תלונה למשטרה הוגשה נגד מנהל היק”ר יובל לנדשפט

תלונה בגין הפרת אמונים וניגוד עניינים הוגשה למשטרה נגד מנהל היק"ר יובל לנדשפט, במקביל לפנייה רשמית למשרד הבריאות בדרישה להזיזו מתפקידו לאלתר, זאת עקב קשר לכאורה לחברה הקשורה לענף הקנאביס הרפואי בישראל.

מטופל קנאביס רפואי הגיש אתמול (ד’) תלונה במשטרת דימונה נגד מנהל היחידה לקנאביס רפואי יובל לנדשפט בסעיף הפרת אמונים, לצד מכתב רשמי למשרד הבריאות בדרישה לפטר את לנדשפט מתפקידו לאלתר.

לטענת המטופל, בן לביא, בעלותו של לנדשפט באחת משמונה חברות פרטיות, ששמן עלה לראשונה בפרסום של מגזין קנאביס משנת 2012, קשורה קשר כלשהו לכאורה לתחום הקנאביס הרפואי, ובכך מהווה ניגוד עניינים.

יובל לנדשפט (צילום: מרים אלסטר, פלאש90)
פועל בניגוד עניינים? יובל לנדשפט, מנהל היחידה לקנאביס רפואי (צילום: מרים אלסטר, פלאש90)

בתלונתו למשטרה הוא טוען כי “מסתמן כי מנהל היחידה פועל תוך ניגוד עניינים מובהק, בהיותו חובש את כובע הרגולטור מצד אחד, בעודו שולט בחברות הפועלות בשוק בתי המרקחת”.

עוד הוא מוסיף כי “עולה כי מנהל היחידה לקנאביס רפואי מוביל מהלכים שלטוניים אשר מיטיבים עמו לכאורה במישרין או בעקיפין בכובעו הנוסף כמנהל עסקים פרטיים ובמקביל מתעלם מהגבייה העודפת שמבצעים בתי המרקחת”.

במקביל פנה כאמור לביא במכתב אל בכירי משרד הבריאות ובו הציג דרישה דחופה להזזת מנהל היק”ר לנדשפט מתפקידו. “המינהל התקין דורש כי לכל הפחות ישעו את מגר’ יובל לנדשפט מניהול היחידה, כל עוד לא ויתר על האחזקות הישירות והעקיפות בחברות הפרטיות מטעמו,” כתב.

לדבריו “אף אם במהלך שנות תפקידו המנהל הוביל מהלכים ראויים ותקינים, הדבר אינו פוטר אותו מאחריות לניגוד העניינים בו פעל לכאורה – ניגד עניינים הברור כבדולח וניתן להוכחה מכרעת על ידי בירור פשוט במאגר המידע הפומבי של רשם החברות”.

לסיכום כתב בפנייתו ללשכת ליצמן כי “הנכם מתבקשים להזיז את המנהל מתפקידו באופן מיידי אף מבלי להמתין להשלמת החקירה מטעם רשות התחרות, זאת בהתחשב בגך שניגוד העניינים אינו טעון הוכחה נוספת”. הוא הוסיף כי “לא ייתכן שרגולטור מטעם המדינה יחבוש במקביל לכובעו כרגולטור כובע של מנהל עסקים פרטיים הפועלים באותו תחום עליו הוא משית רגולציה”.

לביא אף מזהיר את משרד הבריאות כי במידה ולא יפעלו כך הרי שמדובר בבחינת “הכשרת השרץ”. לדבריו “הימנעות מפעולה מהירה ונחרצת תשליך על מידת אחריותכם לפעולותיו הפסולות של המנהל על דרך מחדל. אין מדובר בענישת המנהל אלא בצעד הכרחי למען הגנה על תקינות פעולתו של השירות הציבורי והציבור בכללותו”.

לצד התלונה במשטרה והפנייה למשרד הבריאות הגיש לביא גם תלונה נוספת, לרשות התחרות, לשעבר “הרשות להגבלים עסקיים”, בה הוא טוען כי רשתות בתי המרקחת הפועלות בתחום הקנאביס הרפואי גובות עמלת שיווק בגובה 45%, זאת לדבריו “בעוד שמסגרת החוק קובעת שיעורי רווח מירביים של 25%”.

לטענתו התלונה לרשות התחרות הוגשה מאחר והיא “חושפת כשל שוק אשר פתרונות יוביל להוזלת מוצרי הקנאביס ב-20% כבר מחר בבוקר”. לביא מכוון כמובן לעליית המחירים החדשה של מוצרי הקנאביס הרפואי לאחר שהועברו לאספקה בבתי מרקחת. מרשת סופר פארם הכחישו את שתי הקביעות.

לבסוף הגיש לביא בקשה לבית המשפט העליון להצטרף כצד בתיק בג”ץ הקנאביס הרפואי המתנהל בימים אלו נגד משרד הבריאות, זאת לדבריו “במטרה לאפשר הבאת מידע חשוז ביותר לידיעת השופטים, אשר יסייע לשפוך אור על הסיבות לחלק מכשלי השוק המהותיים בתחום הקנאביס”.

בשבוע שעבר הגיש לביא, סטודנט למשפטים, תביעה ייצוגית בסך למעלה מחצי מיליארד שקל נגד חברות הקנאביס הרפואי, בשם 40 אלף מטופלים בקנאביס, בגין מה שהוא מכנה “התנהלות של חברות הקנאביס כקרטל”.

עם זאת בתלונתו למשטרה ובפניותיו לרשויות לא מופיע אזכור לפרשת “מזוודת הסמים” במסגרתה התיר לנדשפט הברחה של מאות צמחי קנאביס מארה”ב בניגוד לחוקי הסמים הבינלאומיים ושל ארה”ב וכן ללא ידיעת חלק מהרשויות בישראל.

הממשלה הבטיחה "אי הפללה תוך 100 ימים" לפני:

חדשות
שינוי גודל פונט