לאחר כניסתו לתפקיד

אחרי שסירב לחשוף את מסמך הסדר ניגוד העניינים של מנהל היחידה לקנאביס רפואי יובל לנדשפט, נאלץ משרד הבריאות לעשות זאת בהנחיית ביהמ"ש. המסמך, שנחשף כעת לראשונה, נחתם רק כ-3 שנים לאחר כניסתו של לנדשפט לתפקיד וחלקים בו הושחרו בשל "חשש לפגיעה בפרטיות" כך לטענת המשרד.

לאחר תקופה ארוכה במהלכה סירב משרד הבריאות לחשוף את הסדר ניגוד העניינים של מנהל היק”ר יובל לנדשפט בניגוד לחוק חופש המידע, ורק בעקבות הליך משפטי, משיב היום (ב’) המשרד לדרישה שהגישה עמותת “הצלחה” בראשות עו”ד אלעד מן וחושף לראשונה את המסמך כשהוא מושחר ומוסתר בחלקו.

מעיון במסמך עצמו (PDF) נראה שהסדר ניגוד העניינים נחתם רק בחודש דצמבר 2015, כמעט שלוש שנים לאחר שלנדשפט נכנס לתפקידו וזאת בניגוד לנהלים. בנוסף במסמך שנמסר הושחרו כאמור חלקים מהותיים כולל שמות החברות בהן לנדשפט משמש כדירקטור ושמות המניות אותן הוא רכש ומחזיק ככל הנראה גם היום.

הסדר ניגוד העניינים של יובל לנדשפט - מושחר בחלקו
הסדר ניגוד העניינים של יובל לנדשפט – מושחר בחלקו

בין השאר מצהיר לנדשפט במסמך כי החברות המוזכרות בהסדר ניגוד העניינים “לא עוסקות בכל נושא הקשור או הקרוב לתחומי רפואה, בריאות, רוקחות, קנאביס או שירותים דומים או קרובים”. עוד הוא טוען כי “נכסי הנדל”ן של החברות השונות אינן מושכרות לצדדים שלישיים העוסקים בתחומים אלה זאת למעט השכרת חנות אחת בנכס שב(מושחר) לרופאים עצמאיים וחנות אחרת לרופאי שיניים”.

בניגוד להצהרה זו של לנדשפט נחשף לאחרונה כי בחודש מרץ 2017 הוא חתם על השכרת שטח נדל”ן שבבעלותו לחברת “קרייזר מדיקל בע”מ” המנהלת בשטח זה את בית המרקחת “פארמה-שיא” שזכה להיות מהיחידים שנבחרו להשתתף, ללא מכרז, בפיילוט הקנאביס הרפואי של רפורמת המדיקליזציה. משה”ב טען אז כי לנדשפט מסר מידע זה ללשכה המשפטית אם כי הוא לא חתם על הסדר ניגוד עניינים חדש.

למרות חשיפת המסמך משרד הבריאות מבהיר בתשובתו כי הוא מתנגד למסור את שאלון ניגוד העניינים עצמו, וזאת בשל “פגיעה בפרטיות”. לטענת עו”ד שולמית בלנק, הממונה על חופש המידע במשרד הבריאות, “מדובר במסמך פנימי אשר מסירתו עלולה לפגוע בשיתוף פעולה של עובדי המשרד בעת עריכת הסדר ניגוד העניינים”.

עוד ציינה עו”ד בלנק כי “בבואנו לשקול את האינטרס הציבורי במסירת המידע הרי שהאינטרס הציבורי מקבל מענה במסירתו של הסדר ניגוד העניינים שנערך בעקבות השאלון”. לגבי השחרת חלקים במסמך נטען כי “מדובר בפרטים אודות חברות ובעלי מניות אשר עליהן הצהיר מר לנדשפט בשאלון ואשר מהוות מידע אשר גילויו מהווה פגיעה בפרטיות ועל כן אין למסרו”.

משרד הבריאות סירב להיענות גם לדרישה נוספת שהוצגה במסגרת הבקשה לפי חוק חופש המידע וכן בעתירה לפיה יש לחשוף גם את העתקי כל דו”חות הבדיקה שביצע היק”ר לחברות הקנאביס לאורך השנים כולל פירוט בדיקות הדגימות של המוצרים ששווקו למטופלים וכלל ממצאיהם לרבות טיב החומר, תנאי הייצור וזהות החברות הנבדקות.

עו”ד אלעד מן מעמותת “הצלחה”, מי שהגיש את העתירה לחשיפת ההסדר, מסר בתגובה למגזין קנאביס כי בכוונתו לעמוד על קבלת נתוני הבדיקות, לפחות של 9 חברות הקנאביס הותיקות, וכי “ההסדר לא נחשף בהתאם להנחיות היועמ”ש והעובדה שההסדר נחתם רק כ-3 שנים לאחר כניסת לנדשפט לתפקיד היא בעייתית בפני עצמה”. כאמור בכוונתו לדרוש את חשיפתם של פרטים נוספים שהושחרו במסמך שפורסם.

יש לציין שמאז חשיפת ניגוד העניינים הנ”ל נחשפו ניגודי עניינים נוספים של לנדשפט, למשל עם דוד שחם, שותף בחברת “לייזר פרינט” שבבעלות לנדשפט, ששימש במשך תקופה כדירקטור בחברת הקנאביס החדשה “פרוטאולוג’יקס” שפעלה תחת לנדשפט כרגולטור. החברה שינתה מאז את שמה ושחם עצמו פרש ממנה בשנה שעברה לאחר שנעצר ונחקר ע”י הרשות לניירות ערך בחשד כי מינויו כדירקטור בחברה נעשה תוך ביצוע עבירות ניגוד עניינים.

לנדשפט נכנס לתפקידו באפריל 2013 לאחר מכרז שקט בו השתתפו שני אנשים בלבד – לנדשפט עצמו, ומולו עובדת זוטרה לשעבר בבי”ח אברבנאל. בתנאי המכרז נקבע באופן תמוה כי על המועמד לתפקיד החדש – מנהל היחידה לקנאביס רפואי – להיות דווקא רוקח ובעל רקע בטחוני. יש הטוענים כי זה אחד הסעיפים בגינו נפסלה העוזרת ולנדשפט התקבל. המינוי שניתן לו הוא ללא תוקף כמקובל בתפקידים פקידותיים, אלא “משרה צמיתה”.

במהלך השנים פורסמו כמה וכמה דיווחים אודות פעילותו השנויה במחלוקת של לנדשפט, זכורה מכולם פרשת מזוודת הקנאביס שנחשפה בתחקיר של מגזין קנאביס ובמסגרתה הוא אישר הברחה של צמחי קנאביס מארה”ב לישראל תוך “הלבנה” שלהם בניגוד לחוק הפדרלי והישראלי. בכך הצמחים הפכו מעשב בלתי חוקי וחסר ערך בארה”ב לגנטיקה ישראלית מקורית השווה מיליונים – וכל זאת עבור חברה פרטית.

עוד נחשף במגזין קנאביס כבר בשנת 2014, ולאחרונה שוב בתכנית “הצינור”, כי לנדשפט היה מנהל סניף של רשת בתי המרקחת הגדולה בישראל, סופר-פארם. אותה רשת קיבלה, ללא מכרז, מונופול בלעדי על פיילוט רפורמת הקנאביס הרפואי. עוד חשפנו בעבר כי לנדשפט בילה עם מנהלי חברת “שראל” רגע לפני שזו קיבלה בעלות על ענף הקנאביס הרפואי – בעלות שבוטלה בהמשך בהחלטת בג”ץ.

על אף שורת המקרים הנ”ל, ולמרות דו”ח מבקר המדינה שקבע כי היחידה בניהולו של לנדשפט “זכתה” לשיא של כל הזמנים בכמות הפניות המוצדקות נגדה, מנהל היק”ר נותר איתן בתפקידו וממשיך לזכות בחופש מוחלט לנהל את הענף השווה מיליארדים על פי דעתו האישית. גם תלונה שהוגשה למשטרה בגין הפרת אמונים וגם שורת תביעות ועתירות נגדו ונגד היחידה בניהולו, לא שינו דבר, גם היום. ככל הידוע הוא לא נחקר במשטרה ולא הוטלו כנגדו סנקציות כלשהן.

גורם בענף מסר כי “מי שדאג למכרז התפור לכאורה היא אותה יועצת משפטית המכהנת כיום, עו״ד שרונה עבר הדני. העובדה כי אפשרה ללנדשפט לחתום על ניגוד עניינים רק 3 שנים לאחר שנכנס לתפקידו, מחזקת את הטענה, כי בשמירה שלה עליו, היא חוצה כללים ופועלת בניגוד לחוק. אולי הגיע הזמן שמנדלבליט יבדוק את תפקודה, כי ככה יועצת משפטית במשרד ממשלתי לא יכולה להתנהל. השחרת שמות, בהם של כאלו שכבר נחשף בתקשורת כי קשורים לתחום היא שערוריה. כנ”ל היעדר משפט המבהיר כי לנדשפט משכיר מבמה לטובת בית מרקחת פרטי, ׳שבאורח פלא׳ נבחר להיות מהבודדים שהשתתף בפיילוט״.

Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר