מחקר: קנאביס ‘מעלים’ גידולים סרטניים במוח

רכיבים בקנאביס יכולים להאט את התפתחותם של גידולים סרטניים במוח, במיוחד כאשר ניתנים בשילוב עם טיפול רדיותרפיה – כך על פי מחקר חדש שנערך באוניברסיטת לונדון ומצא כי חלק מהגידולים ‘נעלמו’ לאחר הטיפול.

מחקר חדש שנערך באוניברסיטת לונדון ופורסם השבוע בירחון ‘Mulecular Cancer Therapeutics’ בדק כיצד פועלים שני הרכיבים העיקריים בקנאביס, הקנבינואידים טטראהידרוקנאבינול (THC) וקנאבידיול (CBD), בטיפול בגידולים סרטניים במוח מסוג ‘גליומה’ – סוג סרטן קשה במיוחד.

במחקר בחנו החוקרים כיצד משפיעים אופני הטיפול השונים על עכברים ובדקו את כל אופציות השילוב בין הטיפול הקנבינואידי לטיפול הרדיותרפי (טיפול רפואי באמצעות קרינה מייננת, כגון קרני רנטגן או קרינת איזוטופים) – פעם אחת ללא טיפול כלל, פעם שנייה עם טיפול קנבינואידי בלבד, פעם שלישית עם טיפול קרינתי בלבד ופעם רביעית עם טיפול משולב של קנבינואידים וקרינה.

“התוצאות מרגשות ביותר”

על פי תוצאות המחקר נראה כי הטיפול היעיל ביותר הינו שילוב של קנבינואידים עם קרינה מייננת – שיחדיו הצליחו להפחית באופן משמעותי את קצב התפתחותם של הגידולים הממאירים במוח.

וואי ליו
ד”ר וואי ליו – מנהל המחקר

ד”ר וואי ליו (Wai Liu), מנהל המחקר, תיאר את תוצאותיו כ”מרגשות ביותר” ואמר כי “אלו שטופלו בעזרת קרינה וקנבינואידים יחדיו ראו את השיפור המשמעותי ביותר בצמצום היקפם של הגידולים הסרטניים.”

“מצאנו שכדי להגיע ל-50% הצלחה בהריגת תאי סרטן גליומה בעזרת קנבינואידים לבדם, יש להשתמש במנה של 14mM (מילימולר – יחידת מידה של מיצויים) של CBD או 19mM של THC,” הסביר. “עם זאת, כאשר הם ניתנים יחדיו נדרשים רק 7mM מכל אחד. הירידה הברורה הזו במנות הקנבינואידים הנדרשות, בעיקר של THC, מבלי לאבד את היכולת האנטי-סרטנית, היא מעניינת ביותר, בעיקר לאור הירידה בכמות תופעות הלוואי.”

“הגידולים נעלמו לחלוטין”

“ברגע שהיו לנו התוצאות, בדקנו את שילוב הקנבינואידים יחד עם הקרנות שנעשו בעזרת טכנולוגיית MRI. בחלק מן המקרים נעלמו הגידולים הסרטניים לחלוטין, מה שבהחלט צריך לקדם מחקר דומה בקרב בני אדם,” אמר. “מדובר במחלה הקטלנית ביותר הידועה לנו היום ולמרות שהיתרונות של הטיפול בקנאביס היו ידועים לנו כבר, תוצאות המחקר הנוכחי מדברות בעד עצמן.”

“הטיפול בקנבינואידים בשילוב עם קרינה הוא דבר חדש והעובדה שראינו ירידה דרסטית כל כך בסרטן המוח יכולה להוות הבטחה גדולה לחולים הסובלים ממצבים דומים בעתיד,” סיכם ד”ר ליו.

בניגוד לדעה הרווחת בקרב רשויות המלחמה בסמים ותומכיהן, מחקרים קודמים שנערכו בשנים האחרונות מצאו בין השאר כי הרכיבים הפעילים בקנאביס תורמים להגנה, חידוש וחיזוק תפקוד המוח ועוזרים למטופלים להתגבר על בעיות מוחיות כמו אלצהיימר, פרקינסון, הנטינגטון ועוד, כמו גם למנוע את הזדקנות תאי המוח. מחקרים אחדים מצאו כי הרכיבים בקנאביס יכולים אף לגרום לתהליך נוירוג’נסיס – התפתחות של תאי מוח חדשים לחלוטין.

ראו עוד:
צפו: בן 8 חודשים מחלים מגידול סרטני במוח בעזרת קנאביס
לראשונה: ניסוי קליני בבני אדם – קנאביס לטיפול בסרטן המוח
קנאביס מרפא סרטן – 20 מחקרים שמוכיחים זאת

המשך קריאה
Back to top button
x
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר