טוען...

מלחמות זני הקנאביס: גורילות, דבקים וקניין רוחני

תביעה משפטית חדשה של חברת הדבקים האמריקאית ‘גורילה גלו’ מאיימת ליצור תקדים בעייתי ביותר עבור חברות הקנאביס בארה”ב הממתגות את זני הקנאביס שלהן בשמות שונים ומעלה פעם נוספת את שאלת מיתוג הזנים בתעשייה המתפתחת..

כל בעל עסק יידע לספר לכם ששיווק הוא אחד הדברים החשובים ביותר. בתחום הקנאביס אין כל הבדל ובדיוק מסיבה זו רבים ממפתחי הזנים ביקשו להעניק ליצירות שלהם שמות שירמזו על ההשפעה המבוקשת.

זנים כמו: “אמנזיה” (“Amnazia”), “להרוג את ביל” (“Kill Bill”) או “תאונת רכבת” (“Trainwreck”) הפכו לפופולריים מאוד, לא מעט בזכות השמות הססגוניים.

תופעה זו, שנולדה בתוך שוק שחור ובלתי חוקי, יצרה בעיה אחת משמעותית של מיתוג של זנים שאין עליהם בעלים חוקי ולפיכך חברות רבות משתמשות באותם שמות לזנים שונים והצרכנים אינם יכולים לדעת בוודאות שהזן שבידיהם ונושא שם מסוים יהיה זהה לזן אחר שיקנו במקום אחר עם אותו השם בדיוק.

אך בעיה גדולה לא פחות היא הבעלות על אותם שמות זנים, שהובילה את GG Strains, חברת קנאביס קטנה מנבאדה, ארה”ב, לעשות צעד שעלול להתברר כטעות קטלנית, כשקראה לאחד הזנים שלה בשם הזהה למותג דבק של חברה אמריקאית מפורסמת בשם ‘גורילה גלו’.

ספלי קפה ופרחי קנאביס

“נמאס לנו שאנשים מתקשרים אלינו ומבקשים זרעים של גראס,” אומר ניית’ן מודרי, ממנהלי חברת “דבק גורילה” (Gorilla Glue), “אנחנו די ברורים כאן, השם הוא בבעלותנו, לא בבעלותכם, אז אנא מכם תפסיקו להשתמש בו.”

בכתב תביעה שאורכו 140 עמודים, טוענת כעת חברת “גורילה גלו” כי מיתוג זני קנאביס תחת שמם פוגע במוניטין של החברה המשפחתית אותו הם בנו במהלך 23 שנים.

החברה הוסיפה לכתב התביעה איור מתוך אתר האינטרנט של חברת GG Strains ובו דמות גורילה (הזהה ללוגו של חברת הדבקים) אוחזת בג’וינט ובגביע (המסמל זכייה בתחרויות קנאביס). כמו כן החברה הציגה צילום מסך של חיפוש פייסבוק למילות החיפוש “דבק גורילה” – שהציג תוצאות מעורבות של ספלי קפה שבורים שהודבקו בהצלחה – יחד עם צילומים מעוררי תיאבון של תפרחת מכוסה טריכומות.

the GG-strains-trademark
הגורילה של GG Strains. עם ג’וינט ביד.

“זה עסק שצריך להתקיים בהתאם לסטנדרטים של מיתוג הוגן שחלים על כל העסקים האחרים,” אמר מודרי. “GG Strains לא רק לקחו את השם, אבל הם במכוון ניצלו את המוניטין של ‘גורילה גלו’ עבור זנים באיכות גבוהה.

“אנחנו לא מייצרים דבק”

מנגד, בחברת “GG Strains” טוענים כי התביעה יצאה מפרופורציה. “אנחנו לא מיליונרים, אנחנו רק מגדלי קנאביס ומפתחי זנים,” אומר רוס ג’ונסון, שותף בחברה. “מקרים דומים מהעבר לא הגיעו לכדי תביעה משפטית דומה, התביעה הזו עשויה להוות תקדים.”

בטרם הגשת התביעה ביצעו בחברת GG Strains מספר שינויים בניסיון להימנע מהעימות המשפטי, שהעיקרי שבהם הוא להחליף את שמות הזנים המדוברים לראשי התיבות “GG”‘, אולם מהלך הגישור הגיע למבוי סתום כאשר חברת הדבקים דרשה מ-GG Strains לנטוש את אתר הבית שלהם “gorillaglue4.com” יחד עם מספר מותגים דומים.

בקרב GG Strains טוענים כי שתי החברות צריכות לשאוף להמשיך ולהתקיים במקביל, בדומה למקרים של חברות כמו “דלתא קווי תעופה” ו-“דלתא פאוסט” (חברה אמריקאית לאביזרי מטבח ואמבט), או “סבון דאב” ו”שוקולד דאב”.

“אנחנו לא מייצרים דבק,” טוענת מנכ”לית המשנה של GG Strains, קתרין פרנקלין, תוך שהיא מדגישה כי החברה לא קיבלה אישור פדרלי לסימן מסחרי רק מכיוון שמדובר בקנאביס – ולא בגלל שהחברה הפרה זכויות יוצרים. “זה שם שפשוט נתפס,” היא אומרת. “אנחנו לא התעלקנו על כלום, אף אחד לא קונה את הדבר הזה מכיוון שהוא אוהב דבק.”

לא מתעסקים עם “בנות הצופים”

בעוד שהתוצאות של העימות המשפטי עשויות להשפיע על מקרים עתידיים של סימני מסחר בתעשיית הקנאביס ומחוצה לה, עצם התביעה אינה מפתיעה במיוחד מומחים משפטיים בתחום הקניין הרוחני בארה”ב.

“המקרה צריך להוות תזכורת לחברות קנאביס אחרות, שהן כבר לא פועלות במחתרת,” אומרת אמנדה קונלי, העוסקת בחברה המתמחה ברישום קניין רוחני בתחום הקנאביס בארה”ב. “אם כבר זו הפתעה שמקרה כזה לא הגיע עוד קודם לכן.”

the Gorilla Glue_White
פרסומת למוצרי “גורילה גלו” המקוריים

קונלי מציינת שני אירועים בתעשיית הקנאביס שמזכירים את הסיטואציה: המקרה הראשון התרחש בשנת 2014, כאשר “הרשי” (Hershey), חברת השוקולדים המפורסמת, תבעה את חברת “TinctureBelle”, חברת מאכלי קנאביס (Edibles) קטנה מקולורדו, על שימוש בשמות שמזכירים את המוצרים הידועים של חברת הרשי. במקרה זה שני הצדדים חתמו על הסכם פשרה עוד בטרם הדיון הגיע לבית המשפט.

מקרה נוסף התרחש כאשר תנועת הנוער “הצופים” פנתה במכתב זועם לחנויות קנאביס ברחבי ארה”ב בדרישה להפסיק לשווק זני קנאביס תחת השם “Girl Scout” (“בנות הצופים”), בטענה שמדובר בהפרה של זכויות. התיק הזה אמנם גם כן לא הגיע לבית המשפט, אך הוא גרם לחנויות רבות להפוך את הזן “Girl Scout Cookies” לפשוט “GSC”, או “Platinum Cookies”.

פה בארץ חמדת אבות

נושא הזנים בעולם הקנאביס הוא מורכב ובעייתי ביותר, שכן בתחום שורר חוסר סדר עצום בכל מה שקשור לגנטיקות וזנים. על אף נסיונות רבים לעשות קצת סדר בבלגן, כמעט כל זני הקנאביס הקיימים היום נחשבים לזנים לא יציבים בעליל, עם מספר פנוטיפים (דפוסי צמיחה) משתנים המופיעים באותו הזן – וזה עוד מבלי להתייחס לעובדה שארבעה צמחים מאותו הזן עשויים לתת הרכב קנבינואידים שונה לגמרי אחד מהשני.

מרכז קנאביס רפואי מכון וולקני
המרכז הלאומי למחקר בקנאביס (מכון וולקני)

האנדרלמוסיה בתחום גנטיקות הקנאביס היא ככל הנראה אחת מהסיבות לכך שבמכון ‘וולקני’ בישראל, שם הוקם לאחרונה מרכז המחקר הממשלתי לקנאביס, ביקשו לפתוח פרויקט מיוחד עם חברת “פרמאביס ג’נטיקס” במטרה לפתח זני קנאביס הומוזיגוטיים (בעלי אחידות גבוהה בתכונות רלוונטיות), אותם ניתן יהיה לייעד לטיפול בבעיה בריאותית במיוחד.

Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר