"כמו באמסטרדם": מקדוניה מתכננת לגליזציה של קנאביס

ראש ממשלת מקדוניה זוראן זאאב הודיע על תכנית להסדרת שוק קנאביס חוקי במדינה ("לגליזציה") - לקידום התיירות והכלכלה ולפגיעה בפשיעה. "המטרה שזה יהיה מפוקח, כמו באמסטרדם," אמר בריאיון בסוף השבוע.

לקידום התיירות ומלחמה בפשיעה: ראש ממשלת מקדוניה זוראן זאאב (Zoran Zaev) הודיע כי ממשלתו מתכננת לאשר שימוש חוקי בקנאביס ("לגליזציה"), כולל בבתי קפה ועסקי תרבות, בעיקר באזורים תיירותיים כמו בירת המדינה סקופיה או גדות נהר אוחריד.

"זה חלק מתכנית כלכלית נרחבת שאנחנו מצפים לה מאוד," אמר בסוף השבוע האחרון זאאב בריאיון לדויטשה ולה (DW), רשת התקשורת הגרמנית הגדולה. לאחר מכן, כאשר נשאל "האם זה אומר שנהפוך את סקופיה לאמסטרדם?", השיב: "מדוע לא!".

"זאת המטרה," המשיך, "שזה יהיה מפוקח כמו באמסטרדם ובערים רבות אחרות בעולם. הרעיון הוא להתיר שימוש בקנאביס בבתי קפה, גם קיימים וגם חדשים, וכן גם במקומות תיירותיים, כולל בסקופיה".

זוראן זאאב, ראש ממשלת מקדוניה
"למה לא", זוראן זאאב, ראש ממשלת מקדוניה

התנאי להתרת שיווק חוקי של קנאביס לדברי זאאב הוא "שהם (העסקים, מ"ק) יעמדו בנהלים מסויימים – אוורור, הוכחה למקור ממנו הגיע הקנאביס וכיוצ"ב. זה יאפשר להתיר שימוש בקנאביס במתחם בית העסק".

"אני מאמין שעבור מדינה קטנה זה יכול להביא לפיתוח וקידום משמעותיים של תחום התיירות והאירוח, במיוחד בהתחשב במקומות התיירותיות היפים שלנו," הוסיף.

עם זאת, זאאב גם הדגיש כי ההחלטה עוד נתונה להסכמת הציבור. "אם רוב העם יגיד 'אל תיגעו בזה', לא ניגע בזה."

על פי הדיווח בדויטשה ולה הלגליזציה זו לא רק שאיפה במקדוניה אלא תכנית סדורה שכבר אושרה על ידי שר המשפטים בויאן מריצ'יץ', שהכריז שבועדה שתדון בנושא ישתתפו נציגי ציבור, מומחים מתחומים שונים, גורמי ממשל וחברה ועוד.

"נעמוד על כך ונקפיד היטב שהחוקים שיסדירו את הסוגיה הזאת יוטמעו במסודר, ללא יוצא מן הכלל, כי אחרת אנו מסתכנים בכך שכולם יפרשו את הפסקת ההפללה כל אחד לפי הבנתו, כשהמטרה היא למנוע כאוס בענף," צוטט שר המשפטים כאומר.

עוד הוא חיזק את דבריו של ראש הממשלה ואמר כי "אסדרה נכונה ואיכותית בתחום הזה עשויה להביא לכמה תועלות למדינה, למשל הפיקוח על הסחר בקנאביס, פגיעה בפשיעה, וכמובן הטבות כלכליות, בעיקר בתחומי התיירות והאירוח".

מקדוניה אישרה אמנם מכירת קנאביס רפואי בבתי מרקחת בשנת 2016, אך החוק הפלילי, כמו בישראל, עדיין קובע ענישה קשה כלפי שימוש בקנאביס למטרות פנאי. כמו בישראל, גם במקדוניה החזקה לשימוש עצמי עדיין נחשבת עבירה פלילית.


ערוץ קנדוק ערוץ פיס נטורלס
ערוץ פיס נטורלס
ערוץ קנדוק

חדשות
Back to top button
שינוי גודל פונט