טוען...

מחקר: קנאביס חוקי הביא לירידה של עד 35% במוות ממשככי כאבים

מדינות בארה"ב שהתירו שוק קנאביס חוקי למטרות פנאי זכו לראות ירידה במספר מקרי המוות ממנות יתר ממשככי כאבים אופיואידים מסוכנים, כך במחקר מקיף שסקר נתונים שפורסמו בין השנים 1999 ל-2017.

מדינות שאישרו לגליזציה של קנאביס לשימוש פנאי למבוגרים ראו ירידה של 20 עד 35 אחוז במקרי מוות שנגרמו ממנת יתר מתרופות מרשם ומשככי כאבים אופיואידים.

הנתונים החדשים, הזהים לנתונים שכבר נמצאו גם בעבר, עלו במחקר חדש שפורסם השבוע בירחון הכלכלי Economic Inquiry.

במחקר בדקו החוקרים את מספר מקרי המוות מתרופות אופיואידיות לפני ואחרי חקיקת לגליזציה והקמת שוק קנאביס חוקי במדינות שונות בארה”ב.

מתוצאות המחקר עולה נתון משמעותי למדי: ירידה של בין 20 ל-35 אחוז במקרי מוות ממנת יתר של אופיואידים.

החוקרים השתמשו בשלושה מקורות מידע עיקריים לאיתור הממצאים: מספר מקרי המוות מאופיאטים ואופיואידים בין השנים 1999 ל-2017, חוקי הלגליזציה בכל אחת ממדינות ארה”ב, ונתונים דמוגרפיים של כל אחת מהמדינות.

לדברי החוקרים “לגליזציה של מריחואנה גרמה לירידה משמעותית במקרי מוות מאופיואידים – במיוחד מקרי מוות באופיואידים סינטטיים – בדגש על מדינות שאישרו לגליזציה לשימוש פנאי”.

“עם זאת,” הם מוסיפים, “זו לא הלגליזציה לבדה שהביאה לתוצאות אלו, אלא שבמדינות בהן זמינה גישה חוקית לקנאביס דרך חנויות מוסדרות נראתה הירידה החדה ביותר במקרי מוות אלו”.

כאשר החוקרים מדברים על אופיואידים סינטיים הם מתייחסים בעיקר לתרופות כמו “פנטניל” – תרופה הנחשבת כמסוכנת ביותר בעולם.

יצרנית התרופה “פנטניל” תרמה לאורך השנים מיליוני דולרים למאבק נגד לגליזציה של קנאביס, ותוצאות המחקר עשויות אולי להסביר מדוע.

תרופות אופיואידיות גרמו לכ-47,600 מקרי מוות ממנת יתר בארה”ב בשנת 2017 לבדה, בתופעה שכבר הוכרזה רשמית כמגיפה.

במדינת ישראל משרד הבריאות כלל לא מבצע מעקב על מספר מקרי מוות הנגרמים ממנות יתר של תרופות ומשככי כאבים.

חוסר הבקרה של ישראל על מקרי מוות ממשככי כאבים נמצא למרות ביקורת שהטיח מבקר המדינה בנושא זה ועל אף שלאחרונה נחשף שישראל במקום הראשון בעולם בעלייה בשימוש בהם.

אף על פי כן משרד הבריאות כן מחייב שימוש בתרופות אלו, כולל בפנטניל, בטרם ניתן לקבל אישור לשימוש בקנאביס רפואי.

החוקרים לא סיפקו הסברים מובהקים לסיבה לתופעה זו, שחוזרת על עצמה בשורת מחקרים קודמים, אך מעריכים כי רבים מהסובלים מכאב נוטים לצרוך קנאביס בתור טיפול עצמי בכאב במקום לגשת לרופא ולקבל מרשם לתרופות.

מחקר אחר שפורסם בשבועות האחרונים מצא גם ירידה של עד 8% בשימוש בקנאביס ע”י בני נוער במדינות שאישרו לגליזציה של קנאביס בשטחן.

Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר