מחקרים מוכיחים: מריחואנה לא פוגעת בנהיגה. להפך!

נהיגה תחת השפעת אלכוהול היא אחת הסיבות הנפוצות לתאונות דרכים. עם זאת, גורמי החוק והאכיפה עושים כל שביכולתם כדי להילחם לא רק בתופעת הנהיגה תחת השפעת אלכוהול אלא גם מחפשים כל דרך בכדי לנסות ולתפוס נהגים אשר נוהגים תחת השפעת מריחואנה או חשיש.

בפועל, נתונים ממחקרים שנערכו לאורך 20 שנים מראים כי עישון מריחואנה לא פוגע בנהיגה. יתרה מכך – הנתונים מוכיחים כי נהגים אשר נהגו תחת השפעת מריחואנה היו מעורבים בתאונות דרכים פחות לא רק מנהגים שנהגו תחת השפעת אלכוהול אלא גם מנהגים “נורמליים” שלא נטלו חומרים המוגדרים כסמים בכלל.

במהלך 20 השנים האחרונות נערכו מספר מחקרים בתחום וכולם הצביעו על כך שנהיגה ברכב תחת השפעת מריחואנה או חשיש אינה משפיעה לרעה על הנהיגה.

מריחואנה ונהיגה

חוקרים אשר עקבו אחר הנתונים הסבירו כי אחת הסיבות להבדלים המהותיים בסטטיסטיקות הינה אופן צריכת המוצר. בעוד שצרכני האלכוהול נוטלים את האלכוהול בעת שהם מבלים בחוץ בפאב או במסיבה במרבית המקרים, צרכני הקנאביס בדרך כלל נוהגים לצרוך את המריחואנה בעת שהייה בביתם ולא נוטים לצאת לדרכים עם רכבם.

מחקרים מראים בנוסף כי נהגים תחת השפעת אלכוהול נוטים לנהוג מהר במיוחד ואינם מודעים לסכנות ולאופן הנהיגה שלהם בפועל, וזאת בניגוד לאלו הנוהגים תחת השפעת מריחואנה הנוטים לנהוג לאט ונזהרים בדרכם ובאופן הנהיגה.

מחקרים אלו ואחרים שנערכו במהלך השנים במספר מקומות שונים בכל רחבי העולם כולל קנדה, אוסטרליה, הולנד, ארה”ב ואנגליה מוכיחים חד-משמעית: נהיגה תחת השפעת מריחואנה אינה פוגעת בנהיגה ואינה מסכנת את הנהגים או את סביבתם!

הממצאים המסכמים 20 שנות מחקר

  1. מחקר שנערך ע”י המכון לבטיחות תחבורתית בארה”ב עוד בשנת 1983 מראה שנהגים אשר צרכו מריחואנה נטו יותר לנהיגה איטית ורגועה.
  2. מחקר שנערך בהולנד בשנת 1993 ע”י אותו המכון לבטיחות תחבורתית ובשיתוף עם רשויות הולנד הראה שנהגים אשר צרכו מריחואנה הקפידו לנהוג בזהירות ונטו להישאר בנתיב אחד קבוע לכל אורך הדרך מבלי “לזגזג”.
  3. מחקר שנערך באוסטרליה ע”י אוניברסיטת אדלייד הראה כי נהגים תחת השפעת מריחואנה נטו לנהוג באופן זהיר ולשמור על מהירות נסיעה קבועה לכל אורך הדרך. כמו-כן הראה המחקר כי נהגים אלו גם מיעטו לנסות לבצע עקיפות של הרכבים שלפניהם. המחקר סיכם את הנתונים וציין שכל עוד לא היה מעורב אלכוהול בדמם של הנהגים, לא נראה כל סיכון משמעותי באופן נהיגתם.
  4. מחקר שנערך באנגליה בשנת 2000 בו השתמשו בסימולטורים המדמים נהיגה בעיר והוזמן במקור בכדי להוכיח שמריחואנה פוגעת בנהיגה, הראה שנהגים תחת השפעת מריחואנה נהגו באופן זהיר אף יותר מנהגים “נורמליים” אשר לא צרכו כל חומר המוגדר כסם.
  5. במדינות בארה”ב כמו קולורדו ומונטנה ,בהן נפוץ השימוש במריחואנה רפואית, ירד אחוז תאונות הדרכים בכ-9% מאז שהחלו בחלוקת האישורים לקנאביס רפואי. הממצאים הוכיחו כי השימוש במריחואנה מציל חיים!
  6. מחקר שנערך בקנדה בשנת 2002 הראה שלמריחואנה השפעה מזערית על כושר הנהיגה ושנהגים תחת השפעת מריחואנה היו מעורבים בפחות תאונות מנהגים אשר נהגו תחת השפעת אלכוהול.
  7. כמה מהמחקרים הנ”ל הראו שעישון מריחואנה מוביל לירידה באחוז התאונות עקב העובדה שצרכני מריחואנה נוטים להישאר יותר בביתם ופחות לצאת לבלות בפאבים ומועדונים.
  8. מספר מחקרים שנערכו הוכיחו שנהגים תחת השפעת מריחואנה נוטים להימנע מלקיחת סיכונים בניגוד לנהגים “רגילים” וכמובן לאלו הנוהגים תחת השפעת אלכוהול.

שורה תחתונה

נראה כי כל מחקר שנערך בתחום – גם אם בארצות ומועדים שונים – הראה מסקנות דומות: מריחואנה לא פוגעת בכישורי הנהיגה ואף יתרה מכך, מונעת סיכונים מיותרים, מפחיתה את אחוז תאונות הדרכים ומצילה חיים.
במקביל הוכח שאלכוהול הינו גורם קטלני בכל הנוגע לנהיגה ובטיחות בדרכים וגורם לאינספור תאונות דרכים קשות אשר מסתיימות בפציעתם ואף מותם של אזרחים רבים.

אולי הגיע הזמן להחליף תחביב?

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר